Քննարկվել են գինեգործության ոլորտի զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության շրջանակում քննարկվել են գինեգործության ոլորտի զարգացման հեռանկարները:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է գինու արտադրության զարգացումը խթանելու վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրության արդյունքները: Նա անդրադարձել է գինու համաշխարհային և հայաստանյան շուկաների վիճակագրությանը, միտումներին, 10 տարվա կտրվածքով զարգացման ուղղություններին, ակնկալվող ներդրումների ծավալին, նպատակային ցուցանիշներին, մարտահրավերներին և այլ հարցերի:
Քննարկում է ծավալվել հայկական գինու արտադրության, արտահանման և վաճառքի ծավալների խթանման հնարավորությունների և մեխանիզմների շուրջ: Գինեգործության զարգացման համատեքստում կարևորվել է գյուղատնտեսական մյուս բարեփոխումների և ծրագրերի հաջող իրականացումը՝ հողային ռեֆորմ, ինտենսիվ այգեգործություն և այլն: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև հայկական գինիների աշխարհագրական մակնշման ընթացքի մասին:
Ամփոփելով քննարկումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է գյուղատնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման ռազմավարությունների, ծրագրերի փոխգործելիությունը և ինտեգրումը Կառավարության գործունեության միջոցառումների ծրագրում: Վարչապետը հանձնարարել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի հարթակում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկել համատեղ անելիքները՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության արդյունքները:

Обсуждены перспективы развития сферы виноделия
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены перспективы развития винодельческой сферы.
Министр экономики Ваан Керобян представил результаты исследования по стимулированию развития винодельческого производства. Он коснулся статистики вина на армянских и мировых рынках, тенденций и направлений развития сферы на 10 лет, объемов ожидаемых инвестиций, а также целевых показателей, вызовов и других вопросов.
Были обсуждены возможности и механизмы производства, экспорта и объемов реализации армянских вин. В контексте развития виноделия была подчеркнута важность успешной реализации других сельскохозяйственных реформ и программ: земельной реформы, интенсивного садоводства и т.д. Также были представлены подробности о процессе географической маркировки армянских вин.
Подводя итоги обсуждения, Никол Пашинян подчеркнул важность интероперабельности стратегий и программ развития различных отраслей сельского хозяйства и их интеграцию в программу мероприятий деятельности правительства. Премьер-министр поручил с представителями сферы обсудить на площадке Фонда виноградарства и виноделия Армении совместные мероприятия с учетом результатов совещания.