«Մեր դիրքորոշումը պետք է տարանջատված լինի` Ուկրաինայի ժողովուրդ ու կառավարություն»․ Վահե Հակոբյան
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը ստեղծված իրավիճակում կարևոր է համարում դրամ-դոլար փոխարժեքների կայունությունը պահպանելը: Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցներին հայտնեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
«Որոշ տվյալներով օրը 6000 ՌԴ, նաև Ուկրաինայի քաղաքացիներ գալիս են Հայաստան ու բերում ռուբլի, դա փորձում են փոխանակել: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ տարադրամի արտահոսք չլինի, որքանով ես տեղեկացված եմ Էկոնոմիկայի նախարարությունում մշակվում է նման բանաձև, որ ցանկացած օտարերկրյա ներդրող ինչ-որ բանկում հաշիվ բացելուց առնվազն վեց ամիս պետք է պահի այդ գումարը»,- ասաց նա:
Մյուս խնդիրը պատգամավորը հացահատիկի պաշարների հնարավոր պակասելն է համարում: Նա հիշեցնում է` հացահատիկի մեծ մասը Հայաստանը ներկրում է ՌԴ-ից, և եթե ՌԴ-ն արտահանման արգելք կիրառի, Հայաստանը խնդրի առաջ կարող է հայտնվել:
Նա անդրադարձավ կառավարության նիստում Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի այն կոչին, թե ով 3000 հա հող ունի, թող ցորեն ցանի: Պատգամավորն այն դիլետանտ մոտեցում որակեց` ասելով, որ ամեն հողի վրա հնարավոր չէ ցորեն ցանել:
Հարցին, թե արդյոք ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը ստեղծված ռազմական կոնֆլիկտի շուրջ իր համար ընդունելի է, Վահե Հակոբյանն ասաց.
«Ես տեսանելի ոչինչ չեմ տեսնում, տեսնում եմ չեզոք դրսևորում: Տուժում են ժողովուրդները, Ուկրաինայի ժողովուրդը` պատերազմի վտանգի տակ, Ռուսաստանի ժողովուրդը` սանկցիաների տակ: Բայց մենք չենք մոռացել չէ Ուկրաինայի ղեկավարության դիրքորոշումը, երբ պատերազմն ավարտվեց Ադրբեջանի հաղթանակով, ինչպես էր Զելենսկին շնորհավորում Ալիևին ու ամեն կերպ օգնում պատերազմի օրերին: Մեր դիրքորոշումը պետք է տարանջատված լինի` Ուկրաինայի ժողովուրդ ու կառավարություն»,- ասաց Հակոբյանը:
Պատգամավորի կարծիքով` Ուկրիանայի իշխանությունների անհեռատես քաղաքականությունն է այս վիճակին հանգեցրել, և ՌԴ-ն չուներ այլընտրանք: Ըստ նրա` այս վիճակում ՀՀ իշխանությունները պետք է զգուշավոր քաղաքականություն վարեն:

Нужно разграничивать народ и правительство Украины – В.Акопян
В создавшейся ситуации важно сохранить стабильный курс драма по отношению к доллару, заявил сегодня на парламентском брифинге депутат оппозиционной парламентской фракции “Айастан”, председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Ваге Акопян.
“По некоторым данным, в Армению каждый день прибывают 6000 граждан России и Украины. Они привозят с собой рубли, которые пытаются обменять на другую валюту. Мы должны сделать все, чтобы не допустить оттока валюты. Насколько я осведомлен, в министерство экономики разрабатывается решение, по которому любой иностранный инвестор в течение шести месяцев после открытия банковского счета не должен трогать эти деньги”,- сказал Ваге Акопян.
Другой проблемой, по мнению депутата, является возможное сокращение запасов зерна. Акопян напомнил о том, что большая часть зерна импортируется в Армению из РФ, и если эта страна наложит запрет на его экспорт, то Армения встанет перед проблемой.
Касаясь прозвучавшего на заседании правительства призыва министра экономики Ваана Керобяна к владельцам 3000 га земли сеять зерно, депутат назвал такой подход дилетантским, отметив, что зерно можно сеять не на любой земле.
На вопрос, приемлема ли для него позиция властей РА по военному конфликту между Россией и Украиной, оппозиционный депутат отметил, что видит проявление нейтралитета. “Страдают народы: в Украине – от войны, в России – от санкций. Но мы не забыли позицию руководства Украины, когда после победы Азербайджана Зеленский поздравил Алиева и всячески помогал ему во время войны. Наша позиция должна заключаться в разграничении народа и правительства Украины",- добавил В.Акопян.