ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է հետևյալը․
«Հայաստանի Հանրապետությունը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները այսօր նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Անկախությունից ի վեր, ԱՄՆ եղել ու շարունակում է մնալ Հայաստանի կարևորագույն միջազգային գործընկերներից մեկը, որը մշտապես նեցուկ է եղել երկրում իրականացվող զարգացման ու բարեփոխումների ծրագրերին։
Հայաստանը կարևորում է նաև ԱՄՆ ներգրավվածությունն ու հավասարակշռված քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և տևական կարգավորման հարցում որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր։
Կարող ենք վստահաբար արձանագրել, որ երեսունամյա մեր փոխգործակցությունը հիմնված է ընդհանուր արժեհամակարգի վրա․ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, հավատարմություն ժողովրդավարական սկզբունքներին ու իրավունքի գերակայությանը:
Գոհունակությամբ ենք ընդգծում, որ 2019 թվականին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները բարձրացվեցին նոր՝ Ռազմավարական երկխոսության մակարդակի և լիահույս ենք, որ այն նոր լիցք կհանդիսանա մեր պետությունների փոխգործակցության օրակարգում։
ԱՄՆ-ի՝ որպես մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ջատագովի վառ ապացույցն է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: 2020 թվականին ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների բանաձևերը, 2021թ․-ի ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը նշանակալից քայլ էր մարդու իրավունքների գերակայության ապահովման, պատմական արդարության վերականգնման և հետագա ցեղասպանությունների կանխարգելման տեսանկյունից։
ԱՄՆ եղել է Հայաստանի կողքին՝ մեր ժողովրդի համար կարևոր բազմաթիվ իրադարձությունների ժամանակ։ Հայաստանն իր համեստ ներուժով մասնակցել ու աջակցել է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի և խաղաղության ու անվտանգության հաստատման ամերիկյան նախաձեռնություններին։
Մեր երկկողմ հարաբերություններում իր անգնահատելի ներդրումն է ունեցել ամերիկահայությունը, որն իր ակտիվ գործունեությամբ կապող կամուրջ է հանդիսանում մեր պետությունների միջև:
Lիահույս ենք, որ փոխշահավետ համագործակցությունը նորանոր ձեռքբերումներ կունենա ապագայում` ի շահ մեր երկու ժողովուրդների»:

The Armenian Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today to mark thirty years of diplomatic relations with the U.S.
Today, Republic of Armenia and the United States of America celebrate the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations.
Since Armenia regained its independence, the United States has been providing continuous support to our ancient people and young republic. Today, the US is one of our most important international partners in all areas - from security to development, from economy to reform programs.
Armenia highly values the US involvement in a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group.
We can state confidently that our thirty-year partnership is based on common values such as protection of human rights, adherence to democratic principles, and the rule of law.
We emphasize with satisfaction that in 2019 the Armenian-American relations were raised to a qualitatively new level of Strategic Dialogue.
President Biden’s statement on April 24, 2021, and resolutions of both houses of the US Congress in 2019 on the recognition of the Armenian Genocide have become a significant step in ensuring the supremacy of human rights, restoration of historical justice, and prevention of crime of genocide anywhere in the world.
The United States has stood by Armenia throughout many challenging times in our history, and we always remember that. Armenia, in its turn, has participated in and supported American initiatives in the fight against international terrorism, promotion of peace, and security. We will continue to do that.
The American-Armenian community has been contributing vastly to our bilateral relations through its active involvement in all areas of our multifaceted cooperation.
We have no doubt that the agenda of our bilateral cooperation will turn a new page to utilize its expansive potential for the benefit of our two nations.