Հայաստանի խոշոր քաղաքներում պետական դպրոցների և վարժարանների տնօրենների ավելի քան 70 %-ը ՀՀԿ անդամ է
Հայաստանի խոշոր քաղաքներում բոլոր պետական դպրոցների և վարժարանների տնօրենների ավելի քան 70 %-ը Հանրապետական կուսակցության անդամ են: Մասնավորապես, Գյումրիում 42 տնօրեններից 32-ը, իսկ Վանաձորում 29-ից 26-ը ՀՀԿ անդամ են, և նրանց կեսն այդ կուսակցությանն է անդամակցել վերջին տասը ամսում: Սա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում կրթական համակարգը շարունակվում է օգտագործվել իշխանության թեկնածու անձանց և կուսակցությունների համար որպես գործիք:
Դպրոցների, քոլեջների, բուհերի կոլեկտիվները, ուսանողները և դպրոցականները վերադասների ծածուկ հրահանգներով տարվում են թեկնածուների հետ հանդիպումների և իրականացնում անօրինական քարքզչություն: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի կողմից անցկացված մոնիթորինգի արդյունքների այս տվյալները հայտնեց ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը:
«Այս ընտրությունների ժամանակ բոլորը հավասար էին, բայց ոմանք ավելի հավասար գտնվեցին»,-հավելեց բանախոսը` նշելով, որ արտասահմանում գտնվող 6-7 հարյուր հազար քաղաքացիները (ընտրողների թվի մոտավորապես 25-30 %-ը) զրկվել են այնտեղ` դիվանագիտական ներկայացուցչություններում քվեարկելու իրավունքից, և նույն ներկայացուցչությունների մի քանի հարյուր աշխատակիցներ հնարավորություն կունենան քվեարկել արտերկրում»:

Более 70% директоров государственных школ и гимназий в крупных городах страны – члены РПА
Более 70% директоров государственных школ и гимназий в крупных городах Армении являются членами Республиканской партии Армении. В частности, в Гюмри членами РПА являются 32 директора из 42-х, в Ванадзоре – 26 из 29-ти. При этом половина из них вступила в правящую партию за последние 10 месяцев. Это свидетельствует о том, что образовательная система страны продолжает использоваться в качестве инструмента для властных кандидатов и партий.
Коллективы школ, колледжей, вузов, студенты и школьники по конфиденциальным указаниям руководства вызываются на встречи с властными кандидатами и проводят незаконную агитацию. Эти данные, которые были получены в результате мониторинга, проведенного клубом журналистов “Аспарез”, сообщил на пресс-конференции председатель этой организации Левон Барсегян.
“Во время этих выборов все были равны, но некоторые оказались более равными”,- сказал Барсегян, отметив, что находящиеся за границей 600-700 тысяч граждан Армении (примерно 25-30% избирателей) лишены права голосовать в диппредставительствах нашей страны, тогда как сотни армянских дипломатов проголосовать смогут”.