Արցախի նախագահը՝ Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների անկախության ճանաչման վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ու ժողովրդի անունից ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը՝ ճանաչել Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների անկախությունը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Ազգերի ինքնորոշման և սեփական պետություն կառուցելու իրավունքն անքակտելի է յուրաքանչյուր ժողովրդի համար և հանդիսանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունք:
Անկախ պետականության կերտումը և նրա միջազգային ճանաչումը հրամայական է դառնում հատկապես գոյաբանական վտանգների ներքո, քանի որ այն բավականին ազդեցիկ ու քաղաքակիրթ միջոց է արյունահեղության և մարդասիրական աղետի կանխարգելման համար: Արցախի Հանրապետությունը տասնամյակներ շարունակ պայքարում է իր ազատության, անվտանգության ու պետականակերտման համար և ստիպված է եղել բազմիցս անցնել ծանր փորձությունների ու ցեղասպան գործողությունների միջով:
Ուստի, համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետությունը, որն ունի համապատասխան պատմական, քաղաքական, իրավական ու բարոյական անվիճարկելի հիմքեր, վաստակել է իր ինքնիշխան պետության միջազգային ճանաչումը:
Շնորհավորում ենք Դոնբասի ժողովրդին այս պատմական իրադարձության կապակցությամբ։ Հուսով ենք, որ երբեմնի ծաղկող այս երկրում կրկին կվերահաստատվի ամուր խաղաղություն և կայունություն»,- նշված է գրառման մեջ:

Artsakh President Arayik Harutyunyan, in a Facebook post today, welcomed the decision of Russian President Vladimir Putin to recognize the independence of the Donetsk and Luhansk People's Republics.
Here’s Harutyunyan’s post:
On behalf of the authorities and people of the Republic of Artsakh I welcome the decision of President of the Russian Federation Vladimir Putin to recognize the independence of the Donetsk and Luhansk People’s Republics.
The right of nations to self-determination, to build their own state is inalienable for every people, is a fundamental principle of international law.
The establishment of an independent state, its international recognition becomes imperative especially in the face of ontological dangers, as it is a rather influential and civilized means of preventing bloodshed and humanitarian catastrophe. The Artsakh Republic has been fighting for its freedom, security and state-building for decades; it has had to go through many hardships and genocidal actions many times.
Therefore, we are convinced that the Artsakh Republic, which has relevant historical, political, legal and moral indisputable bases, has earned the international recognition of its sovereign state.
Congratulations to the people of Donbas on this historic event. We hope that strong peace and stability will be restored in this once prosperous country.