Հայաստանն ու Վրաստանը փորձելու են առևտրաշրջանառությունը հասցնել 1 մլրդ դոլարի
Թբիլիսիում Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի ու Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը: Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի ու Վրաստանի կառավարությունների արտաքին քաղաքական, տնտեսական, պաշտպանական և այլ ոլորտները համակարգող գերատեսչությունների ղեկավարները:
Կառավարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ նիստի սկզբում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նախ Վրաստանի, ապա Հայաստանի կառավարությունների ղեկավարները:
Իր խոսքում Իրակլի Ղարիբաշվիլին, մասնավորապես, նշել է.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել ձեզ Վրաստանում, ողջունում եմ իմ բարեկամ վարչապետ Փաշինյանին Թբիլիսիում: Պարոն վարչապետ, սա այս տարվա ընթացքում Ձեր երկրորդ այցն է Վրաստան, գոհունակությամբ ուզում եմ նշել, որ ես ևս երկու անգամ եղել եմ Հայաստանում: Ուրախությամբ եմ նշում, որ մեր միջև առկա են սերտ համագործակցության, բարեկամության վրա խարսխված հարաբերություններ և այդ վերաբերմունքի համար շնորհակալություն եմ հայտնում:
Շնորհակալություն եմ ցանկանում հայտնել Ձեզ նաև նրա համար, որ մեր նախաձեռնությամբ ու պայմանավորվածությամբ այսօր անցկացվող միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի նիստը տեղի է ունենում վարչապետների մակարդակով: Այս հանձնաժողովը վերսկսեց գործունեությունը Ձեր անձնական նախաձեռնությամբ, տարիներ շարունակ նիստեր չէին ընթանում:
Մենք շահագրգռված ենք, որ մեր միջև առկա շատ սերտ, բարեկամական հարաբերությունները նպաստեն իրական գործին` զարգացնելու առևտրատնտեսական կապերը, խոսելու տարածաշրջանային, ենթակառուցվածքների և այլ նախագծերի մասին, որոնք հետաքրքիր կլինեն մեր երկրներին:
Ցանկանում եմ նշել, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, հպարտությամբ և հաճույքով ուզում եմ ասել, որ նման հարաբերություններ մեր երկրների միջև չեն եղել: Միշտ ունեցել ենք սերտ, բարեկամական հարաբերություններ, բայց մեր վաստակն է այն, որ մեր կառավարությունների, երկրների միջև ոչ մի չհասկացված հարց չկա, ունենք իդեալական հարաբերություններ:
Ցանկանում եմ նշել նաև, որ հետաքրքրված ենք տարածաշրջանային խաղաղությամբ ու կայունությամբ: Վրաստանը միշտ մոտիվացված է այս գործընթացում ստանձնելու կարևորագույն դերակատարություն և այդ նպատակով ես խաղաղ հարևանության նախաձեռնությունն եմ հնչեցրել: Պարոն վարչապետ, հաստատում եմ, որ մենք մշտապես պատրաստ ենք տարածաշրջանի մասշտաբով խաղաղության և կայունության զարգացման գործում մեր ներդրումը բերելու:
Հարգելի՛ գործընկերներ, մեկ անգամ ևս ողջունում եմ բոլորիդ Թբիլիսիում»:
Իր հերթին Վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Սրտանց ողջունում եմ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին և Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին։
Նախ և առաջ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր վրացի գործընկերներին` ավանդական ջերմ ընդունելության համար:
Գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ չնայած դժվարություններին, այսօր մեր երկրների հարաբերությունները թևակոխել են որակապես նոր փուլ և հաջողություններ արձանագրել ամենատարբեր ոլորտներում։
2019 թվականին Վրաստանի հետ մենք հավակնոտ նշաձող սահմանեցինք՝ խնդիր դնելով երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը միջնաժամկետում հասցնել տարեկան 1 միլիարդ դոլարի: Կորոնավիրուսի համավարակն արգելակեց այս գործընթացը, բայց հիմա, երբ սովորում ենք ապրել կորոնավիրուսի հետ զուգահեռ, առաջարկում եմ վերահաստատել այս մտադրությունը, վարչապետ Ղարիբաշվիլիի հետ արդեն քննարկել ենք և փորձելու ենք մինչև 2026 թվականը մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը հասցնել 1 միլիարդ դոլարի:
Սա չափազանց կարևոր ու հավակնոտ խնդիր է, որը լուծելու համար մեզ անհրաժեշտ է ներդնել դրամատիկ ջանքեր: Ճիշտ է, այս տարվա առաջին 10 ամիսների մեր փոխադարձ առևտրի ցուցանիշն արդեն իսկ գերազանցել է նախորդ երեք տարիների տարեկան ցուցանիշը, բայց մենք դեռ շատ հեռու ենք 1 միլիարդի նշաձողից ու պետք է լրջորեն աշխատենք այս ուղղությամբ:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ մեր տնտեսական համագործակցությունն ունի այսպիսի ներուժ, և մեր խնդիրն է նպաստել դրա լիարժեք բացահայտմանն ու կյանքի կոչմանը: Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը վերոնշյալի իրականացման լավագույն հարթակներից է և վերը նշված նշաձողին հասնելուն ուղղված կարևորագույն քայլերից է այն, որ հիմա արդեն հանձնաժողովը համանախագահում են երկու երկրների ղեկավարները, ինչը նույնպես աննախադեպ է:
Միջկառավարական հանձնաժողովի այս նիստի անցկացումը նախանշված էր դեռևս նախորդ տարի և տեղի չունեցավ համավարակով պայմանավորված, այդուհանդերձ երկկողմ շփումները թե՛ ամենաբարձր և թե՛ ոլորտային պատասխանատուների մակարդակով շարունակել են ընթանալ նախանշված դինամիկ ուղիով:
Այսօր մեր երկկողմ օրակարգը ներառում է բազմաթիվ ոլորտներ, իսկ երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունները նպաստում են մեր տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանմանը, ինչի կարևորության մասին վարչապետ Ղարիբաշվիլին արդեն խոսեց: Ինչ վերաբերում է առևտրատնտեսական համագործակցությանը, ապա այս ոլորտում ձևավորվել են հստակ ուղղություններ, որոնք ներառում են տրանսպորտի և էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և այլ բնագավառներ:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության խորացման կարևորագույն նախադրյալներից է փոխվստահությունը, որը խարսխված է մեր ժողովուրդների պատմական եղբայրության վրա։
Մի փոքր շեղվելով պաշտոնական արարողակարգից, պիտի ընդգծեմ մեր հարաբերությունների մարդկային և էմոցիոնալ հարթությունը: Ընդ որում, սա վերաբերվում է ոչ միայն վարչապետ Ղարիբաշվիլիին և իմ հարաբերություններին, այլև մեր կառավարությունների բազմաթիվ անդամների հարաբերություններին: Հենց նոր հնչեցված այն թեզը, որ մեր ժողովուրդները դարերից եկող եղբայրական կապեր ունեն, այսօր, հենց հիմա արտահայտվում է մեր կառավարությունների ոչ միայն պաշտոնական, այլև մարդկային հարաբերությունների մակարդակում:
Կա մարդկային, անձնական լուրջ փոխվստահություն և հարգանք ու մենք պիտի արժևորենք ու ամրացնենք այդ վստահությունը և հարգանքը:
Հայաստանի և Վրաստանի ղեկավարների հանդիպումները պարբերական են, և մենք հնարավորություն ենք ունենում անդրադառնալու երկկողմ հարաբերությունների ողջ օրակարգին։ Երկկողմ ֆորմատով Վրաստանի վարչապետի հետ մենք այս տարի հանդիպել ենք արդեն չորս անգամ: Նման դինամիկա մեր երկրների հարաբերությունների մեջ նախկինում երբեք չի եղել և մեր մեծագույն խնդիրն է այս ամենի արդյունքում տնտեսական փոխգործակցության նոր մակարդակ ձևավորել: Ուզում եմ ընդգծել նաև, որ մենք մեր քաղաքական հարաբերությունների ավանդական բարձր մակարդակն առավել ինստիտուցիոնալ դարձնելու կարիք և անհրաժեշտություն ունենք:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել հայկական պատվիրակության ընդունելությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և հաջողություն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել նիստի բոլոր մասնակիցներին: Շնորհակալություն»:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, նախանշվել երկու կառավարությունների ոլորտային գերատեսչությունների առաջիկա քայլերն ու ծրագրերը:
Նիստի արդյունքներով երկու երկրների վարչապետները ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության ու Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի արձանագրությունը:

Армения и Грузия постараются увеличить двусторонний товарооборот до 1 млрд долларов
В Тбилиси под председательством премьер-министров Армении и Грузии Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили состоялось 11-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. В заседании приняли участие руководители внешнеполитических, экономических, оборонных и других структур правительств двух государств.
В начале заседания с приветственными речами выступили главы правительств Грузии и Армении.
В своей речи премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, в частности, отметил:
“Для меня большая честь принимать вас в Грузии, я приветствую моего друга премьер-министра Пашиняна в Тбилиси. Господин премьер-министр, это Ваш второй визит в Грузию в этом году, с удовлетворением хочу отметить, что я тоже был в Армении дважды. Я рад отметить, что между нами существует тесное сотрудничество и основанные на дружбе отношения, и благодарю Вас за такое отношение.
Хочу также поблагодарить Вас за то, что сегодня по нашей инициативе и по нашей договоренности заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству проходит на уровне премьер-министров. Эта комиссия возобновила свою деятельность по Вашей инициативе, много лет заседаний не проводилось.
Мы заинтересованы в том, чтобы существующие между нами очень тесные и дружественные отношения способствовали реальному делу - развитию торгово-экономических связей, разговору о региональных, инфраструктурных и других проектах, которые будут интересны нашим странам.
Хочу отметить, что отношения между нашими странами находятся на высоком уровне, я с гордостью и удовольствием хочу сказать, что таких отношений между нашими странами не было. У нас всегда были тесные, дружественные отношения, но наша заслуга в том, что между нашими правительствами и странами нет недопониманий, у нас идеальные отношения.
Хочу отметить также, что мы заинтересованы в региональном мире и стабильности. Грузия всегда мотивирована играть ключевую роль в этом процессе, поэтому я выступил с инициативой мирного соседства. Господин премьер-министр, я подтверждаю, что мы всегда готовы внести свой вклад в развитие мира и стабильности в регионе. Уважаемые коллеги, еще раз приветствую всех вас в Тбилиси”.
Премьер-министр Пашинян, в свою очередь, отметил:
“Сердечно приветствую премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили и всех участников 11-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. Прежде всего, хочу поблагодарить наших грузинских коллег за традиционно теплый прием.
Должен с удовлетворением констатировать, что, несмотря на трудности, сегодня отношения между нашими странами вступили в качественно новый этап и достигнуты успехи в различных сферах.
В 2019 году мы вместе с Грузией поставили перед собой амбициозную цель - увеличить в среднесрочной перспективе объем двустороннего торгового оборота до 1 млрд долларов в год. Пандемия коронавируса замедлила этот процесс, но теперь, когда мы учимся жить параллельно с коронавирусом, я предлагаю подтвердить это намерение. Мы уже обсудили с премьер-министром Гарибашвили и постараемся до 2026 года увеличить товарооборот между нашими странами до 1 млрд долларов.
Это очень важная и амбициозная задача, для решения которой нам необходимо приложить серьезные усилия. Правда, показатель взаимной торговли за первые 10 месяцев этого года уже превысил показатели предыдущих трех лет, но мы все еще далеки от отметки в миллиард долларов и должны серьезно работать в этом направлении.
Мы глубоко убеждены, что у нашего экономического сотрудничества есть соответствующий потенциал, и наша задача - способствовать его полному раскрытию и реализации. Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству - одна из лучших площадок для реализации вышеизложенного, и одним из важнейших шагов на пути к достижению указанной планки является то, что теперь Комиссию возглавляют лидеры двух государств, что также беспрецедентно.
Проведение этого заседания межправительственной комиссии было запланировано на прошлый год, но оно не состоялось из-за пандемии, однако двусторонние контакты как на высшем уровне, так и на уровне руководителей отраслевых ведомств продолжали идти по запланированному динамическому пути.
Сегодня наша двусторонняя повестка дня охватывает множество областей, а дружественные отношения между двумя странами способствуют поддержанию безопасности и стабильности в нашем регионе, о важности чего уже сказал премьер-министр Гарибашвили. Что касается торгово-экономического сотрудничества, то в этой сфере сформировались четкие направления, которые включают транспорт и энергетику, высокие технологии, туризм, сельское хозяйство и другие области.
Хочу подчеркнуть, что одной из важнейших предпосылок для углубления экономического сотрудничества между Арменией и Грузией является взаимное доверие, основанное на историческом братстве наших народов.
Немного отклоняясь от официального протокола, должен подчеркнуть личностную и эмоциональную сторону наших отношений. Причем это касается не только моих отношений с премьер-министром Гарибашвили, но и отношений многих членов наших правительств. Только что озвученный тезис о том, что наши народы веками связывали братские узы, сегодня, прямо сейчас, выражается не только на уровне наших официальных, но и на уровне человеческих отношений.
Существует серьезное человеческое, личное взаимное доверие, и мы должны ценить и укреплять это доверие и уважение.
Встречи лидеров Республики Армения и Грузии носят регулярный характер, и у нас появляется возможность затрагивать всю повестку дня двусторонних отношений. В текущем году мы четыре раза встречались с премьер-министром Грузии в двустороннем формате. Такой динамики в отношениях между нашими странами никогда раньше не было, и наша самая важная задача - в результате всего этого создать новый уровень экономического сотрудничества. Хочу подчеркнуть также, что нам необходимо сделать традиционно высокий уровень наших политических отношений более институциональным.
В завершение своей речи хочу еще раз поблагодарить за организацию приема армянской делегации на высоком уровне и пожелать успехов и плодотворной работы всем участникам заседания. Спасибо”.
В ходе заседания обсужден широкий круг вопросов развития и расширения сотрудничества между Арменией и Грузией во всех сферах, намечены предстоящие шаги и планы отраслевых ведомств двух правительств.
По итогам заседания премьер-министры двух стран подписали протокол заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией.