Արարատ Միրզոյանն անդրադարձավ Ուկրաինայի հայ համայնքի հարցերին
Ուկրաինայում կամ Ուկրաինայի սահմանամերձ քաղաքներում այս պահին գտնվող ՀՀ քաղաքացիների խնդիրները տարբեր են, և Հայաստանը դեսպանությունների, դիվանագետների միջոցով դրանց տարբեր լուծումներ է տալի։ Այս մասին այսօր խորհրդարանում հայտարարեց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Ուկրաինայում ծավալվող ռազմական գործողությունների լույսի ներքո, իհարկե, մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մտադրություն ունեն և փորձում են դուրս գալ այդ գործողությունների գոտուց: Ընդ որում, հայրենակիցներ ասելով՝ նկատի ունենք և՛ ՀՀ քաղաքացիներին, և՛ այլ երկրների քաղաքացիների: Ինչ ենք մենք անում. մինչև այսօր Կիևում մեր դեսպանությունը ողջ կազմով շարունակում էր աշխատել, ընդ որում եզակի դեսպանություններից է, որ շարունակում էր մնալ, աշխատել, օգտակար լինել քաղաքացիներին»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով` դեսպանությունը շուրջ 1500 զանգ է ստացել: Նման մեծ քանակի դեպքում, նրա խոսքով, կարող են լինել քաղաքացիներ, որոնք փորձել են կապ հաստատել և չի ստացվել: Եթե կապ հաստատել չի լինում, հետո աշխատակիցները հետ են զանգահարում այդ քաղաքացիներին, տրամադրում խորհրդատվություն:
«Մենք նաև բանակցել և պայմանավորվել ենք արևմտյան կողմից Ուկրաինայի սահմանակից բոլոր երկրների հետ՝ Լեհաստան, Սլովակիա, Ռումինիա, նույնիսկ Հունգարիա: Հունգարիայի հետ մեր դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցված են, սակայն, ի պատիվ իրենց, ամեն ինչ անում են, որ աջակցեն: Այնտեղ, որտեղ ունենք դեսպանություններ, մայրաքաղաքից դիվանագետներ են գործուղվել Ուկրաինայի հետ սահմանամերձ մի քանի քաղաքներ, իսկ որտեղ չունենք դեսպանություն, օրինակ՝ Հունգարիա, Մոլդովա առանձին դիվանագետ է գործուղվել: Այս բոլոր դիվանագետները խնդիր ունեն հնարավորինս աջակցել սահմանը հատող ՀՀ քաղաքացիներին, մեր հայրենակիցներին, կազմակերպել նրանց վերադարձը ՀՀ, խորհրդատվություն տրամադրել»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նախարարի խոսքով` քաղաքացիներ կան, որոնց ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղափոխման հարցերով օգնել է:
«Կարող ենք ենթադրել, որ պայմանական մի քանի հարյուր հազար հայրենակից, եթե շարունակում ենք համարել, որ Ուկրաինայում ունենք, նրանց բոլորի տեղափոխությունը ՀՀ-ն այս պահին կդժվարանա իր վրա վերցնել: Բայց խնդիրները և լուծումները տարբեր են»,-ասաց ԱԳ նախարարը:

Арарат Мирзоян рассказал о проблемах армянской общины Украины
Граждане Армении, которые находятся в Украине и приграничных городах страны, сталкиваются с разными проблемами. И Армения посредством своих посольств и дипломатов решает эти проблемы разными путями, сказал сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
“В связи с разворачивающимися в Украине военными действиями многие наши соотечественники хотят и пытаются выехать из зоны боевых действий.Среди них есть как граждане Республики Армения,так и граждане других стран. Все это время наше посольство в Киеве продолжает работать в полном составе. Причем это одно из немногих диппредставительств, которые остались и продолжают работать, чтобы быть полезными гражданам”,- отметил А.Мирзоян.
По словам главы МИД, посольство Армении получило около 1500 звонков. При таком большом количестве обращений, возможно, были граждане, которым не удалось связаться с посольством. В таких случаях сотрудники посольства сами связываются с этими гражданами, предоставляют им консультацию.
“Мы также достигли договоренностей со странами, которые соседствуют с Украиной на западе – Польшей, Словакией, Румынией, даже Венгрией. Как известно, наши дипломатические отношения с Венгрией прекращены, но к чести венгерской стороны они всячески пытаются помочь. Там, где у нас есть посольства, дипломаты командированы в приграничные с Украиной города, чтобы оказать помощь переходящим границу гражданам РА, нашим соотечественникам, организовать их возвращение в Армению, предоставить консультацию”,- сообщил Арарат Мирзоян.
По словам министра, есть граждане, которым МИД помог переехать. “Можем предположить, что сегодня в Украине находятся несколько сотен тысяч наших соотечественников. В данный момент Республике Армения трудно взять на себя перевозку всех этих людей. Но проблемы бывают разные и пути их решения тоже разные”,- сказал глава МИД.