Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը և Գերմանիայի դեսպան Ռիխտերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերիման։ Հանդիպնը մասնակցել է նաև Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մադլեն Ռաուշենբերգերը։ Այս մասին հայտնում են կառավարության լրատվության բաժնից։
Համբարձում Մաթևոսյանը շնորհավորել է հայ և գերմանացի ժողովուրդներին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և նշել, որ վերջին երեք տասնամյակի ընթացքում Հայաստանն ու Գերմանիան ստեղծել են վստահելի գործընկերություն՝ հիմնված պատմական կապերի, ընդհանուր արժեքների և շահերի վրա:
Փոխվարչապետը բարձր է գնահատել GIZ-ի հայաստանյան գրասենյակի կատարած աշխատանքները բոլոր ուղղություններով և շնորհակալություն է հայտնել Գրասենյակին՝ Հայաստանի զարգացման օրակարգին աջակցելու համար։
Հանդիպման ընթացքում համագործակցության հեռանկարային ուղղություններից է համարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, ու այդ համատեքստում կարևորվել է Գերմանիայում «ԹՈՒՄՈ» կենտրոնի պաշտոնական բացումը։ Որպես փոխգործակցության այլ ոլորտներ՝ կողմերն ընդգծել են նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով ապակենտրոնացված համագործակցությունը, ինչպես նաև մշակութային տուրիզմի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Դեսպանը բարձր է գնահատել Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շարքում արձանագրած տնտեսական աճը, վարչատարածքային բարեփոխումների արդյունքում համայնքների միավորման գործընթացը, «Լավ տեղական ինքնակառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի համայնքներում գործարկված քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակների գրանցած արդյունքները և տարբեր ուղղություններով Հայաստանի հետ կայուն ու ինտենսիվ համագործակցության հույս է հայտնել։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։

Вице-премьер Матевосян и посол Германии обсудили широкий круг представляющих взаимный интерес вопросов
Вице-премьер Амбарцум Матевосян принял 7 марта Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Виктора Рихтера. На встрече присутствовала также директор армянского офиса Немецкого агентства международного сотрудничества (GIZ) Мадлен Раушенбергер.
Амбарцум Матевосян поздравил армянский и немецкий народы с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами, отметив, что за последние три десятилетия между Арменией и Германией налажено надежное партнерство, основанное на исторических связях, общих ценностях и интересах.
Вице-премьер высоко оценил проделанную офисом GIZ в Армении работу по всем направлениям и поблагодарил офис за содействие в реализации повестки развития Армении.
Одним из перспективных направлений сотрудничества была обозначена сфера информационных технологий. В этом контексте была подчеркнута важность официального открытия центра “ТУМО” в Германии. В качестве других направлений сотрудничества стороны подчеркнули также децентрализованное сотрудничество на уровне органов местного самоуправления, а также проводимую в направлении культурного туризма работу.
Посол высоко оценил показатели экономического роста Армении среди стран ЕАЭС, процесс объединения общин в результате административно-территориальных реформ, результаты деятельности офисов обслуживания граждан, созданных в общинах Армении в рамках программы “Хорошее местное самоуправление на Южном Кавказе”, а также выразил надежду на стабильное и интенсвное сотрудничество с Арменией по разным направлениям.