Կստեղծվի Հայկական ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիա
2012թ. մայիսի 4-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման և Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) ռեկտոր Արա Ավետիսյանը Փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին, որի շրջանակում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն, նախարարությունը և ՀՊՃՀ-ն համալսարանի տարածքում համատեղ կստեղծեն Հայկական ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիա:
Մասնավոր-պետական ընկերակցության շրջանակում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կտրամադրի սարքավորումներ, համակարգչային ծրագրեր ու տեխնիկական օժանդակություն, իսկ նախարարությունը կաջակցի ՀՊՃՀ-ում լաբորատորիայի տարածքի վերանորոգմանը: Ծրագրի նպատակն է հզորացնել Հայաստանի ճարտարագիտական ոլորտի կրթական կարողությունները և ընդարձակել հետազոտական ներուժը` զարգացնելով և ընդարձակելով ՀՊՃՀ կրթական և հետազոտական կառույցները:
Հայկական ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիան կընդգրկի ՀՊՃՀ վեց հիմնական ուղղություները ներկայացնող լաբորատորիաներ, այն է` ռադիոճարտարագիտություն և հաղորդակցության համակարգեր, կիբերնետիկա, էներգետիկա, էլեկտրաճարտարագիտություն, մեխանիկա և մեքենաշինություն, տրասնպորտ: Լաբորատորիան ուսանողներին կտրամադրի տեխնիկական դասընթացների ու հետազոտական աշխատանքի համակցման հնարավորություն` նրանց պրոֆեսիոնալ ճարտարագիտական աշխատանքի նախապատրաստելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը:

USAID and Ministry of Education to Establish State-of-the-Art Lab at State Engineering University
U.S. Ambassador John Heffern joined Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan, USAID/Armenia Mission Director Jatinder Cheema, and Rector of the State Engineering University (SEUA) of Armenia Ara Avetisyan to sign a Memorandum of Understanding, whereby USAID will partner with the Ministry and SEUA to establish the Armenian National Engineering Laboratory on the University’s campus.
As part of this public-private partnership, USAID will contribute equipment, software, and technical assistance, and the Ministry will support the renovations of the laboratory space at SEUA. The goal of the project is to strengthen the educational capacity and enhance the research potential of the university by upgrading and expanding SEUA’s laboratory facilities and teaching skills.
The Armenian National Engineering Laboratory (or ANEL) will consist of laboratories covering six major directions of SEUA (Radio Engineering and Communication Systems, Cybernetics, Power Energy, Electrical Engineering, Mechanical and Machine Building Engineering, and Transport Applications). ANEL will provide students with a combination of technical training and research opportunities to prepare them for engineering projects as professionals.