Սոնա Ղազարյան. «Ուզում եմ հարցնել միջազգային գործընկերներին` ո՞ւմ են նրանք ուղղում 2,1 մլրդ դոլարը»
Խորհրդարանի այսօրվա նիստում իշխանական պատգամավոր Սոնա Ղազարյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությանը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությանը` հայկական մշակութային ժառանգության հետքերը մաքրելու վերաբերյալ:
«Ուզում եմ միջազգային հանրությանը դիմել և ասել, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող այս քաղաքականությունը մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021-ի դեկտեմբերի 7-ին ընդունված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը: Ինչպես նաև հիշեցնեմ, որ 2,1 միլիարդ դոլար է ուղղվում մի երկրի, որը ոչ միայն աչքի է ընկնում ավտորիտար ռեժիմով, այլև հարևանների հանդեպ վարվող վանդալիզմի և պատմամշակութային հուշարձաններն ավիրելու քաղաքականությամբ»,-ասաց նա:
Խոսքը 2 մլն եվրոյի մասին է, որ ԵՄ-ն որպես տնտեսական ներդրումային փաթեթ մտադիր է հատկացնել Ադրբեջանին։ Այդ մասին հայտարարվել է փետրվարի 4-ին, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եւ ԵՄ հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերի հանձնակատար Օլիվեր Վարհելիի (Oliver Varheli) համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
Ղազարյանը նշեց, որ ԵԽԽՎ-ում նույնպես ընդունվել են բանաձևեր, որտեղ խոսվում է հայկական պատմամշակութային հուշարձանները կեղծ ալբանական հուշարձաններով փոխարինելու փորձի մասին:
Պատգամավորը հիշեցրեց արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու երկու անգամ ռմբակոծվելը` ասելով, որ դա պատականություն չի եղել:
«Ինչպես նշում է ավտորիտար ռեժիմի ներկայացուցիչը, դա հստակ մարտավարություն է հայկական հետքերը մաքրելու: Եւ ես ուզում եմ հարցնել մեր միջազգային գործընկերներին` ում են նրանք ուղղում այդ միլիարդները և ինչ նպատակներով են դրանք օգտագործվելու»,-ասաց պատգամավորը:

Сона Казарян: “Хочу спросить наших международных партнеров, кому они передают 2,1 млрд долларов”
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат властной фракции “Гражданский договор” Сона Казарян коснулась арменофобской политики Азербайджана и в частности заявления министра культуры Анара Керимова об уничтожении следов армянского культурного наследия.
“Хочу обратиться к международной общественности и сказать, что проводимая Азербайджаном политика является вызовом решению Международного суда ООН от 7 декабря 2021 г. о принятии срочных мер. Напомню также, что 2,1 млрд долларов предоставляется стране, которая отличается не только авторитарным режимом, но и своим вандализмом по отношению к соседям и политикой по разрушению историко-культурных памятников”,- подчеркнула депутат.
По словам С.Казарян, резолюции о попытках представить армянские историко-культурные памятники в качестве албанских приняты также Парламентской Ассамблеей Совета Европы. Депутат напомнила о том, что во время второй Арцахской войны дважды была обстреляна церковь Сурб Казанчецоц в Шуши, что, по ее словам, не было случайностью.
“Как отмечает представитель авторитарного режима, это четкая тактика по уничтожению армянских следов. Я хочу спросить наших международных партнеров, кому они передают эти миллиарды и в каких целях они будут использованы”.