ՔՊ-ն դեմ է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի խորհրդարանների վավերացրած Շուշիի հռչակագրի դատապարտմանը միանալուն
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի խորհրդարանների վավերացրած Շուշիի հռչակագիրը դատապարտող «Հայաստան» խմբակցության հայտարարությանը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը իր ելույթում հիշեցրեց, որ նախորդ տարի հունիսի 15-ին ընդունվել է Շուշիի հռչակագիրը, որով «ամրապնդվել է թուրք ադրբեջանական տանդեմի ծավալապաշտական նկրտումները»:
«Այս հռչակագրին հնարավոր չէ չարձագանքել խորհրդարանի կողմից, Ալիևի ու Էրդողանի կողմից ստորագումից հետո խորհրդարանները վավերացրել են Շուշիի հռչակագիրը և իրավական ֆորմալ պրոցեդուրաները հանգեցրել են ավարտին»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ Հայաստանի խորհրդարանի արձագանքումը ցույց կտա այն իրողությունը, որ Հայաստանն ունի կարմիր գծեր, որոնք պատրաստ չէ զիջել:
Ըստ հայտարարության տեքստի՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն իր խոր մտահոգությունն է հայտնում օկուպացված Շուշիում 2021թ. հունիսի 15-ին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախագահների ստորագրած հռչակագրի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից վավերացման կապակցությամբ:
Հռչակագրում տեղ գտած «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ ձեւակերպումները վկայում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ձեռք են բերում հրապարակային պայմանավորվածություններ համատեղ ծավալապաշտական ծրագրեր իրականացնելու համար:
Դատապարտելի է երկու պետությունների պայմանավորվածությունը՝ պայքարելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ՝ հարցի բովանդակությունը խեղաթյուրելով եւ այն տանելով պատմագիտական ուսումնասիրության տիրույթ:
Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության համար: Այն լրջագույն մարտահրավեր է տարածաշրջանային ու գլոբալ անվտանգությանը, չի նպաստում մեր տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը, հակասում է «առանց նախապայմանների» սկզբունքի հիման վրա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը ու լուրջ կասկածներ առաջացնում պաշտոնական Անկարայի իրական վարքագծի ու մտադրությունների առումով:
Ըստ Անդրանիկ Թևանյանի՝ այս հռչակարգով փաստացի դրված է Հայաստանն ու Արցախը վերացնելու ծրագիր, և եթե Հայաստանը՝ որպես խորհրդարանական երկիր, չի արձագանքում, նշանակում է՝ ընդունում է Շուշիի հռչակագիրը:
Խորհրդարանական մեծամասնության դիրքորոշումը ներկայացրեց պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը: Պատգամավորը հայտարարեց՝ չեն միանա այս հայտարարության տեքստին, քանի որ դեռևս ութ ամիս առաջ Հայաստանի ԱԳՆ-ն անդրադարձել է այս խնդրին հրապարակային մեկնաբանության տեսքով, որը գրեթե նույնն է, ինչ ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացրած հայտարարությունը:
«Հիմավորումն առ այն, որ խորհրդարանը պետք է արձագանքի, տրամաբանական չէ: ԱԳՆ-ն ու խորհրդարանը միասնական քաղաքականություն պետք է վարեն: Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու հանձնառություն է ստանձնել, և այդ գործընթացը չվիժեցնելու համար ԱԳՆ-ն համապատասխան արտաքին քաղաքականություն է վարում»,- ասաց Արսենյանը:
Իշխանական պատգամավորի խոսքով՝ խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմը չի սկսվում ու ավարտվում ԱԺ հայտարարություններով:
«Մենք որպես իշխանություն արձանագրում ենք այն փաստը, որ մեր հարևան երկրները ունեն իրեն նպատակները, ու միշտ չէ, որ դրանք համընկնում են Հայաստանի նպատակների հետ, սակայն մենք քարոզարշավին ժողովրդին առաջարկել ենք մեր տեսլականը, որ գնում ենք երկարատև խաղաղության, և ժողովուրդն իր քվեով տվել է այդ ծրագիրն իրականացնելու հնարավորություն: Մենք հռչակել ենք խաղաղության օրակարգ, ու ունենք մեր տակտիկական մոտեցումները»,- ասաց Գուրգեն Արսենյանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանն էլ նկատեց, եթե քաղաքական մեծամասնությունը որոշել է, որ խորհրդարանը պետք է «մոմ բռնող» լինի թուրք-ադբեջանական սիրախաղի մեջ, ապա ընդդիմությունն այդպես չի մտածում:
Նա ընդգծեց՝ միջազգային հարաբերություններում հնարավոր չէ ջայլամի քաղաքականություն վարել:
«Թուրքիայի օրենսդիրում Թուրքիայի փոխնախագահը պաշտոնապես հայտարարում է, որ 44-օրյա պատերազմին թուրքական հատուկ ծառայությունները ներգրավված են եղել, մենք ասում ենք՝ ինչ լավ է՝ Թուրքիան հայտարարում է, որ առանց նախապայմանների է հարաբերությունների հաստատման գնում, դրա առանց նախապայմանը ո՞րն է»,- ասաց նա:
Հարցը դրվեց քվեարկության և մերժվեց: Նշենք, որ փետրվարի 23-ին ընդդիմությունն արտահերթ նիստ է հրավիրել Շուշիի հռչակագրի օրակարգով, սակայն նիստը կարող է կայանալ, եթե մինչ այդ խորհրդի նիստում հաստատվի օրակարգը:

“ГД” не поддерживает заявление парламентской оппозиции об осуждении Шушинской декларации
Властная фракция “Гражданский договор” Национального Собрания Армении не поддержала заявление оппозиционной фракции “Айастан” об осуждении ратифицированной парламентами Азербайджана и Турции Шушинской декларации.
На заседании постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям депутат фракции “Айастан” Андраник Теванян напомнил о принятии 15 июня прошлого года Шушинской декларации, которой “были укреплены экспансионистские притязания турецко-азербайджанского тандема”.
По словам Теваняна, реакция армянского парламента должна продемонстрировать, что для Армении существует красные линии, которые она не готова перейти.
Согласно тексту заявления, парламент Республики Армения выражает глубокую озабоченность ратификацией парламентами Азербайджана и Турции декларации, подписанной президентами двух стран в оккупированном Шуши 15 июня 2021 г.
Содержавшиеся в декларации формулировки о “Зангезурском коридоре” свидетельствуют о том, что Турция и Азербайджан достигли договоренностей об осуществлении совместных экспансионистских программ.
Осуждается договоренность двух стран вести борьбу против международного признания Геноцида армян.
В заявлении отмечается, что декларация представляет собой серьезный вызов региональной и глобальной безопасности и противоречит урегулированию армяно-турецких отношений без предусловий, вызывает серьезное сомнение в истинном поведении и намерениях официальной Анкары.
По словам А.Теваняна, Шушинская декларация фактически представляет собой программу уничтожения Армении и Арцаха, и если Армения как парламентская страна не реагирует, значит она признает этот документ. Позицию парламентского большинства представил депутат Гурген Арсенян. Он отметил, что отказ от присоединения к заявлению фракции “Айастан” обусловлен тем, что восемь месяцев назад МИД Армении выступил с публичным комментарием по этому вопросу, который практически повторяет заявление оппозиционной фракции.
“Мы как власть констатируем тот факт, что соседние с нами страны преследуют свои цели, которые не всегда совпадают с целями Армении. Однако в ходе предвыборной кампании мы предложили свою программу установления длительного мира, и народ своим голосованием дал возможность реализовать эту программу”,- сказал Г.Арсенян.
Депутат оппозиционной фракции “Честь имею” Айк Мамиджанян заявил, что в международных отношениях невозможно проводить страусиную политику.
“В законодательном органе Турции вице-президент страны официально заявил, что турецкие спецслужбы участвовали в 44-дневной войне, а мы говорим: как хорошо, что Турция заявляет об установлении отношений без предусловий. Где вы здесь видите отсутствие предусловий?” – спросил Мамиджанян.
Вопрос был поставлен на голосование и отклонен. Отметим, что 23 февраля оппозиция созвала внеочередное заседание по Шушинской декларации. Однако заседание может состояться только в том случае, если его повестка будет утверждена советом Национального Собрания.