Ըստ Գեղամ Մանուկյանի՝ Սյունիքում հայկական զորքերը հետ են քաշվել ստորագրված փաստաթղթի հիման վրա
Հայկական զորքերը Սյունիքից նախորդ տարվա դեկտեմբերին հետ են քաշվել ստորագրված փաստաթղթի հիմքով: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը: Նա հայտնեց, որ այս մեկ տարվա ընթացքում խաչաձև հարցումներ է ուղարկել տարբեր գերատեսչություններ, և ի վերջո զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանից ստացել է հարցման պատասխան, որով պարզ է դարձել, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքից զորքերի հետքաշումն ունի փաստաթղթային հիմնավորվածություն:
«Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի ստորագրությամբ գրությունը փաստում է, որ 2020 թվականի դեկտեմբերին Սյունիքում հայկական ստորաբաժանումները շուրջ 20 կմ հետ են քաշվել, Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ-անոց հատվածը հայտնվել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ՝ գրավոր փաստաթղթի հիման վրա: Պատասխանն ամբողջությամբ չեմ կարող հրապարակել, ես պարտավորություն եմ ստորագրել՝ գաղտնիություն պարունակող փաստաթուղթ չհրապարակել»,- ասաց Մանուկյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այնուհետև գրավոր հարցմամբ է դիմել պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին, որի պատասխանից պարզ է դարձել, որ 2020-ի դեկտեմբերին Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարների միջև ստորագրվել է երկկողմ փաստաթուղթ, որը գաղտնագրման ենթակա չէ, չի կարող տրամադրվել կամ հրապարակվել:
«Մեկ տարի շարունակ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը, նաև պաշտպանական գերատեսչությունը Հայաստանից թաքուն են պահել, թե ինչի հիման վրա են Սյունիքում զորքերը հետ քաշվել: Եւ հիմա միայն՝ մեկ տարի անց, գլխավոր շտաբը եկավ փաստելու, որ իրականում փաստաթուղթ ստորագրվել է»,- ասաց Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը մշտապես հայտարարել է, որ բացի հանրությանը հայտնի փաստաթղթերից, այլ փաստաթուղթ գոյություն չունի, և միայն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ ի պատասխան Աննա Գրիգորյանի հարցին ասել էր, որ Սյունիքում զորքերը հետ են քաշվել իր հրամանով: Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը կայացրել է պատերազմից խուսափելու համար:

В Сюнике армянские войска отошли на основании подписанного документа – Гегам Манукян
В декабре прошлого года в Сюнике армянские войска отошли назад на основании подписанного документа. Об этом заявил на брифинге в парламенте депутат оппозиционной фракции “Айастан” Гегам Манукян. По словам депутата, в течение года они направляли в различные ведомства перекрестные запросы и в конце концов получили ответ от начальника Генштаба Вооруженных сил Артака Давтяна, из которого следовало, что отход войск с суверенной территории Армении имеет документальную основу.
“Записка за подписью начальника Генштаба ВС Артака Давтяна свидетельствует о том, что в декабре 2020 г. армянские подразделения отошли в Сюнике почти на 20 километров, а 21-километровый участок дороги Горис-Капан оказался под контролем азербайджанцев на основании письменного документа. Я не могу полностью опубликовать ответ, так как дал письменное обязательство не обнародовать документ, содержащий тайну”,- сказал Манукян.
После этого он направил письменный запрос министру обороны Сурену Папикяну, из ответа которого стало ясно, что в декабре 2020 г. между министрами обороны Армении и России был подписан двусторонний документ, не подлежащий рассекречиванию, предоставлению или публикации.
“В течение года политическое руководство и оборонное ведомство Армении скрывали, на основании чего войска в Сюнике отошли назад. И только сейчас, спустя год, Генштаб подтвердил, что в действительности подписан документ”,- отметил Гегам Манукян.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян постоянно заявлял, что другого документа, кроме известного общественности, не существует. И только во время правительственного часа в Национальном Собрании Пашинян, отвечая на вопрос оппозиционного депутата Анны Григорян, сказал, что в Сюнике войска отошли по его приказу. По словам Пашиняна, это решение он принял с целью избежания войны.