Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թաքտրոնում ներկա են գտնվել Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության և Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ՝ ներկա են եղել նաև Հանրապետության նախագահի լիազորություններն իրականացնող Ալեն Սիմոնյանը, Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարող Հակոբ Արշակյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, պետական կառավարման համակարգի, խորհրդարանի, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ծառայությունների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայողներ,
Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, միջազգային կազմակերպությունների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Այսօր իսկապես նշանակալի օր է մեր պետության համար. 30 տարի առաջ` մարտի 2-ին, Հայոց եռագույնը ծածանվեց Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանի դիմաց՝ որպես ազատ, անկախ, ինքնիշխան պետությունների ընտանիք Հայաստանի վերադարձի առհավատչյա։
Նույն օրը՝ մարտի 2-ը, Հայաստանում նշվում է որպես դիվանագետի օր, և այսօր մենք տոնում ենք անկախ Հայաստանի անկախ դիվանագիտական ծառայության 30-ամյա հոբելյանը, ինչի կապակցությամբ ցանկանում եմ շնորհավորել բոլոր դիվանագիտական ծառայողներին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն դիվանագետներին, ովքեր այս ընթացքում ջանք են գործադրել Հայաստանի անվտանգության և բարեկեցության համար։
Այս տասնամյակների ընթացքում դիվանագիտական ծառայության անցած ճանապարհը հարթ և դյուրին չի եղել բազմաթիվ պատճառներով: Հայաստանը գտնվում է բարդագույն մի տարածաշրջանում, որտեղ հաճախ բախվում են աշխարհաքաղաքական շահեր, մեր երկիրը դնելով հակասությունների և հակադրությունների կիզակետում: Եվ այս առումով, Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության առաջնային խնդիրն է՝ Հայաստանը և Հայաստանի խոսույթն ավելի ու ավելի հասկանալի դարձնել աշխարհին, և աշխարհն ու աշխարհի խոսույթն ավելի ու ավելի հասկանալի դարձնել Հայաստանին:
Ու քանի որ աշխարհը միաշերտ և միատարր չէ, այլ չափազանց բարդ խնդրի լուծումն ավելի է բարդանում:
Բայց հենց այս աշխատանքն է, որ պիտի օգնի Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերի առաջմղմանը և ուզում եմ ասել, որ հավատում եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքի և բարեփոխումների արդյունքում մենք կկարողանանք լավագույնս իրագործել այս խնդիրը:
Հայաստանը պիտի առավել հասկանալի լինի աշխարհին, աշխարհն էլ՝ առավել հասկանալի Հայաստանին, և սա ունի մի շատ գործնական նպատակ՝ բազմապատկել, բարելավել բնականոն զարգացման հնարավորությունները, ապահովել Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը:
Կառավարությունն առաջնորդվում է այն տրամաբանությամբ, որ անվտանգության ապահովման ամենագործուն երաշխիքը խաղաղությունն է: Այս է պատճառը, որ մեր երկրի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելը որդեգրվել է որպես պետական ռազմավարություն: Ռազմավարության կարևորագույն նպատակը Հայաստանի շուրջ տարածաշրջանային և միջազգային հնարավորինս բարենպաստ մթնոլորտի և միջավայրի ձևավորումն է:
Կառավարության գործունեության 2021-2026 թվականների ծրագրում առանձնահատուկ տեղ է հատկացված մեր տարածաշրջանային արտաքին քաղաքականությանը և սա մի հանգամանք է, որ կցանկանայի առանձնահատուկ ընդգծել:
Այսօր մենք այս ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքներ ենք տանում. Հայաստան-Վրաստան հարաբերություններում նոր դինամիկա է ի հայտ եկել և այն պետք է զարգացնենք: Ակտիվ երկխոսություն է տեղի ունենում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որը պետք է կարողանանք ամրագրել կոնկրետ արդյունքներով:
Հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով մեկնարկել է Հայաստան-Թուրքիա խոսակցություն, օրակարգում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցը, Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների մեկնարկի հարցը:
Այս համատեքստում մեզ համար մեծագույն խնդիր և առաջնահերթություն է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը և բազմիցս ենք ասել, որ հարցի կարգավորումը պատկերացնում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջ քաշված սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Արցախի հայության իրավունքների լիարժեք և ամբողջական պաշտպանությունը մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն հարցերից է:
Այս և արտաքին քաղաքական օրակարգի բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ Հայաստանն այսօր ակտիվ երկխոսության մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետ:
Ռուսաստանը շարունակում է մնալ մեր ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցը, որի հետ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, բնականոն զարգացում են ապրում, ինչն ամրապնդվում է ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում և ԱՊՀ-ում մեր համատեղ մասնակցությամբ:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մենք ռազմավարական երկխոսություն ենք սկսել և համոզված ենք, որ այն բնականոն կերպով կշարունակվի:
Ֆրանսիայի հետ Հայաստանը շարունակում է ունենալ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ և մեր խնդիրն է՝ այդ հարաբերություններն ավելի հարստացնել տնտեսական օրակարգերով:
Հարգելի ներկաներ, որպես արտաքին քաղաքական գործոն կուզենայի նշել ժողովրդավարությունը: Այսօր մեր երկիրն իրավամբ համարվում է ժողովրդավարական երկրների ընտանիքի անդամ, և մեր դիվանագիտական ծառայության խնդիրներից է՝ այս համարումը նյութականացնել արտաքին քաղաքական ասպարեզում և այն ծառայեցնել ի շահ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության և զարգացման, մեր ժողովրդի բարեկեցության:
Կուզենայի նշել Եվրամիության դերը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու հարցում և պիտի աշխատենք հարաբերություններում ի հայտ եկած դինամիկան ավելի զարգացնել: Եվրամիության, աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, ինչպես օրինակ՝ Կանադան, Ճապոնիան ավելի ու ավելի տեսանելի պատրաստակամություն են ցուցաբերում աջակցել մեր ժողովրդավարությանը և մենք պետք է կարողանանք իրացնել այս պոտենցիալը: Մենք հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորություններ ենք նախանշում աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարության՝ Հնդկաստանի հետ և պիտի ջանք գործադրենք, որ սպասումներն արդարանան:
Այս 30 տարիների ընթացքում Հայաստանը հանդիսացել է միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ և վստահելի գործընկեր, իր ներդրումն է բերել բազմակողմանի միջազգային իրավակարգի ամրապնդմանը, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների ու սկզբունքների վրա հիմնված միջազգային համագործակցությանը, վեճերի խաղաղ կարգավորմանը, կայուն զարգացման խրախուսմանն ու մարդու արժանապատվության և հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը։
Հայաստանը պատասխանատու գործառույթներ է ստանձնել միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ներկայումս հանդիսանալով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի փոխնախագահ։
Մենք մշտապես կարևորել ենք ՄԱԿ-ի Կանոնադրության և միջազգային իրավունքի վրա խարսխված բազմակողմանիությունը և միջազգային համագործակցությունը՝ հավատացած լինելով, որ միայն համատեղ ջանքերով է հնարավոր հաղթահարել գլոբալ ճգնաժամերը և ապահովել կայուն զարգացում։
Մենք նպատակադրված ենք կառուցել ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության, իրավահավասարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու արդյունավետ կառավարման սկզբունքների վրա խարսխված ժամանակակից մարդակենտրոն պետություն: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 13-րդ հոդվածն ասում է. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է միջազգային իրավունքի հիման վրա՝ բոլոր պետությունների հետ բարիդրացիական, փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատելու նպատակով:
Եվ հենց Սահմանադրության այս դրույթն է, որ մեզ պիտի մղի ակտիվ քաղաքականություն վարել, որի նպատակը՝ բացի վերը նշվածից, պիտի դառնա նաև Հայաստանի տնտեսական կապերի, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը: Եվ ժամանակակից տեխնոլոգիաները մեզ հնարավորություն են տալիս հաղթահարել տարածությունը և ավելի սերտ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների մեջ լինել Արևելյան և Հարավարևելյան Ասիայի երկրների հետ, ավանդական քաղաքական կապերը տնտեսական կապերով հարստացնել Լատինամերիկյան ավանդաբար բարեկամ երկրների հետ: 2019 թվականին ես այց ունեցա Չինաստան, Վիետնամ, Սինգապուր և կորոնավիրուսով ընդհատված գործընթացը պետք է ակտիվացնել:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհավորել Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության մեր դիվանագետներին, ինչպես և բոլորիս՝ ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակի առիթով։ Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք հասնել մեր նպատակների և երազանքների իրագործմանը՝ ի փառս Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի:
Դիվանագիտությանը, արտաքին հարաբերություններին նվիրված այս միջոցառման ժամանակ չեմ կարող չխոսել Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունների մասին: Մենք սրտի կսկիծով ենք հետևում ծավալվող գործողություններին, որոնք հիմա արդեն ակնհայտ է, որ ունենալու են գլոբալ հետևանքներ:
Մեր հույսն է, որ նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունները կկայանան և արդյունք կունենան և դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները:

Премьер-министр Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна приняли участие в мероприятии, посвященном 30-летию членства Армении в ООН и дипломатической службы Республики Армения.
В мероприятии приняли участие также и.о. президента Ален Симонян, и.о. председателя НС Акоп Аршакян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр иностранных дел Арарат Мирзоян, министр обороны Сурен Папикян, представители системы государственного управления, члены парламента, а также представители аккредитованных в Армении дипломатических служб.
“Сегодня действительно знаменательный день для нашего государства: 30 лет назад, 2 марта, перед штаб-квартирой ООН поднялся армянский триколор как свидетельство возвращения Армении в семью свободных, независимых, суверенных государств.
Этот же день, 2 марта, отмечается в Армении как День дипломата, и сегодня мы празднуем 30-летие независимой дипломатической службы независимой Армении, в связи с чем и хочу поздравить всех дипломатов и выразить благодарность всем тем дипломатам, которые приложили усилия для безопасности и процветания Армении в этот период.
Путь дипломатической службы за эти десятилетия не был гладким и простым по многим причинам. Армения находится в очень сложном регионе, где часто сталкиваются геополитические интересы, ставя нашу страну в центр противоречий и противостояний. И в этом плане первостепенная задача дипломатической службы Армении – сделать Армению и дискурс Армении все более понятными миру, а мир и мировой дискурс - все более понятными для Армении.
И поскольку мир неоднослоен и неоднороден, решение этой чрезвычайно сложной задачи становится более сложным.
Но именно эта работа должна способствовать продвижению государственных интересов Республики Армения, и хочу сказать, что верю, что в результате нашей совместной работы и реформ мы сможем наилучшим образом выполнить эту задачу.
Армения должна быть более понятной для мира, а мир должен быть более понятным для Армении, и это имеет вполне практическую цель - умножить, улучшить возможности для нормального развития, обеспечить безопасность Армении и Арцаха.
Правительство руководствуется той логикой, что самая действенная гарантия безопасности – это мир. Именно поэтому открытие эпохи мирного развития для нашей страны и региона было принято в качестве государственной стратегии. Важнейшей целью стратегии является создание вокруг Армении максимально благоприятной региональной и международной атмосферы и среды.
В программе деятельности правительства на 2021-2026 годы особое внимание уделяется нашей региональной внешней политике, и это обстоятельство, которую я хотел бы подчеркнуть особо.
Сегодня мы ведем активную работу в этом направлении: в отношениях Армения-Грузия наметилась новая динамика, и мы должны ее развивать. Идет активный диалог с Исламской Республикой Иран, который мы должны закрепить конкретными результатами.
Начался диалог Армения-Турция на уровне спецпредставителей, на повестке дня стоит вопрос об открытии региональных коммуникаций, демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы, вопрос о начале переговоров по мирному соглашению с Азербайджаном.
В этом контексте самой важной задачей и приоритетом для нас является урегулирование нагорно-карабахского конфликта, и мы многократно говорили, что представляем себе решение вопроса на основе принципов и элементов, выдвинутых сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Полная защита прав армян Арцаха является одним из важнейших вопросов нашей внешнеполитической повестки дня.
В настоящее время Армения ведет активный диалог с сопредседателями Минской группы ОБСЕ по этому и многим другим вопросам внешнеполитической повестки.
Россия продолжает оставаться нашим стратегическим партнером и союзником, отношения с ней находятся на высоком уровне и развиваются естественным образом, что подкрепляется нашим совместным участием в ЕАЭС, ОДКБ и СНГ.
Мы начали стратегический диалог с Соединенными Штатами и уверены, что он продолжится в нормальном режиме.
Армения по-прежнему имеет привилегированные отношения с Францией, и наша задача – еще более обогатить эти отношения экономической повесткой.
Уважаемые присутствующие, я хотел бы отметить демократию в качестве внешнеполитического фактора. Сегодня наша страна по праву считается членом семьи демократических стран, и одной из задач нашей дипломатической службы является материализация этого факта в сфере внешней политики, использование его на благо безопасности и развития Республики Армении и благополучия нашего народа.
Хотел бы отметить роль Евросоюза в поддержке осуществляемых в Армении демократических реформ, и мы должны работать над дальнейшим развитием динамики отношений. Многие страны ЕС и мира, такие как Канада и Япония, проявляют все более и более заметный интерес в плане поддержки нашей демократии, и мы должны суметь реализовать этот потенциал. Мы наблюдаем новые возможности для развития отношений с крупнейшей демократией мира, Индией, и должны приложить усилия, чтобы эти ожидания оправдались.
За эти 30 лет Армения была ответственным членом и надежным партнером международного сообщества, вносила свой вклад в укрепление многостороннего международного права, международного сотрудничества на основе целей и принципов Устава ООН, мирного урегулирования споров, в продвижение устойчивого развития и защиту достоинства и основных прав человека.
Армения приняла ответственные функции на международных площадках, в том числе в настоящее время является вице-президентом Совета ООН по правам человека.
Мы всегда придавали большое значение универсальности и международному сотрудничеству на основе Устава ООН, будучи уверенными, что только совместными усилиями возможно преодолеть глобальные кризисы и обеспечить устойчивое развитие.
Мы стремимся построить современное человекоцентричное государство, основанное на принципах демократии, верховенства закона, равенства, защиты прав человека и эффективного управления. Статья 13 Конституции Республики Армения гласит: внешняя политика Республики Армения осуществляется на основе международного права в целях установления добрососедских, взаимовыгодных отношений со всеми государствами.
И именно это положение Конституции должно подтолкнуть нас к проведению активной политики, целью которой, помимо вышеперечисленного, должен быть рост экономических связей и внешнеторгового оборота Армении. И современные технологии позволяют преодолевать расстояния и быть в более тесных политических и экономических отношениях со странами Восточной и Юго-Восточной Азии, обогащать традиционные политические связи экономическими связями с традиционно дружественными странами Латинской Америки. В 2019 году я посетил Китай, Вьетнам, Сингапур, и необходимо активизировать прерванный из-за коронавируса процесс.
Хочу еще раз поздравить наших сотрудников дипломатической службы Армении, а также всех нас с 30-летием членства Армении в ООН. Уверен, что совместными усилиями мы сможем осуществить наши цели и мечты во славу Республики Армения и армянского народа.
На этом мероприятии, посвященном внешней политике, не могу не говорить о происходящих в Украине событиях. Мы с прискорбием следим за разворачивающимися событиями, которые, сейчас уже очевидно, будут иметь глобальные последствия.
Мы надеемся, что запланированные российско-украинские переговоры состоятся и будут иметь результаты, и дипломатия сможет заставить пушки замолчать. Спасибо”.