Գլխավոր դատախազը պահանջում է Նիկոլ Փաշինյանի անմեղությունը ճանաչել և հռչակել
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել Նիկոլ Փաշինյանի գործով 2010 թվականին կայացված մեղադրական դատավճիռն ու արդարացնել Փաշինյանին: Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը 2010 թվականին մեղավոր է ճանաչվել 2008 թվականի մարտ ամսին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ: Փաշինյանը մեղավոր էր ճանաչվել և դատապարտվել 7 տարի ժամկետով ազատազրկման: Վերջինս ընդդեմ Հայաստանի դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, և Դատարանը հրապարակել է վճիռ, որով արձանագրել է Փաշինյանի իրավունքների խախտման փաստը:
«Հաշվի առնելով, որ առկա է նոր հանգամանք՝ Գլխավոր դատախազը Վճռաբեկ բողոք է տարել՝ միջնորդելով 2010 թվականին Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ կայացված դատական ակտերը բեկանել, ճանաչել և հռչակել Փաշինյանի անմեղությունն իրեն մեղսագրվող արարքում»,- հայտնում են դատախազությունից:

Armenian Prosecutor General Artur Davtyan has filed an appeal to overturn a 2010 court verdict that found Nikol Pashinyan guilty of organizing mass riots in Yerevan in March 2008 following the presidential election officially won by Serzh Sargsyan.
Pashinyan was found guilty and sentenced to seven years. He later filed an appeal against Armenia with the European Court of Human Rights. against Armenia.
"Taking into account a new consideration, the Prosecutor General has filed an appeal with the Court of Cassation, requesting it overturn the judicial acts made against Nikol Pashinyan in 2010, to recognize and declare Pashinyan's innocence in the act he is accused of," the prosecutor's office said in a statement.
On March 1, 2008, protesters and police clashed in Yerevan leaving ten dead and hundreds wounded.
Pashinyan, at the time, supported Levon Ter-Petrosyan who officially came in second in the February 2008 presidential election.