Փաշինյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի հետ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանն անդրադարձավ նախորդ տարի ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ հանդիպմանը` հետաքրքրվելով, թե ինչ աշխատանքներ են տարվում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, մասնավորապես երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման համար:
Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց` Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիս երկաթուղու կառուցման ու վերականգնման վերաբերյալ, ձևավորվել է աշխատանքային խումբ երկաթուղու կառուցման աշխատանքները կազմակերպելու խնդրով: Փաշինյանի խոսքով` փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի ու «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ղեկավար Օլեգ Բելազյորովի հետ և քննարկվել է նաև այդ հարցը:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ երկաթուղին պետք է գործի միջազգային կանոններին համապատասխան՝ երկու երկրների օրենսդրության ու սուվերենության շրջանակներում, ինչը նշանակում է, որ սահմանային անցման կետերում պետք է իրականացվի սահմանային, մաքսային ու այլ հսկողություն, նաև՝ պետք է համաձայնեցնենք պարամետրերով, որ նույն պարամետրով երկաթուղի կառուցենք, որովհետև դրանք պետք է կպնեն իրար: Այն, ըստ էության, միջազգային բեռնափոխադրումների ուղի է դառնալու, ու այս ամենը շատ կարևոր է, որ հնարավորինս արագ արձանագրենք, ստորագրվի դա, եթե կլինի այնպես, որ վավերացման անհրաժեշտություն կլինի, խորհրդարանում էլ վավերացվի»,-ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով ճանապարհների ապաշրջափակման մասին վարչապետն ասաց, թե ձևակերպվել են առաջարկները, փոխանցել ադրբեջական և ռուսական կողմերին, ինչպես նաև միջազգային գործընկերներին:
«Ադրբեջանի կողմից դրական արձագանք ստանալուն պես պատրաստ ենք իրագործել ավտոտրանսպորտային երթուղիների վերականգնման ու կառուցման գործընթացը»,- ասաց նա:

Н.Пашинян о восстановлении железнодорожного сообщения с Азербайджаном
Во время сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Гражданский договор” Геворк Папоян коснулся состоявшейся в прошлом году трехсторонней встречи председателя Совета Европы Шарля Мишеля, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, поинтересовавшись, какая работа проведена в направлении выполнения достигнутых договоренностей и в частности восстановления железнодорожного сообщения.
По словам Пашиняна, на уровне руководителей Армении и Азербайджана достигнута договоренность о строительстве и восстановлении железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз, сформирована рабочая группа по организации строительных работ. Вице-премьер РА Мгер Григорян встретился со своим российским коллегой Алексеем Оверчуком и главой компании “Российские железные дороги” Олегом Белозеровым, с которыми обсудил и этот вопрос.
“Мы договорились о том, что железная дорога должна действовать в соответствии с международными правилами – в рамках законодательства и суверенитета двух стран. Это означает, что на пропускных пунктах должен действовать пограничный, таможенный и другой контроль. Кроме того, необходимо согласовать параметры железной дороги, поскольку предстоит стыковка путей. Фактически по этой железной дороге будут осуществляться международные грузоперевозки, что очень важно и требует скорейшего подписания, а в случае необходимости – ратификации парламентом”,- отметил Н.Пашинян.
Говоря о разблокировании дорог, премьер сообщил, что азербайджанской и российской сторонам, а также международным партнерам уже переданы соответствующие предложения.
“Как только будет получен положительный ответ от Азербайджана, мы приступим к восстановлению и строительству автотранспортных магистралей”,- сказал Никол Пашинян.