Հակոբ Արշակյանը՝ ռուս-ադրբեջանական համագործակցության մասին. «Բոլոր երկրներն ունեն իրենց արտաքին քաղաքականությունը վարելու իրավունք»
ԱԺ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը նորմալ է վերաբերվում այն իրողությանը, որ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը ռազմական համագործակցության հռչակագիր է ստորագրել Ադրբեջանի հետ:
«Ես պիտի խնդրեմ, որ հարգենք բոլոր երկրների սուվերեն իրավունքները»,-խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում այսպես արձագանքեց Արշակյանը:
Հակոբ Արշակյանը կոչ է անում հաշվի առնել, որ բոլոր երկրներն ունեն իրենց արտաքին քաղաքականությունը վարելու իրավունք:
«Թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ ՌԴ-ն, թե՛ Հայաստանը սուվերեն երկրներ են և իրենց սուվերեն իրավունքն արտաքին հարաբերություններում իրացնում են իրենց շահերից ելնելով: Եթե կարծում եք, որ Հայաստանը կարող է իր որևէ գործողությունով ազդել նմանատիպ գործընթացների վրա, կարծում եմ՝ պետք չէ գերագնահատել այդ բոլոր իրողությունները»,- եզրափակեց նա:

А. Аршакян о российско-азербайджанском сотрудничестве: “Все страны имеют право вести собственную внешнюю политику”
Врио председателя Национального Собрания Акоп Аршакян нормально относится к подписанию декларации о военном сотрудничестве между стратегическим союзником Армении Россией и Азербайджаном.
“Хочу попросить уважать суверенные права всех стран”,- сказал Аршакян на сегодняшнем брифинге в парламенте.
Врио спикера НС призвал учитывать то обстоятельство, что все страны имеют право вести собственную внешнюю политику. “И Азербайджан, и РФ, и Армения являются суверенными странами, которые во внешних отношениях реализуют свое суверенное право исходя из собственных интересов. Если вы думаете, что Армения каким-либо своим действием может повлиять на такие процессы, то могу сказать, что не следует переоценивать все эти реалии”,- отметил А. Аршакян.