ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 49-րդ նստաշրջանում Հայաստանը Ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևի նախագիծ է ներկայացրել
Փետրվարի 28-ին Ժնևում տեղի է ունեցել ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 49-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածը, որը նախագահում էր ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի փոխնախագահ, ՄԱԿ Ժնևի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը։ Նիստի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որը ներկայացնում ենք ստորեւ։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել Ձեզ, պարո՛ն փոխնախագահ՝ որպես խորհրդի այս նստաշրջանի նախագահող:
Մարդու իրավունքների խորհուրդը բազմակողմ դիվանագիտության առանցքային ձեռքբերումներից է, քանի որ այն հանդիսանում է մարդու իրավունքների երկխոսության պահպանման և խթանման անփոխարինելի հարթակ՝ անկախ միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր ճգնաժամերից: Այս խորհուրդը կոչված է պաշտպանելու յուրաքանչյուրին բոլոր ժամանակներում։ Այստեղ Անհատի անկապտելի արժանապատվությունն է նժարին դրված։ Աշխարհում գոյություն ունեցող և փոփոխվող բազում ճգնաժամերի պայմաններում հակամարտային իրավիճակներում գտնվող մարդկանց իրավունքները պետք է լինեն Մարդու իրավունքների խորհրդի և նրա հատուկ ընթացակարգերի հատուկ ուշադրության կենտրոնում։
Հենց այս տեսլականով ու նպատակներով է Հայաստանը մեկնարկել խորհրդում իր անդամակցության երրորդ տարին։ Կարծում եմ` արտաքին թեմատիկ խնդիրների և երկրի ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման և հասցեագրման գործում մենք կարողացանք մեզ դրսևորել որպես վստահելի և հուսալի գործընկեր: Մենք վճռական ենք՝ շարունակելու մեր ներդրումը՝ առավելագույնս կառուցողական և դրական:
Այս համատեքստում ուրախ եմ հայտնել, որ Հայաստանը մտադիր է խորհրդի այս նստաշրջանում կրկին ներկայացնել Ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևի նախագիծը։ Սա մի օրակարգ է, որը Հայաստանը տարիներ շարունակ առաջ է մղում։ Ժնևում մեր թիմը կազմակերպելու է խորհրդակցությունների թափանցիկ գործընթաց՝ բոլոր շահագրգիռ պետությունների և այլ կողմերի մասնակցությամբ։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած բարդություններից և քաղաքական ճգնաժամից հետո անցկացվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որով Հայաստանի ժողովուրդը վերահաստատեց իր հավատարմությունն ու նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին և մարդու իրավունքներին: Միջազգային դիտորդներն արտահերթ խորհրդարանական ընտորթյունները գնահատել են որպես մարդու իրավունքների ոլորտում ստանձնած հանձնառություններին և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան։ Բոլորովին վերջերս «Economist Intelligence Unit»-ի հրապարակած այս տարվա Ժողովրդավարության ինդեքսում Հայաստանը տարածաշրջանի առաջատարն է ճանաչվել ընտրական գործընթացների և բազմակարծության, կառավարության գործունեության, քաղաքական ներգրավվածության, քաղաքական մշակույթի ու քաղաքացիական ազատությունների ոլորտում։
Այս տարի լրանում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակը։ Վերահաստատում եմ իմ երկրի անսասան հանձնառությունը բազմակողմանիությանը, որի հիմքում է Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, ինչպես նաև մեր լիակատար հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին ու սկզբունքներին։
Պատահական չէ, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության առաջին տողում նշված է «մենք՝ ժողովուրդներս»՝ որպես կազմակերպության լեգիտիմության աղբյուր։ Մարդիկ և նրանց իրավունքները պետք է ՄԱԿ-ի գործունեության առաջնային և առանցքային տեղում լինեն: Ինքնորոշման իրավունքը Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնական նպատակներից է, և այդ իրավունքի դեմ ուժի կիրառումը կարող է առաջացնել մարդու իրավունքների խախտումների մի ամբողջ շղթա, ներառյալ՝ զանգվածային ոճրագործություններ և էթնիկ զտումներ: Սա այն է, ինչին մենք ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ 2020թ. սանձազերծված պատերազմի ժամանակ և հետո։
ՄԱԿ-ը և նրա մարմիններն օժտված են համընդհանուր մանդատով՝ անվերապահ, անխոչընդոտ, անարգել հասանելիություն ունենալու կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց՝ անկախ նրանց գտնվելու վայրից և հանգամանքներից: Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնելու Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում անվերապահ հասանելիություն ապահովելու համար։
ՄԱԿ-ի հատուկ ընթացակարգային մանդատ կրողները մի քանի անգամ դիմում են հղել Ադրբեջանին, որոնցում արծարծվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում վարձկաններ օգտագործելու, արտադատական մահապատիժների, կամայական ձերբակալությունների, բռնի անհետացումների, կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ հարցեր: Ադրբեջանը հրաժարվել է պատշաճ պատասխան տալ և փաստորեն, ընդհանրապես չի պատասխանել վերջին դիմումներին, ինչը բացահայտ մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների մեխանիզմին։
Անպատժելիությունը հանգեցնում է նոր խախտումների։ Լեռնային Ղարաբաղից բացի Ադրբեջանը շարունակում է մարդու իրավունքների խախտումների իր քաղաքականությունը՝ այժմ էլ Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջաններում, որտեղ քաղաքացիական բնակչությունը տուժում է Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակական սադրիչ գործողություններից: Այս ագրեսիվ քաղաքականությունն ուղեկցվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի բացահայտ խախտումներով։ Հրադադարի հաստատումից 16 ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է պահել 38 հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, իսկ հարյուրավոր անհայտ կորածների, այդ թվում՝ տասնյակ բռնի անհետացածների ճակատագրերը մնում են չբացահայտված:
Այն մարդկանց ծանր վիճակը, որոնց ՄԱԿ-ը հասանելիություն չունի, չպետք է մոռացվի: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է խտրականության ենթարկվի իր ծագման, լեզվի, կրոնի, քաղաքական կամ այլ համոզմունքների, ազգային ծագման կամ այլ պատճառներով: Մենք ձգտում ենք հասնել հայերի անվտանգ, արժանապատիվ եւ կամավոր վերադարձին իրենց հայրենի տները՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում։
2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Միջազգային դատարանի կողմից առաջադրված միջանկյալ միջոցները, որոնք Ադրբեջանին հարկադրում են դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական դրսևորումները, ներառյալ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և վանդալիզմը, պետք է անվերապահորեն կատարվեն: Այս միջոցները գալիս են ապացուցելու Ադրբեջանի հակահայկական քաղաքականությունը, այդ թվում՝ վերջինիս ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ժողովրդին գոյատևման միջոցներից զրկելը, հայ բնակչությանն անընդհատ ահաբեկել ու ուժի կիրառման նոր սպառնալիքը։
Միայն այս խնդիրների հասցեագրմամբ մենք կարող ենք ապահովել մեր տարածաշրջանում կայունություն, խաղաղություն, արդարություն և մարդու համընդհանուր իրավունքների պաշտպանություն»։

Armenian Foreign Minister Says UN Must Not Forget Armenians of Artsakh
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered the following speech today at the High-level Segment of the 49th session of the UN Human Rights Council.
It is a particular pleasure for me to greet you, Mr. Vice-President, as you chair this session of the Council. I would also like to congratulate all members of the Bureau under the able leadership of Federico Villegas, the President of the Council.
The Human Rights Council is one of the key achievements of multilateral diplomacy as it provides an indispensable platform for sustaining and promoting dialogue on human rights irrespective of various international and regional crises. This Council has been envisaged to stand for all and everyone in all times. It is the inherent dignity of human beings that we have at stake here. With so many existing and evolving crises all over the world, the human rights of people in the situation of conflicts should be of particular focus of the Human Rights Council and its special procedures.
It is with these vision and objectives that Armenia has entered the third year of its fully-fledged membership of the Council. I believe that we have been able to prove ourselves as a trustworthy and reliable partner in reacting to and addressing the outlying thematic issues and critical country situations. We are determined to continue our contribution in a most constructive and positive manner.
In this context I am glad to announce that Armenia intends to present anew the draft resolution on the prevention of genocide at this session of the Council. That is a subject that Armenia has been championing for many years. Our team in Geneva is going to organize a transparent process of consultations with all interested States and other stakeholders.
After the difficulties and political crisis after the 44-day war launched by Azerbaijan snap-parliamentary elections were held, where people of Armenia reconfirmed their commitments and devotion to the values of democracy and human rights. The international observers of the snap parliamentary elections assessed that they passed in compliance with the human rights commitments and democratic standards. Most recently in this year’s Democracy Index published by the Economist Intelligence Unit Armenia was ranked as a leader of the region based on such findings as electoral process and pluralism, functioning of the government, political participation, political culture, and civil liberties.
Mr. Vice-President,
This year marks the 30th anniversary of Armenia’s membership to the United Nations. I hereby reiterate my nation’s unwavering commitment to multilateralism with the United Nations at its core, and our full adherence to the purposes and principles of the UN Charter.
It was no coincidence that the opening line of the United Nations Charter referred to “We the peoples” as the source of its legitimacy. People and their rights must be placed at the forefront and center of everything done by the United Nations as a whole. The right to self-determination has been one of the main purposes of the United Nations and use of force against this right can trigger an entire chain of human rights violations including mass atrocities and ethnic cleansing. This is something we observe during and after the war initiated by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh in 2020.
The UN and its bodies have been bestowed with a universal mandate to enjoy unconditional, unimpeded, unhindered access to the people in need, wherever they are and in all circumstances. We call upon the international community to assume responsibility for ensuring unconditional access to the whole territory of Nagorno-Karabakh.
The UN Special Procedure Mandate Holders issued several communications to Azerbaijan raising questions with regard to the use of mercenaries, extrajudicial executions, arbitrary detentions, enforced disappearances, destruction of religious and cultural heritage in the context of the Nagorno-Karabakh conflict. Azerbaijan declined to give a proper response and in fact failed to answer to the last communications at all, in a sheer defiance to the UN Human rights machinery.
The impunity leads to new violations. Apart from Nagorno-Karabakh, Azerbaijan continues its policy of human rights abuses now on the borderline areas of the Republic of Armenia, wherein the civilian population suffers from constant provocative actions of armed forces of Azerbaijan. This aggressive policy is accompanied by the overt violations of international humanitarian law. After 16 months of ceasefire in place Azerbaijan continues to hold 38 Armenian prisoners of war, including civilians, while the fate of hundreds of missing persons and dozen cases of enforced disappearances remain unclarified.
The plight of people to whom the UN does not have access should not be forgotten. The people of Nagorno-Karabakh should not be discriminated because of their origin, language, religion, political or other opinion, national origin or other status. We strive to achieve the safe, dignified and voluntary return of the Armenians to their ancestral homes in all parts of Nagorno-Karabakh.
The provisional measures put forward by the International Court of Justice on December 7, 2021 which instructs Azerbaijan to cease racist and discriminatory policies against Armenians including destruction and vandalism of the Armenian cultural heritage should be unconditionally implemented. These measures come to prove the Anti-Armenian policies of Azerbaijan including its bellicose rhetoric, depriving the people of their means of subsistence, constantly terrorizing Armenian population and threatening with new use of force.
Only by urgently addressing these issues will we be able to ensure stability, peace, justice and protection of universal human rights in our region.