Ռ. Քոչարյանն իշխանության մասին. զրո արձագանք՝ Ալիևին, բայց աքլորացել են Լուկաշեկոյի պարագայում
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այն տեսակետին է, որ Հայաստանի՝ Միութենական պետության մաս դառնալու քննարկումներին պետք է վերաբերվել պրագմատիկ և որոշակի հաշվարկների հիման վրա:
Այս մասին փետրվարի 17-ին հրավիրված ասուլիսին ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ արձագանքելով հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Հայաստանի՝ Միութենական պետությանը մաս դառնալու քննարկումների վերաբերյալ, և արդյոք իր նախագահության շրջանում նման առաջարկ հնչել է:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ հարցազրույցին հեգնական արտահայտություններ է թույլ տվել Հայաստանի վերաբեյալ՝ հարց հնչեցնելով, թե ո՞ւմ է պետք Հայաստանը:
«Ես Լուկաշենկոյին լավ եմ ճանաչում, կարելի է իրեն ընդունել-չընդունել, հարգել-չհարգել, բայց մի բան հստակ է՝ նա ասում է այն, ինչ մտածում է: Միշտ չէ, որ պետության ղեկավարը պետք է ասի այն, ինչ մտածում է: Ինձ համար մի քիչ անհասկանալի է այն բուռն արձագանքը, որ Հայաստանում տեղի ունեցավ իշխանական թիմի կողմից: Այն, ինչ ասում է Լուկաշենկոն, հնարավոր չէ համեմատել այն ամենի հետ, ինչ ասում է Ալիևը Հայաստանի մասին. զրո արձագանք Հայաստանի կողմից, ի՞նչ են աքլորացել Լուկաշեկոյի պարագայում»,- ասաց Քոչարյանը:
Նրա համոզմամբ՝ իհարկե Բելառուսի նախագահը նման տոնով չպետք է խոսեր Հայաստանի մասին, պետք է որոշակի կոռեկտություն պահպաներ, սակայն հստակ է, որ այդպես են մտածում բոլորը:
«Իշխանությունն անում է ամեն ինչ, որ նման մտածելակերպը արմատավորվի, չեն անում ոչինչ, որ այլ պետությունների ղեկավարներն այլ կերպ մտածեն մեր մասին: Ինչ վերաբերում է Միութենական պետության հարցին, այսօրվա աշխարհում պետք չէ ապրիորի վախենալ նման ինտեգրման պրոցեսներից: Պետք է նստել ու հաշվարկել՝ ինչ ես ստանում, ինչ ես զիջում: Իմ նախագահության օրոք նման հարց չի քննարկվել, մենք նման նախաձեռնություն չենք ցուցաբերել»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ըստ պաշտոնաթող նախագահի՝ նման կարգի գործընթացներին պետք է վերաբերել պրագմատիկ և հաշվարկի հիմքի վրա: Քոչարյանը, սակայն, վստահեցրեց՝ պետք է շատ ավելի խորացված հարաբերություններ հաստատել ՌԴ-ի հետ, քանի որ չկա ուրիշ երկիր, որը շահագրգռված կլինի Հայաստանին այս տարածաշրջանում գործոն սարքել:

Kocharyan Ridicules Armenian Government for Overreacting to Lukashenko's Remarks
Former Armenian President Robert Kocharyan, at a Yerevan press conference today, said the Armenian government overreacted to recent remarks made by Belarus President Alexander Lukashenko that Armenia has no choice but to join a Minsk-Moscow initiated union state.
When journalists asked Kocharyan whether the matter was discussed during his tenure as president he said it hadn’t, adding that such integration processes shouldn’t be dismissed in advance.
Lukashenko, during a February 4 interview, said the union state initiated by Moscow and Minsk will include most of the former Soviet republics - Ukraine, Armenia, Kazakhstan and other Central Asian states – in the next fifteen years.
"Armenia can't escape it. You think anyone needs them? They have already seen it," Lukashenko said.
Kocharyan, who heads the opposition Hayastan alliance, said any discussion of Armenia’s possible membership in such a union must be based on pragmatic, specific calculations.
The former president said he know Lukashenko personally and that the Belarus leader is known for speaking his mind.
"I know Lukashenko well. You can accept him, or not, respect him or disrespect him. But one thing is clear. He says what he thinks. A head of state doesn’t always have to say what they think,” Pashinyan said, adding that Lukashenko’s remarks about Armenia can’t be compared to those made by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Kocharyan chided the Pashinyan government for not responding to Aliyev’s disparaging remarks about Armenia. "They're silent on Aliyev and start crowing about Lukashenko," Pashinyan joked.
He said the government is doing nothing to change the negative, patronizing perception that world leaders have of Armenia.
The former president called for strengthening relations with Russia, arguing that there’s no other country interested in seeing Armenia remain a "regional player".