Քննարկվել է մաքսային վարչարարության զարգացման ծրագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է մաքսային բարեփոխումների ընթացքը: Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
«Վարչապետին ներկայացվել է մաքսային վարչարարության զարգացման ծրագիրը, որով նախատեսվում է պետական սահմանի անցման կետերում և արտաքին տնտեսական գործունեության (ԱՏԳ) սպասարկման կենտրոններում էտալոնային մոդելի ներդրում: Բարեփոխմամբ ակնկալվում է՝ «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի ներդրում, արտահանման խթանում, առևտրի դյուրինացում, կրկնակի հսկողության բացառում, տարանցման ներուժի զարգացում, ներդրումային միջավայրի բարելավում:
Նշվել է, որ ծրագիրը մշակվել է ներկայում գործող բիզնես գործընթացների և իրավական կարգավորումների, արդի ԱՏԳ ընթացակարգեր ունեցող երկրների փորձի, միջազգային ուղեցույցների ուսումնասիրության հիման վրա: Մասնավորապես, կատարվել է սահմանահատման և մաքսային ձևակերպումների ընթացակարգերին առնչվող իրավիճակի վերլուծություն, վեր են հանվել մի շարք խնդիրներ, որոնք վերաբերում են ինտեգրված կառավարմանը, տեղեկատվական բազաների փոխգործակցությանը, ռիսկերի կառավարման համակարգերի կիրառմանը և այլն:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են մաքսային վարչարարության զարգացման ծրագրի իրականացման հարցեր: Նշվել է, որ այն կնպաստի վերոնշյալ բիզնես գործընթացների վերակառուցմանն ու բարելավմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ սահմանային անցակետերում ստուգումները պետք է իրականացվեն ռիսկերի կառավարման համակարգերի հիման վրա, և այս առումով մեծապես կարևոր է էլեկտրոնային տեղեկատվական բազաների փոխգործելիության ապահովումը: Ընդգծելով ծրագրի կարևորությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ընթացք տալ բարեփոխմանը»,- նշված է կայքում:

Обсуждена программа развития таможенного администрирования
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось совещание, в ходе которого был обсужден ход таможенных реформ.
Премьер-министру была представлена программа развития таможенного администрирования, которой предусматривается внедрение эталонной модели в пунктах пропуска через государственную границу и центрах обслуживания внешнеэкономической деятельности (ВЭД). В результате реформы планируется внедрение принципа “Одна остановка, одно окно”, стимулирование экспорта, упрощение процедур торговли, исключение двойного контроля, развитие транзитного потенциала, улучшение инвестиционного климата.
Было отмечено, что программа разработана на основе действующих бизнес-процессов, правовых регулирований, а также изучения опыта стран с современными процедурами ВЭД и международных руководств. В частности, была проанализирована ситуация, связанная с процедурами пересечения границы и таможенного оформления, выявлен ряд проблем, связанных с интегрированным управлением, взаимодействием с базами данных, применением систем управления рисками и т.д.
В ходе обмена мнениями были обсуждены вопросы реализации программы развития таможенного администрирования. Было отмечено, что это будет способствовать реконструкции и совершенствованию вышеперечисленных бизнес-процессов.
Премьер-министр подчеркнул, что проверки в пунктах пропуска через государственную границу должны основываться на системах управления рисками, и в этой связи очень важна интероперабельность электронных баз данных. Подчеркнув важность программы, Никол Пашинян поручил начать процесс реформ.