Նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացնելու նախագիծն ԱԺ օրակարգ չներառվեց
Խորհրդարանի հերթական նիստում քննարկվեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու Աղվան Վարդանյանի հեղինակած նախագիծը: «Հայաստան» խմբացկության պատգամավորն առաջարկում է նվազագույն ամսական աշխատվարձը դարձնել 100 հազար դրամ: Նշենք, որ նախագիծը չի ստացել գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
«Վերջին անգամ նվազագույն աշխատավարձը բարձրացել է 2019 թվականին՝ 55 հազար դրամից դառնալով 68 հազար դրամ»,-ասաց Վարդանյանը` հիշեցնելով, որ սպառողական նվազագույն զամբյուղի արժեքն այսօր 73400 դրամ է, գնաճ է:
Պատգամավորը գործընկերներին հորդորեց «քաղաքացիներին դեմ չքվեարկել»:
Նախագիծը դրվեց քվեարկության` օրակարգ ներառվելու համար և ստացավ 31 կողմ, 61 դեմ ձայն: Հետևաբար այն չներառվեց օրակարգ:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը հայտարարեց` պատգամավորի ներկայացրած նախագիծը թերի է, այն նման տեսքով ընդունելու պարագայում պատգամավորների և այլ պաշտոնյաների աշխատավարձը շատ ավելի է բարձրանալու, քան նվազագույն աշխատավարձը:
Նա հիշեցրեց, երբ 2019-ին իրենք նվազագույն աշխատավարձը 58 հազարից 63 հազար էին ցանկանում բարձրացնել, կառավարությունն էլ իր հերթին առաջարկեց 68 հազար թիվը, և նախագիծն այդ տեսքով ընդունվեց: Թունյանը ընդդդիմադիր պատգամավորի նախաձեռնությունը բարի ցանկությունների շարքում դասեց, սակայն հավելեց` պետք է իրողությունները ճիշտ գնահատել: Նա առաջարկեց ընթերցել նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի հոդվածը, որտեղ նա քննադատում է նվազագույն աշխատավարձը 68 հազար դարձնելու որոշումը` մատնանշելով այդ որոշման ռիսկերը: Թունյանը վերահաստատեց` կառավարության հնգամյա ծրագրում խոստում կա առ այն, որ մինչև 2026 թվականը նվազագույն ամսական ախատավարձը դառնալու է 85 հազար դրամ` նշելով, որ դա իրականացվելու է տնտեսական հնարավորություններին զուգահեռ:

Законопроект о повышении минимальной зарплаты не вошел в повестку заседаний НС
Парламент на сегодняшнем заседании обсудил разработанный депутатом оппозиционной фракции “Айастан” Агваном Варданяном проект поправок к закону РА “О минимальной заработной плате”. Депутат предложил повысить минимальную месячную зарплату до 100 тысяч драмов. Отметим, что законопроект не получил положительного заключения головной комиссии.
“В последний раз минимальная зарплата была повышена в 2019 году – с 55 тысяч до 68 тысяч драмов”,- отметил А.Варданян, подчеркнув, что сегодня стоимость минимальной потребительской корзины составляет 73.400 драмов, при этом цены продолжают расти. Варданян призвал депутатов “не голосовать против граждан”
Проект был поставлен на голосование и не вошел в повестку четырехдневного заседания.
Председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян заявил, что представленный документ имеет недостатки, из-за чего в случае его принятия зарплата депутатов и других должностных лиц повысится больше, чем минимальная зарплата. Тунян напомнил о содержащемся в 5-летней программе правительства обещании до 2026 года повысить минимальную месячную зарплату до 85 тысяч драмов, отметив, что это будет осуществляться параллельно экономическим возможностям.