Արմեն Մովսիսյանը պատգամավորին պատասխանել է
Ապրիլի 8-ին ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին հարցում էինք ուղարկել` խնդրելով տրամադրել հետեւյալ տեղեկությունները. ե՞րբ եւ ո՞ր ընկերությանն է տրվել Սյունիքի մարզի Հալիձոր համայնքում գտնվող ոսկու հանքավայրի ուսումնասիրման լիցենզիան, ե՞րբ եւ քանի՞ տարով է «Նագին» ընկերությանը տրվել Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի երկաթի հանքի շահագործման լիցենզիան:
11 օր անց նախարարությունից պատասխանել են, որ « …ընդերքօգտագործման հանքային իրավունքների վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը գտնվում է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի տրամադրման գործակալության կողմից կենտրոնացված գրանցամատյանում: Գրանցամատյանը բաց է հասարակության համար եւ Ձեր աշխատակիցները, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, կարող են օգտվել դրանից»:
Մեր հրապարակումից հետո Ազգային ժողովի պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը նույն հարցերով նամակ էր ուղարկել նախարար Արմեն Մովսիսյանին: Ի տարբերություն «Հետքի» տրված պատասխանին՝ նախարարն իր ստորագրությամբ պատշաճ պատասխան է ուղարկել Անահիտ Բախշյանին:
Պատասխանում նշված է. «ՀՀ Սյունիքի մարզի Բարձրավան գյուղի հյուսիս-արեւմտյան մասում գտնվող Բարձրավանի հանքային դաշտի (հանքային դաշտի տարածքը կազմում է 40 քառ. կմ, որը ներառում է Բարձրավանի, Շինուհայրի, Տաթեւի, Տարձատափի համայքների որոշակի տարածքներ եւ Հալիձոր համայնքի տարածքից 9,27 քռ.կմ) ուսումնասիրության թիվ 43 հատուկ լիցենզիան 2008 թ.-ի ապրիլի 23-ին տրամադրվել է «Արեկլա Լոկալ Թրեյդինգ» ՓԲ ընկերությանը: ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդանի երկաթի հանքավայրի հանքարդյունահանման թիվ ՀՍ-Լ-14/53 հատուկ լիցենզիան 2007 թվականի հունվարի 26-ին 25 տարի ժամկետով տրամադրվել է «Ֆորչն Ռիզորսիս» ՍՊ ընկերությանը («Նագին» ՍՊ ընկերության իրավահաջորդը)»:
«Արեկլա Լոկալ Թրեյդինգ» ՓԲ ընկերության սեփականատերերն անհայտ են: «Ֆորչն Ռիզորսիս» ՍՊԸ-ի սեփականատերեը ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանի որդին է` Սուրեն Այվազյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը:
Հիշեցնենք, որ այս ընկերության բաժնեամասերի հիմնական մասը ձեռք է բերել չինական «Ֆորչյուն Օյլ» ընկերությունը: Վերջինս նախատեսում է 2012 թ. շահագործել Հրազդանի հանքավայրը:
«Հետքն» առաջիկայում կանդրադառնա, թե ինչպիսի խախտումներով են տրամադրվել հանքարդյունահանման եւ ուսումնասիրման լիցենզիաներ տարբեր կազմակերպությունների: Եվ թե կոռուպցիայի ինչպիսի պարարտ դաշտ է դարձել լիցենզիա հատկացնող կառույցը:

Армен Мовсисян ответил депутату
8 апреля мы направили запрос министру энергетики и природных ресурсов РА Армену Мовсисяну с просьбой предоставить следующие сведения: когда и какой компании была выдана лицензия на изучение месторождения золота в общине Алидзор Сюникской области? когда и на сколько лет компании "Нагин" выдана лицензия на эксплуатацию Разданского железорудного месторождения в Котайкской области?
Через 11 дней из Министерства пришел ответ, в котором, в частности говорилось: "...Вся информация о горнорудных правах на недропользование содержится в регистрационном журнале Агентства по предоставлению недр аппарата Министерства энергетики и природных ресурсов РА. Регистрационный журнал открыт для общественности и Ваших сотрудников. Вы можете воспользоваться регистрационным журналом в порядке, установленном законодательством РА".
После нашей публикации депутат Национального Собрания РА Анаит Бахшян направила министру Армену Мовсисяну письмо с теми же вопросами. В отличие от адресованного "Hetq"-у ответа, Анаит Бахшян министр прислал надлежащий ответ за своей подписью.
В официальном ответе говорится: "Специальная лицензия номер 43 на изучение приискового поля, находящегося в северо-западной части села Барцраван Сюникской области (приисковое поле площадью 40 кв.км охватывает определенные территории общин Барцраван, Шинуайр, Татев, Тарцатап, а также 9,27 кв.км територии общины Алидзор), 23 апреля 2008 г. была предоставлена ЗАО "Арекла Локал Трейдинг". Специальная лицензия номер ՀՍ-Լ-14/53 на добычу железной руды из Разданского месторождения в Котайкской области РА сроком на 25 лет была предоставлена 26 января 2007 г. ЗАО "Форчьюн Ризорсис" (правопреемник общества с ограниченной ответственностью "Нагин")".
Владельцы ЗАО "Арекла Локал Трейдинг" не известны. Владельцами ООО "Форчьюн Ризорсис" являются сын депутата Национального Собрания Вардана Айвазяна Сурен Айвазян и депутат НС Тигран Арзаканцян.
Напомним, что основную часть акций данного ЗАО приобрела китайская компания "Форчьюн Ойл". Последняя предусматривает начать эксплуатацию Разданского месторождения в 2012 г.
В ближайшее время "Hetq" расскажет о том, с какими нарушениями были предоставлены различным организациям лицензии на добычу и проведение изучений, а также о том, какая благодатная почва для коррупции создана в структуре, предоставляющей лицензии.