«Թիվ 19 ընտրատարածքում ոստիկանությունը քայլեր չի ձեռնարկել ընտրակաշառքի բաժանումը կանխելու համար»
Արմավիրի մարզի թիվ 19 ընտրատարածքում հաղթող է ճանաչվել ԱԺ պատգամավոր Սեդրակ Սարոյանը (Գեներալ Սեյրան): Նրա մրցակից, նախկին պատգամավոր Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյանը (մականունը՝ Ճոյտ) «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Սեդրակ Սարոյանի հաղթանակը չի ընդունում, որովհետեւ ընտրություններից մեկ օր առաջ` մայիսի 5-ին, ոստիկանությունում հայտարարություն է տվել բաժանվող ընտրակաշառքի մասին` մատնանշելով կոնկրետ անուններ, գումարների չափը, տեղը, եղանակը եւ վերցնողների անունները: Սակայն հայտարարությունից հետո այդպես էլ ոստիկանությունը կոնկրետ գործողություններ չի իրականացրել:
«Ընտրության օրն էլ անմիջապես տեղամասերի մոտ մեքենաների մեջ նստած բաժանել են: Անձնագրերը եղել են մեքենաների մեջ: Ժողովուրդը, որ գնում էր ընտրության, իրանց մոտ անձնագիր չկար: Մարդիկ մոտենում էին ավտոմեքենաներին, իրենց անունն ասում էին, տալիս էին նրանց անձնագիրը, նոր գնում էին ընտրության: Այդ փաստերն ամբողջությամբ ունենք, ամբողջը նկարահանված է»,- ասում է Հակոբ Հակոբյանը:
Պատգամավորության թեկնածուի ասելով` բաժանված ընտրակաշառքի չափը 10 հազար դրամ է եղել:
Ըստ նրան` այն տեղամասերում, որտեղ իր կողմնակիցներն են եղել, անձնագրերում դրոշմակնիքը դրվել է այլ թանակքով, որն ավելի ուշ է ջնջվել, իսկ այն տեղամասերում, որտեղ պետք է մարդիկ կրկնակի քվեարկեին, դրվել է շուտ ջնջվող դրոշմակնիք:
Հակոբ Հակոբյանն ասաց, որ ընտրությունների արդյունքները դատական կարգով չի վիճարկելու, քանի որ, նրա բնորոշմամբ, մենք դատական համակարգ չունենք: «Դա հրահանգավորված էր ավելի բարձր տեղից` վերեւից: Դա պարզ երեւաց, որովհետեւ այնքան բացահայտ էր արվում, որ բոլորն էլ տեսան այդ ամեն ինչը: Դա կարող է վկայել մոտ 10 հազար մարդ: Չեմ կարծում, որ դա միայն մեր մոտ է եղել, շատ տեղերում է եղել, համատարած է եղել»,- ավելացրեց Հակոբ Հակոբյանը:
Նա այսօր առավոտյան գնացել է եկեղեցի եւ մոմ է վառել, որ Աստված հասնի մեր ժողովրդին, որովհետեւ նրանք սոցիալապես ծանր վիճակում են եղել եւ ընտրակաշառք վերցնելով հացի խնդիր են լուծել:

”В 19-ом округе полиция не предприняла шагов для пресечения раздачи избирательных взяток”
В 19-ом избирательном округе Армавирской области победу одержал депутат Национального Собрания Седрак Сароян (генерал Сейран). Его соперник, бывший депутат НС Акоп Р.Акопян (кличка Чойт) в беседе с “Hetq”-ом заявил, что не признает победу С.Сарояна, так как за день до выборов, 5 мая, он представил в полицию заявление о раздаче избирательных взяток, указав конкретные имена, размер взятки, место и способы ее раздачи, имена тех, кто получил деньги. Однако и после заявления полиция не предприняла конкретных шагов.
“Взятки раздавали даже в день выборов в автомобилях, припаркованных возле избирательных участков. Люди, которые шли на выборы, не имели при себе паспортов. Они подходили к машинам, называли свое имя, им давали паспорт, после чего они шли голосовать. Мы полностью располагаем этими фактами, все снято на камеру, имеются многочисленные свидетели”,- сказал Акоп Акопян.
По словам кандидата в депутаты, размер избирательной взятки составлял 10 тысяч драмов. На тех участках, где были его сторонники, печать в паспорте ставили другими чернилами, а на тех участках, где люди должны были голосовать повторно, чернила очень быстро испарились.
Результаты выборов А.Акопян не будет оспаривать в судебном порядке, поскольку, по его словам, в стране нет судебной системы. “Распоряжение явно было спущено сверху, так как все делалось открыто, все это видели. И такие действия носили повсеместный характер”,- добавил Акоп Акопян.
Утром он отправился в церковь и поставил свечку за то, чтобы Бог помог нашему народу, поскольку люди, находясь в тяжелом социальном положении, брали взятки, чтобы решить проблему куска хлеба.