Մարտի 15-ից հանրային սննդի բաց եւ փակ տարածքներում ծխելը կարգելվի
Այսուհետ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների ցուցադրումը, շրջանառությունը և օգտագործումը կսահմանափակվի։ Որոշումն ընդունվեց Կառավարության փետրվարի 10-ի նիստում։
«Կարծում ենք, որ սա կարևորագույն ներդրում է Հայաստանում մարդկային կապիտալի և, մասնավորապես, մարդկանց առողջության մեջ»,- նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Որոշման նախագծով նոր արտադրատեսակի (նիկոտին պարունակող արտադրանք՝ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչներ) շուկայահանման, արտադրության, փոխադրման, պահպանման պարտադիր պահանջներ կսահմանվեն, ինչը կկանոնակարգի այդ ոլորտը և կնվազեցնի մարդու առողջության համար վտանգի ռիսկերը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցի քննարկման ժամանակ հիշեցրեց, որ առևտրի կետերում ծխախոտի ցուցադրությունը հունվարի 1-ից արգելվել է։ Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանի խոսքով՝ խախտումների դեպքում բարձր տուգանքներ են սահմանված։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ տեղեկացրեց, որ մարտի 15-ից ծխելը կարգելվի նաև հանրային սննդի և՛ բաց, և՛ փակ տարածքներում։

С 15 марта в Армении курение будет запрещено во всех объектах общественного питания
Демонстрация, оборот и использование всех видов табачной продукции впредь будут ограничены. Такое решение было принято на заседании правительства 10 февраля.
“Мы считаем это важнейшим вкладом в человеческий капитал и в частности в здоровье людей в Армении”,- сказал во время обсуждения министр экономики Ваан Керобян.
В проекте решения установлены обязательные требования к производству, перевозке, хранению новых видов табачной продукции, что позволит отрегулировать эту сферу и снизить риски для здоровья людей.
В ходе обсуждения премьер-министр Никол Пашинян напомнил о том, что с 1 января в торговых точках запрещена демонстрация сигарет. За нарушения предусмотрены высокие штрафы.
В свою очередь министр здравоохранения Анаит Аванесян сообщила, что с 15 марта курение будет запрещено во всех объектах общественного питания, в том числе открытых.