«Իմ քայլը» բոյկոտեց ավագանու նիստը
Երևանի ավագանու այսօրվա նիստը սկսվեց առանց քվորում ապահովելու․ ավագանին չէր ներկայացել նիստին։ Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը կես ժամով ընդմիջում հայտարարեց։
Մինչև ընդմիջման գնալը ներկայացրեց, որ քաղաքապետարանը 280 վերելակի նոր մրցույթ է հայտարարում,նրա խոսքով՝ 2022թ․-ին փաստացի փոխված կլինի 1000 վերելակ։
Այսօրվա նիստի օրակարգում 38 հարց էր, որոնցից մեկն էլ Երևան քաղաքի 2022 թվականի բյուջեն հաստատելու մասին հարցն է։
Քաղաքապետարանի կայքում կա հայտարարություն նաև վաղը՝ դեկտեմբերի 22-ին ավագանու նիստ հրավիրելու մասին, որի օրակարգում մեկ հարց է՝ «Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու մասին» որոշման նախագիծը։
Ընդմիջումից հետո այդպես էլ քվորում չապահովվեց, նիստը համարվեց չկայացած։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ավագանու անդամները ստորագրահավաք են սկսել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու համար։ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում օրեր առաջ հրապարակում եղավ, ըստ որի՝ Հայկ Մարությանը հանդիպել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, քաղաքապետի խոսնակը հերքել է տեղեկությունը։

Фракция “Мой шаг” бойкотировала сегодня заседание совета старейшин Еревана
Сегодняшнее заседание совета старейшин Еревана началось без обеспечения кворума – на заседание не явились члены фракции “Мой шаг”. Мэр Айк Марутян объявил получасовой перерыв, но перед этим сообщил, что мэрия объявляет новый тендер на закупку 280 лифтов, так что к 2022 году в зданиях столицы будет установлено 1000 новых лифтов.
В повестку сегодняшнего заседания были включены 38 вопросов, в том числе вопрос утверждения бюджета 2022 г.
А на сайте столичной мэрии размещено объявление о созыве завтра, 22 декабря, заседания совета старейшин по вопросу выражения недоверия мэру Айку Марутяну.
После перерыва кворум так и не был обеспечен, и заседание не состоялось.
Напомним, что несколько дней назад члены совета старейшин начали сбор подписей под проектом решения о выражении недоверия действующему мэру.
Несколько дней назад в принадлежащей семье Никола Пашиняна газете “Айкакан жаманак” появилась публикация о том, что Айк Марутян встречался со вторым президентом РА Робертом Кочаряном. Спикер мэра опроверг эту информацию.