«Մեր դիրքորոշումը պետք է տարանջատված լինի` Ուկրաինայի ժողովուրդ ու կառավարություն»․ Վահե Հակոբյան
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը ստեղծված իրավիճակում կարևոր է համարում դրամ-դոլար փոխարժեքների կայունությունը պահպանելը: Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցներին հայտնեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
«Որոշ տվյալներով օրը 6000 ՌԴ, նաև Ուկրաինայի քաղաքացիներ գալիս են Հայաստան ու բերում ռուբլի, դա փորձում են փոխանակել: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ տարադրամի արտահոսք չլինի, որքանով ես տեղեկացված եմ Էկոնոմիկայի նախարարությունում մշակվում է նման բանաձև, որ ցանկացած օտարերկրյա ներդրող ինչ-որ բանկում հաշիվ բացելուց առնվազն վեց ամիս պետք է պահի այդ գումարը»,- ասաց նա:
Մյուս խնդիրը պատգամավորը հացահատիկի պաշարների հնարավոր պակասելն է համարում: Նա հիշեցնում է` հացահատիկի մեծ մասը Հայաստանը ներկրում է ՌԴ-ից, և եթե ՌԴ-ն արտահանման արգելք կիրառի, Հայաստանը խնդրի առաջ կարող է հայտնվել:
Նա անդրադարձավ կառավարության նիստում Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի այն կոչին, թե ով 3000 հա հող ունի, թող ցորեն ցանի: Պատգամավորն այն դիլետանտ մոտեցում որակեց` ասելով, որ ամեն հողի վրա հնարավոր չէ ցորեն ցանել:
Հարցին, թե արդյոք ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը ստեղծված ռազմական կոնֆլիկտի շուրջ իր համար ընդունելի է, Վահե Հակոբյանն ասաց.
«Ես տեսանելի ոչինչ չեմ տեսնում, տեսնում եմ չեզոք դրսևորում: Տուժում են ժողովուրդները, Ուկրաինայի ժողովուրդը` պատերազմի վտանգի տակ, Ռուսաստանի ժողովուրդը` սանկցիաների տակ: Բայց մենք չենք մոռացել չէ Ուկրաինայի ղեկավարության դիրքորոշումը, երբ պատերազմն ավարտվեց Ադրբեջանի հաղթանակով, ինչպես էր Զելենսկին շնորհավորում Ալիևին ու ամեն կերպ օգնում պատերազմի օրերին: Մեր դիրքորոշումը պետք է տարանջատված լինի` Ուկրաինայի ժողովուրդ ու կառավարություն»,- ասաց Հակոբյանը:
Պատգամավորի կարծիքով` Ուկրիանայի իշխանությունների անհեռատես քաղաքականությունն է այս վիճակին հանգեցրել, և ՌԴ-ն չուներ այլընտրանք: Ըստ նրա` այս վիճակում ՀՀ իշխանությունները պետք է զգուշավոր քաղաքականություն վարեն:

Vahe Hakobyan, who chairs the Armenian National Assembly’s Standing Committee on Economic Affairs, voiced concerns that the conflict in Ukraine poses real risks to Armenia’s economy and financial sector.
"According to some data, 6,000 Russians a day, as well as Ukrainian citizens, come to Armenia and bring rubles and try to exchange them. We must do everything possible to prevent currency outflows. As far as I know, the Ministry of Economy is working on a resolution that any foreign investor must keep that amount for at least six months after opening an account with a bank," Hakobyan said today at a press briefing.
He said that Armenia imports most of its grain from Russia and is vulnerable is Mscow imposes a grain export ban in response to western financial sanctions.
Hakobyan described a recent call made by Minister of Economy Vahan Kerobyan that people owning 3,000 hectares of land should sow wheat as “amateurish”.
When asked if the Pashinyan government’s “neutral” position on the war raging in Ukraine is acceptable, Hakobyan, a member of the opposition Hayastan faction, called for continued caution.
He said that while the people of Ukraine are suffering, it was the short-sighted policy of the Ukrainian authorities that led to this situation and that Russia had no alternative.
“We have not forgotten the position of the Ukrainian leadership when the war ended with the victory of Azerbaijan. Zelensky congratulated Aliyev and helped in every way during the war. Our position must distinguish between the people and the government of Ukraine," Hakobyan said.