Մշակութային ցեղասպանության վտանգ. ակցիա՝ հանուն Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման
Փետրվարի 16-ին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հասարակական գործիչներ ակցիա էին կազմակերպել։ Նրանք արդեն ամիսներ շարունակ պահանջում են կանխել Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության վերացումն ու ձևափոխումը։ Ակցիայի կազմակերպիչ, «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոնի նախագահ Գայանե Աբրահամյանն ասաց, որ Ադրբեջանը նոր գործողությունների է անցնում, փոխում է իր մարտավարությունը եւ խնդիրը դուրս բերում իրավական դաշտից:
«Եթե այս օրերին մենք սրա դեմ չպայքարենք, միջազգային բոլոր հնարավոր կառույցների, եւ հիմանականում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուշադրությանը չներկայացնենք այս խնդիրը, ապա ուղղակիորեն կորցնելու ենք Արցախի հայկականությունը, որովհետև Արցախում հայկականության հետքն են ուզում ջնջել»,- ասաց Գայանե Աբրահամյանը։
2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի հայցի հիման վրա Հաագայի դատարանի ընդունած միջանկյալ որոշումը վերաբերում էր նաեւ Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանմանը։ Այն պարտավորեցնում է Ադրբեջանին բացառել մշակութային ժառանգության հուշարձանների նկատմամբ վանդալիզմի որեւէ գործողություն, բացառել դրանց ձեւափոխումը, յուրացումը և պատժել արդեն իրականացրած գործողությունների համար:
«Հաագայի դատարանը մեկ այլ միջանկյալ վճռով այլ որոշում կայացրեց՝ նշելով, որ պետք է բացառել որեւէ գործողություն, որն է'լ ավելի է մեծացնելու հակամարտության լարվածությունը։ Հիմա այս գործողությամբ իրենք մեծացնում են այդ լարվածությունը, երկու կետով բավական կոպտորեն խախտում են Հաագայի դատարանի որոշումը: Մեր պաշտոնյաները, արտգործնախարարությունը ունեն պարտավորություն հնարավոր բոլոր կառույցներին ներկայացնելու, թե որոնք են այս խախտումները, այդ թվում՝ հասնելով մինչեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ»,- նշեց Գայանե Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ այս խնդիրների մասին իրենք արդեն բարձրաձայնել են և անցյալ շաբաթ նամակ են ուղարկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան։
«Այս ամենը շարունակաբար պետք է բարձրաձայնեն նաեւ սփյուռքի մեր գործընկերները, տարբեր համալսարանների հայագիտական բաժիններում գործող գիտնականները։ Պետք է հասկանալ, որ սա միայն մշակութային հարց չէ, սա բավական լուրջ հեռավար քաղաքական նպատակ ունի, եւ սրա նպատակը մեզ վերջնական զրկելն է Արցախի նկատմամբ որեւէ հավակնություն ունենալուց»,-ասաց նա։
Ըստ Աբրահամյանի՝ ՀՀ իրավական մեխանիզմները եւ գործիքակազմը բավական շատ են, բայց կարեւորը նաեւ քաղաքական հայտարարություններն են, որոնք որոշակի զսպիչ մեխանիզմներ են Ադրբեջանի դեմ:
Նախաձեռնության անդամ Սեդա Գրիգորյանի խոսքով՝ ՄԱԿ-ի ուշադրությունը պետք է հրավիրել այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիեւան հանդիսանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան։
«Հասկանալի է, որ այստեղ հստակ քաղաքականություն է իրականացվում՝ որոշակիորեն ապահովագրելով Ադրբեջանի դիրքերը՝ նման քաղաքականությունը անպատիժ կերպով իրականացնելու համար։ Մշակութային ցեղասպանության այս ամբողջ հետագիծը, որը որդեգրել է Ալիեւի քաղաքականությունը, ցույց է տալիս տվյալ հայտարարությունից բխող հստակ նպատակները։ ՄԱԿ-ի ուշադրությունը պետք է հրավիրել այս ամբողջ ճանապարհին եւ հստակ ներկայացնել, թե ինչպիսի վտանգ է սպառնում մեր ժառանգությանն այսօր»,- ասաց Սեդա Գրիգորյանը եւ հավելեց՝ դիտորդական խմբեր պետք է այցելեն եւ ծանոթանան այն կացությանը, որում գտնվում են մշակութային ժառանգության հուշարձանները։
«Կան մասնավոր նախաձեռնություններ, որոնք արբանյակային մոնիթորինգ են իրականացնում, սփյուռքի մեր գործընկերների կողմից նման աշխատանք իրականացվում է, եւ մենք տեսնում ենք այն աճող վտանգը, որը սպառնում է մեր հուշարձաններին»,-նշեց Սեդա Գրիգորյանը։
Ակցիային մասնակցում էր նաեւ Հադրութի վարչակազմի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի բաժնի պատասխանատու Երազիկ Հայեյանը։ Այժմ նոր կենտրոն են ստեղծել, որտեղ հավաքվում են տեղահանված արցախցիները եւ մշակութային կրթություն տալիս իրենց երեխաներին։
Նրա խոսքով՝ 400-ից ավելի հուշարձան կա Հադրութում, որոնք այս պահին վտանգված են։
«Հատկապես խորհրդային տարիներից հետո ստեղծված հուշարձաններն այսօր հենց առաջինն են քանդվել, իսկ այն եկեղեցիները, այն բոլոր արձանագրությունները, որոնք հայկական են, ադրբեջանցիները փորձում են ձեւակերպել որպես ալբանական եւ փորձում են ջնջել մեր հայկական ինքնությունը, մեր հայկական մշակույթն աղավաղում են։ Սա մշակութային ֆաշիզմ է, որն այսօր տեղի է ունենում Հադրութում եւ մյուս օկուպացված շրջաններում»,- ասաց Երազիկ Հայեյանը։

Угроза культурного геноцида: акция в защиту культурно-исторического наследия Арцаха
16 февраля ряд общественных организаций провели в Ереване акцию протеста перед армянским офисом ООН. Уже несколько месяцев общественные деятели требуют предотвратить уничтожение и искажение армянского культурно-исторического наследия в Арцахе. Организатор акции, председатель образовательного центра “Во имя равноправия” Гаяне Абрамян отметила, что Азербайджан приступает к осуществлению новых действий, меняет тактику и выводит проблему из правового поля.
“Если сегодня не вести борьбу против этих шагов, не обратить внимание различных международных структур и главным образом ЮНЕСКО на эту проблему, то мы потеряем армянское наследие в Арцахе, поскольку в Арцахе хотят уничтожить армянский след”,- подчеркнула Гаяне Абрамян.
Принятое Гаагским судом 7 декабря 2021 года промежуточное решение касается также сохранения культурного наследия. Данное решение обязывает Азербайджан исключить любое проявление вандализма в отношении памятников культуры, исключить их искажение и присвоение, наказать тех, кто уже осуществил подобные действия.
“Гаагский суд принял еще одно промежуточное решение, в котором отмечается необходимость исключения любого действия, способствующего эскалации конфликта. Нынешними действиями Азербайджан нагнетает напряженность и в грубой форме нарушает два пункта решения Гаагского суда. Должностные лица и министерство иностранных дел Армении обязаны представить эти нарушения всем международным структурам, вплоть до Совета безопасности ООН”,- заявила Гаяне Абрамян.
По словам организатора акции, эти проблемы изложены также в письме, которое на минувшей неделе было направлено в штаб-квартиру ЮНЕСКО.
“Проблему должны постоянно поднимать и наши соотечественники в диаспоре, ученые, работающие на факультетах арменоведения различных университетов. Нужно понимать, что это не только вопрос культуры. Эти действия преследуют и довольно серьезную политическую цель, которая заключается в окончательном лишении нас каких-либо притязаний на Арцах”,- утверждает Гаяне Абрамян.
По словам нашей собеседницы, у Республики Армения достаточно правовых механизмов и инструментария, однако важное значение имеют и политические заявления, которые являются определенным сдерживающими механизмом для Азербайджана.
По словам члена инициативы Седы Григорян, необходимо обратить внимание ООН на то обстоятельство, что вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева является Послом доброй воли ЮНЕСКО. И это обстоятельство используется для защиты позиций Азербайджана с целью безнаказанного проведения такой политики. Культурный геноцид, являющийся частью политики президента Азербайджана Алиева, показывает вытекающие из данного заявления конкретные цели. Необходимо обратить внимание ООН на ту угрозу, которая нависла сегодня над нашим наследием”,- подчеркнула Седа Григорян, добавив, что Арцах должны посетить мониторинговые группы с тем, чтобы выяснить, в каком состоянии находятся памятники культурного наследия.
“Есть частные инициативы, осуществляющие спутниковый мониторинг, и такая работа проводится нашими коллегами из диаспоры. Мы видим, какая растущая угроза нависла над нашими памятниками”,- сказала Седа Григорян.
В акции приняла участие также руководитель отдела по вопросам культуры и молодежи администрации Гадрута Еразик Айецян. Гадрутцы уже создали новый центр, где собираются перемещенные жители Арцаха, в том числе дети, которые приобщаются здесь к культуре.