ԱԺ-ն քննարկում է Արթուր Ղազինյանի առաջադրումը կանխող նախագիծ
Խորհրդարանը հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի հեղինակած ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ անելու նախագիծը, որը վերաբերում է մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի ընտրության ընթացակարգին:
Դոնթի բանաձևի համաձայն՝ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը պետք է պատկանի «Հայաստան» խմբակցությանը։ Խմբակցությունը մշտապես առաջադրում է Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը, սակայն քաղաքական մեծամասնությունը մերժում է: Եվ այսպես, եթե մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը չի ընտրվում, ապա իրավասու խմբակցությունը քվեարկությունից հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում, առաջադրում է նոր թեկնածու:
Գաբրիելյանն իր խոսքում նշեց, որ նախագծի հեղինակման համար հիմք է հանդիսացել Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի ընտրության հարցը, որը մեկ տասնյակից ավելի անգամ տապալվել է, ուստի փոփոխությունները միտված են օրենքի բացը լրացնելուն:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ասաց, թե ինչ լույսի ներքո էլ ներկայացվի նախագիծը, ակնհայտ է, որ նախագծի հիմնական նպատակը Արթուր Ղազինյանի ընտրվելը կանխելն է: Նրա խոսքով` հանձնաժողովի փոխնախագահի ընտրության տապալումները խնդրահարույց է դարձրել հանձնաժողովի աշխատանքները: Նա առաջարկեց նախագծի քվեարկությունը հետաձգել:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը հայտարարեց` այդ հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը միակն է մնացել, որ դուրս է մնացել իշխանության վերահսկողությունից: Նա նաև հիշեցրեց, որ կան կարգավորումներ, որոնց համաձայն հանձնաժողվոի բացակայող նախագահին փոխարինող է նշանակում հանձնաժողովը, ուստի այստեղ օրենքի բաց չկա:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը նախագիծը որակեց ժողովրդավարության սկզբունքից հետքայլ, ըստ նրա` նախագծի տրամաբանությունն այն է, որ իշխանությունն ուզում է կամքը պարտադրել ընդդիմությանը: Նա իրավիճակ նկարագրեց, որ նոր թեկնածուին ևս իշխանությունը կարող է չընտրել, այդ դեպքում ինչպես է հարցը կարգավորվելու, հարցրեց նա՝ դիմելով մեծամասնությանը:
Ելույթով հանդես եկավ նաև նախագծի հիմնական շահառուն` Արթուր Ղազինյանը` ընդգծելով, որ չի կարող լինել իշխանության սրտի թեկնածու: Նրա կարծիքով` որքան էլ իշխանությունը չընդուներ կոնկրետ թեկնածուին, պետք է հարգանք ցուցաբերեր պետության ու սահմանադրության նկատմամբ, և անհրաժեշտ ձայներ ապահովեր թեկնածուի ընտրության համար: Նա կոչ արեց իշխանությանը «իր սրտի» ընդդիմադիրների ցուցակ հրապարակել և ասել, թե որ թեկնածուն է իր համար ընդունելի, որը` ոչ:
Նշենք, որ ութերորդ գումարման խորհրդարանի ձևավորումից ի վեր պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը չի կարողանում ընտրել հանձնաժողովի փոխնախագահ: «Հայաստան» խմբակցությունը մշտապես առաջադրում է Արթուր Ղազինյանին, իշխանությունը մերժում տարբեր պատճառաբանություններով: Իշխանականների համար խնդրահարույց է Ղազինյանի եկամուտների հայտարարագիրը, ինչպես նաև նրա ֆեյսբուքյան գրառումները, որտեղ վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և իշխանության այլ ներկայացուցիչների հասցեին:

НС обсуждает законопроект, предотвращающий выдвижение кандидатуры Артура Казиняна
Национальное Собрание обсудило сегодня в первом чтении разработанный депутатом властной фракции “Гражданский договор” Виленом Габреляном проект закона о внесении изменений в закон-регламент НС, касающийся процедуры избрания заместителя председателя постоянной комиссии.
По формуле Донта должность зампредседателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности принадлежит оппозиционной фракции – в данном случае фракции “Айастан”. Последняя постоянно выдвигает на эту долждность кандидатуру Артура Казиняна, а политическое большинство каждый раз ее отклоняет.
Согласно предлагаемому проекту поправок, если зампредседателя комиссии не избирается, то после голосования полномочной фракции в течение пяти рабочих дней предлагается новый кандидат.
В своем выступлении депутат оппозиционной фракции “Честь имею” Тигран Абрамян отметил, что основная цель представленного законопроекта – недопущение избрания Артура Казиняна заместителем председателя комиссии. В связи с этим Абрамян предложил отложить голосование по этому документу.
Депутат той же фракции Анна Мкртчян заявила, что должность заместителя председателя комисии по вопросам обороны и безопасности – единственная оставшаяся вне контроля властей.
Депутат фракции “Айастан” Арам Вардеванян расценил законопроект как отход от демократических принципов. По его словам, власть хочет навязать оппозиции свою волю. Вардеванян также отметил, что власти могут отклонить и новую кандидатуру. Как в таком случае будет решен вопрос? – обратился к политическому большинству представитель оппозиции.
На заседании выступил и сам Артур Казинян. Он, в частности, предложил властям опрубликовать список угодных ей оппозиционеров и сказать, какие кандидаты для нее приемлемы, а какие – нет.
Отметим, что после формирования парламента восьмого созыва постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности не удается избрать заместителя председателя.
Кандидатуру Артура Казиняна власть отклоняет по разным причинам. Для политического большинства спорными являются декларация Казиняна об имуществе и доходах, а также опубликованные им в социальной сети Фейсбук оскорбительные выражения в адрес премьер-министра Никола Пашиняна и действующей власти.