Վարչապետը շնորհավորել է Իրանի հոգևոր առաջնորդին և Իրանի նախագահին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-ամյակի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Ձերդ Վսեմություն,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ կարևորություն ունի փոխադարձ վստահության և ջերմության մթնոլորտում թրծված հարաբերությունների անխաթար ընթացքը հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։
Ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ այս տարի նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի ընթացքն արձանագրել է զարգացման անշեղ ուղի։
Վստահ եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա ամուր հյուսված հայ-իրանական ջերմ և բարիդրացիական հարաբերությունները նոր հորիզոններ կնվաճեն՝ ի նպաստ մեր երկրների զարգացման և ժողովուրդների բարօրության։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Վսեմություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին ուղղված ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի ժողովրդին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանի Հանրապետությունում բարձր ենք գնահատում բազմադարյա պատմություն ունեցող և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված հայ-իրանական ջերմ ու բարիդրացիական հարաբերությունների բնականոն զարգացումը։
Ուրախությամբ պիտի փաստենք, որ այս տարի նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի ընթացքը նշանավորվել է տարբեր ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումներով և համագործակցության հեռանկարի ընդլայնմամբ։
Կարևորելով ՀՀ և ԻԻՀ նպատակաուղղվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում՝ վերահաստատում եմ Հայաստան այց կատարելու Ձեզ հասցեագրված պաշտոնական հրավերը՝ քննարկելու երկկողմ օրակարգի հարցերը:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հանձնառու կլինենք հայ-իրանական բարձր մակարդակի միջպետական հարաբերությունների խորացմանը, և մեր համագործակցության բազմատարր օրակարգն առավել կընդլայնվի՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների և երկրների։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն և քաջառողջություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և անխաթար խաղաղություն։

Премьер-министр направил поздравительные послания духовному лидеру и президенту Ирана по случаю 43-й годовщины Исламской революции
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания президенту Исламской Республики Иран Эбрахиму Раиси и верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи по случаю 43-й годовщины Исламской революции.
В послании верховному лидеру Исламской революции Ирана Сейеду Али Хаменеи говорится:
“Ваше Высокоблагородие,
Сердечно поздравляю Вас с 43-й годовщиной победы Исламской революции.
Постоянное развитие основанных на взаимном доверии и закаленных в теплой атмосфере отношений с соседней и дружественной Исламской Республикой Иран имеет особое значение для Республики Армения.
Мы можем с радостью констатировать, что в этом году отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, и за эти годы зафиксирован устойчивый путь развития отношений.
Уверен, что теплые и добрососедские армяно-иранские отношения, прочно зиждущиеся на взаимном уважении и доверии, откроют новые горизонты на благо развития наших стран и благосостояния народов.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, а дружественному народу Ирана - вечного мира.
Примите, Ваше Высокоблагородие, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении”.
В направленном Эбрахиму Раиси поздравительном послании, в частности, говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Ирана с 43-й годовщиной победы Исламской революции.
В Республике Армения высоко ценят естественное развитие имеющих многовековую историю и основанных на взаимном уважении теплых и добрососедских армяно-иранских отношений.
С радостью должны констатировать, что в этом году мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, и эти годы были ознаменованы достижениями в различных областях и расширением перспектив сотрудничества.
Подчеркивая важность стремления Республики Армения и Исламской Республики Иран укреплять мир и стабильность в регионе, подтверждаю официальное приглашение посетить Армению для обсуждения вопросов двусторонней повестки дня.
Убежден, что благодаря совместным усилиям мы будем привержены углублению армяно-иранских межгосударственных отношений высокого уровня, и многопрофильная повестка нашего сотрудничества будет еще больше расширена на благо наших народов и стран.
Пользуясь случаем, желаю Вам долголетия и крепкого здоровья, а дружественному народу Ирана - благополучия и нерушимого мира.