Նիկոլ Փաշինյան. «Ռուբինյանին լիազորել եմ և կրում եմ պատասխանատվությունը»
ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանին Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցում հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու որոշումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է կայացրել:
«Ռուբեն Ռուբինյանին այդ կարգավիճակով օժտելու որոշումը ես եմ կայացրել։ Կայացրել եմ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով»,- ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին: Պատգամավորը հարցրել էր, թե ինչ հրամանագրի, ինչ որոշման հիման վրա է Ռուբինյանը նշանակվել այդ պաշտոնին:
«Ռուբինյանը հաշվետու է ինձ, Անվտանգության խորհրդին և մեծ հաշվով` ժողովրդին»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց` անկախ նրանից, թե ով կլինի բանակցողի կարգավիճակում, ամբողջ պրոցեսի պատասխանատվությունն ինքն է կրում:
«Այդպես վարվել եմ, որ թաքնված գաղտնի կուսակցականի հանկարծ այդ կարգավիճակով չօժտեմ, որ պետությանը զեկուցելու փոխարեն զեկուցի այլ երկրների ազդեցության գործակալներին: Լիազորել եմ և կրում եմ պատասխանատվությունը»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Н.Пашинян: “Я уполномочил Рубиняна и я несу ответственность”
Решение о назначении вице-спикера Национального Собрания Рубена Рубиняна спецпредставителем в переговорах по урегулированию отношений Армения-Турция было принято премьер-министром Николом Пашиняном.
“Решение о наделении Рубена Рубиняна этим статусом принято мной. Я принял это решение, исходя из политической целесообразности”,- заявил во время сегодняшнего правительственного часа в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции “Айастан” Гегама Манукяна. Последний поинтересовался, на основании какого указа или решения Рубинян был наделен этим полномочием.
“Рубинян подотчетен мне, Совету безопасности и по большому счету народу”,- сказал Пашинян.
Премьер также подчеркнул, что, независимо от того, кто будет в статусе переговорщика, ответственность за весь процесс лежит на нем.
“Я поступил так, чтобы случайно не наделить этим статусом какого-либо скрытого, тайного партийца, который вместо того, чтобы докладывать государству, будет докладывать агентам влияния других стран. Уполномочил я и именно я несу ответственность”,- заявил Пашинян.