Freedom House-ը մտահոգված է վիրավորանքը քրեականցնող նոր դրույթի կիրառմամբ
Freedom House-ը մեծապես մտահոգված է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի ծանր վիրավորանքը քրեականցնող նոր դրույթի կիրառման կապակցությամբ ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ կայացված առաջին դատավճռով։ Այս մասին հայտնում է միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչ Անդրանիկ Շիրինյանը։
«Այս օրենսդրության կիրարկումը, որի արդյունքում միայն 2022 թվականին հարուցվել է ավելի քան 260 քրեական գործ, խորհրդանշում է Հայաստանում ժողովրդավարական նորմերի ակնհայտ հետընթաց և երկյուղալի ազդեցություն է գործում ազատ խոսքի համար։
Մենք ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում խորհրդարանին չեղարկել այս օրենքը, որը կոպտորեն խախտում է Հայաստանի Սահմանադրությունը, երկրի՝ ԵԱՀԿ պարտավորություններն ու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված սկզբունքները, որի կողմ է Հայաստանը»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Criminalization of Grave Insult in Armenia Concerns Freedom House
Andranik Shirinyan, who represents Freedom House in Armenia, says the organization is very concerned over the first guilty verdict handed down by Armenian courts following the criminalization of “grave insult”.
"The implementation of this legislation, resulting in more than 260 criminal cases initiated in 2022, signifies a clear regression of democratic norms in Armenia and a frightening effect on free speech, Shirinyan said in a statement.
Shirinyan called for the law to be repealed, arguing that it grossly violates the Constitution of Armenia, the country's obligations under the OSCE and the principles enshrined in the European Convention on Human Rights, to which Armenia is a party.