Գագիկ Ծառուկյանի խնամին իր ՍՊԸ-ից ստացած եկամուտները չի հայտարարագրել
Կոտայքի մարզի երկու ընտրատարածքներում մեծամասնական ընտրակարգով պայքարում են երկու խնամիներ: Արդեն տեղեկացրել էինք, որ թիվ 28-ում միայնակ ընտրապայքարի մեջ է մտել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, իսկ թիվ 27-ում` նրա խնամին` ԱԺ պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանը, ով նաեւ Աբովյանի քաղաքապետի հայրն է:
Ի տարբերություն Ծառուկյանի, Գուլոյանն ունի երկու մրցակից` Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության անդամ, թոշակառու Գուրգեն Եղիազարյանը եւ ԵԿՄ վարչության աշխատակազմի ղեկավար Համլետ Հայրապետյանը:
Ըստ ԿԸՀ եւ տարածքային ընտրական հանձնաժողովներ ներկայացրած հայտարարագրերի` բոլոր թեկնածուների մեջ իր գույքով եւ ֆինանսական կարողություններով Գագիկ Ծառուկյանն ամենահարուստն է: Իհարկե նրա խնամին էլ քիչ գումար չունի, սակայն չի կարող այդ հարցում մրցել Գ. Ծառուկյանի հետ:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Մուրադ Գուլոյանի եւ նրա երկու մրցակիցների հայտարարագրերը:
Մուրադ Գուլոյանը Կոտայքի մարզի մարզի Առինջ գյուղում ունի երկու հողամաս` 0.0760 հա եւ 10 հա, ինչպես նաեւ երկու շինություն եւ հողամաս: Թեեւ Մուրադ Գուլոյանին ոչ ոք չի տեսել 2002թ. արտադրության «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայով, քանի որ առիթի դեպքում ԱԺ գալիս է մի քանի հազար դոլարանոց շքեղ արտասահմանյան ավտոմեքենայով, այնուամենայնիվ, ըստ հայտարարագրի, «Վազ 21214» ավտոմեքենան է իր միակ շարժական գույքը:
Եկամուտների բաժնում Մուրադ Գուլոյանը նշել է միայն ԱԺ-ից ստացած մեկ տարվա աշխատավարձը` 3 միլիոն 84 հազար 380 դրամ: Ակնհայտ է, որ պատգամավորության թեկնածուն մեղմ ասած` ճիշտ չի ներկայացրել իր եկամուտները, քանի որ նրան է պատկանում «Շիրակ» թռչնաբուծական ֆաբրիկա ՍՊԸ-ն, իսկ ընկերության 100-տոկոսանոց սեփականատերը չէր կարող շահութաբեր ընկերությունից եկամուտ չստանալ:
Մարտի 1-ի դրությամբ, Մուրադ Գուլոյանի հաշվին եղել է 275 միլիոն դրամ:
Գուրգեն Եղիազարյանը Կոտայքի մարզի Գողթ գյուղում ունի 520 քմ քարե շենք եւ 0.15 հա շինություն: Նույն գյուղում ունի նաեւ 0.4 հա հողամաս:
Պատգամավորության թեկնածուն ոչ շարժական գույք ունի, ոչ էլ 8 միլիոն դրամը կամ համարժեք փոխարժեքը գերազանցող գույք:
Գուրգեն Եղիազարյանի տարվա եկամտի միակ աղբյուրը 2 միլիոն 240 հազար դրամ թոշակն է եղել, իսկ մարտի 1-ի դրությամբ ոչ մի դրամ չի ունեցել:
ԵԿՄ աշխատակազմի ղեկավար Համլետ Հայրապետյանի թեկնածությունն առաջադրել է ՀՀԿ-ն: Եթե Գագիկ Ծառուկյանի դեպքում ԲՀԿ եւ ՀՀԿ առաջնորդների միջեւ կար հստակ պայմանավորվածություն, որ Ծառուկյանը միայնակ է լինելու թիվ 28-ում, ապա նրա խնամու դեպքում ՀՀԿ-ն մրցակից է առաջադրել: Որպես ասվածի ապացույց, երեկ Կոտայքի մարզում ընտրողների հետ հանդիպմանը ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, թե թիվ 28-ում սատարում են Գագիկ Ծառուկյանին:
Համլետ Հայրապետյանը հայտարարագրել է 360 քմ մակերեսով բնակարան Կոտայքի մարզի Կամարիս գյուղում, Բալահովիտ գյուղում պտուղ-բանջարեղենի գրասենյակ` 11125, 19 քմ, երկու հողամաս Կամարիսում` 1200 քմ եւ 2.4134 հա մակերեսով եւ գյուղատնտեսական հողատարածք` 1.4648 հա:
Հանրապետական թեկնածուն հայտարարագրել է նաեւ 4 ավտոմեքենա` «Մահինդրա Սքորփիո», «Մազդա Տրիբուտ 3.0 L», «Ռենո Կլիո 1.4», «Մերսեդես Բենց E230» մակնիշի:
Այս թեկնածուն եւս օրինապաշտությամբ չի «փայլում»: Նա թեեւ աշխատավայրն ու պաշտոնը նշել է ԵԿՄ վարչության աշխատակազմի ղեկավար, սակայն եկամուտների բաժնում ոչինչ չի հայտարարագրել, տարվա ընթացքում նույնիսկ`1 դրամ: Մարտի 1-ի դրությամբ էլ նա գումար չի ունեցել հաշվեհամարին:

Сват Гагика Царукяна не задекларировал доходы от своего ООО
В двух избирательных округах Котайкской области борьбу за депутатский мандат по мажоритарной системе ведут два свата – Гагик Царукян и Мурад Галояна. Мы уже сообщали о том, что в 28-ом избирательном округе баллотируется лишь один кандидат – лидер партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян, а в 27-ом округе – его сват, депутат Национального Собрания Мурад Галоян, являющийся также отцом мэра города Абовяна.
В отличие от Царукяна у М.Галояна два соперника – член Социал-демократической партии Гнчакян, пенсионер Гурген Егиазарян и руководитель администрации Союза ополченцев “Еркрапа” Гамлет Айрапетян.
Согласно декларациям, представленным в ЦИК и окружные избирательные комиссии, самым богатым из этих кандидатов в депутаты является Гагик Царукян. Разумеется, немало денег и у его свата, однако последний в этом вопросе не может соперничать с Г.Царукяном.
Ниже представляем декларации Мурада Галояна и двух его соперников.
Мурад Галоян имеет в селе Ариндж Котайкской области два земельных участка площадью 0.0760 га и 10 га, а также два строения и земельный участок. Несмотря на то, что никто не видел Галояна в автомобиле “ВАЗ 21214” 2002 г. выпуска, поскольку в парламент он обычно приезжает на иномарке стоимостью несколько тысяч долларов, именно “ВАЗ 21214”, согласно декларации этого кандидата, является его единственным движимым имуществом.
В разделе о доходах Галоян указал лишь получаемую в НС годовую зарплату – 3 млн 84 тыс. 380 драмов. Очевидно, что этот кандидат, мягко говоря, неточно указал свои доходы, поскольку ему принадлежит ООО “Птицефабрика “Ширак”, а 100-процентный владелец прибыльной компании не может не получать от нее доход.
По положению на 1 марта на счете Мурада Галояна имелось 275 млн драмов.
У Гургена Егиазаряна каменное здание площадью 520 кв.м и строение площадью 0,15 га в селе Гохт Котайкской области. Там же у него есть 0,4 га земли. У этого кандидата нет ни движимого, ни недвижимого имущества, стоимость которой превышала бы 8 млн в драмах или в валютном эквиваленте. Единственным источником дохода Егиазаряна является его годовая пенсия в размере 2 млн 240 тыс.драмов. По положению на 1 марта на его счете не было ни одного драма.
Кандидатуру руководителя администрации СОЕ Гамлета Айрапетяна выдвинула Республиканская партия Армении. Но если в случае с Гагиком Царукяном между лидерами ППА и РПА была достигнута четкая договоренность о том, что в 28-ом избирательном округе Царукян будет баллотироваться один, то в случае с его сватом РПА выдвинула соперника. Доказательством сказанного является то, что вчера на встрече с избирателями Котайкской области председатель РПА Серж Саргсян заявил, что в 28-ом округе они поддерживают Гагика Царукяна.
Гамлет Айрапетян задекларировал квартиру площадью 360 кв.м в селе Камарис Котайкской области, плодово-овощной офис площадью 11125,19 кв.м в селе Балаовит, два земельных участка площадью 1200 кв.м и 2,4134 га в Камарисе и 1,4648 га сельскохозяйственной земли. В декларации он также указал 4 автомобиля – “Махиндра Скорпио”, “Мазда Трибут 3,0 L”, “Рено Клио 1,4”, “Мерседес Бенц Е230”.
Этот кандидат тоже не “блещет” законопослушностью. Несмотря на то, что в качестве места своей работы и должности он написал “руководитель администрации Союза ополченцев “Еркрапа”, в разделе о доходах не указал ни одного драма за год. По положению на 1 марта у Айрапетяна не было денег также на расчетном счете.