Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Գերմանիայի նորանշանակ դեսպանին
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
«Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ նշելով, որ Կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցելու դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիրացված ներուժի առկայությունն ու քննարկել երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման հնարավոր ուղղությունները: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այս համատեքստում ներկայացրել է Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ երկրի առավելություններն ու գերմանական բիզնեսի համար բացվող հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում Գերմանիայի դեսպանն ընդգծել է, որ առկա է փոխգործակցության լավ հիմք, որի վրա հնարավոր է զարգացնել գործընկերությունը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը կարևորել են Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Վերակառուցման վարկերի բանկի (KfW) գործունեությունը:
Քննարկվել են նաև առողջապահության, կրթության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում Հայաստանի կառավարության նախագծած բարեփոխումները, որոնց շրջանակներում փոխվարչապետը կարևորել է գերմանական գործընկերների հետ հնարավոր համագործակցությունը, մասնավորապես՝ փորձագիտական ներուժի մասնակցությունը գործընթացներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին»,- նշված է կայքում:

Вице-премьер Мгер Григорян принял новоназначенного посла Германии
Вице-премьер Мгер Григорян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Виктора Рихтера.
В начале встречи вице-премьер поздравил посла с назначением и пожелал ему плодотворной работы, отметив, что правительство готово содействовать послу в развитии армяно-германских отношений.
Собеседники подчеркнули наличие нереализованного потенциала двусторонних торгово-экономических отношений и обсудили возможные направления углубления сотрудничества между двумя странами. В этом контексте вице-премьер Мгер Григорян представил преимущества Армении как государства-члена ЕАЭС и открывающиеся в этой связи для немецкого бизнеса возможности.
В ходе встречи посол Германии подчеркнул, что есть хорошая база для сотрудничества, на основе которой можно развивать партнерство.
Вице-премьер Мгер Григорян и посол Виктор Рихтер подчеркнули важность деятельности Германского агентства международного сотрудничества (GIZ) и Банка реконструкции кредитов (KfW) в Армении.
Также были обсуждены запланированные правительством Армении реформы в сферах здравоохранения, образования и социальной защиты, в рамках которых вице-премьер подчеркнул важность сотрудничества с немецкими партнерами, в частности, в плане участия экспертного потенциала в этих процессах.