ԵԱՏՄ քաղաքացիները Հայաստանում ազատված են աշխատանքի թույլտվություն և կացության կարգավիճակ ստանալու պահանջից
Էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտնում է, որ ԵԱՏՄ քաղաքացիները Հայաստանում ազատված են աշխատանքի թույլտվություն և կացության կարգավիճակ ստանալու պահանջից։
Բնակության օրինականությունը հավաստող տեղեկանք ստանալու նպատակով Հայաստանում աշխատող ԵԱՏՄ քաղաքացիները պետք է ձեռք բերեն հանրային ծառայությունների համարանիշ և գրանցվեն Workpermit հարթակում՝ վերբեռնելով աշխատանքային պայմանագիրը։
Անհրաժեշտ է.
- Մուտք գործել workpermit.am/am կայք։
- Սեղմել բացված պատուհանի վերևի աջ անկյունում առկա «Գրանցում» հղման վրա։
- Բացված պատուհանում ընտրել «ԵԱՏՄ քաղաքացի» ներդիրը՝ սեղմելով «ԵԱՏՄ քաղաքացի» գրառման վրա։
- Լրացնել բացված ձևում առկա դաշտերը և հաստատել։
*Հայաստանում Հանրային ծառայությունների համարանիշ ստանալու համար անհրաժեշտ է այցելել տարածքային անձնագրային բաժանմունք։ Խորհուրդ է տրվում միաժամանակ իրականացնել նաև բնակության վայրում հաշվառումը հետագա գործընթացների հարթ կազմակերպման նպատակով։
** ԵԱՏՄ անդամ պետության այն քաղաքացիները, որոնք Հարթակում ունեն ակտիվ օգտահաշիվ, կարող են իրենց հետ ՀՀ ժամանած ընտանիքի անդամներին (ծնողներ, կին, ամուսին, երեխաներ) հաշվառել Հարթակի իրենց օգտահաշվում։
*** Ե՛վ ԵԱՏՄ քաղաքացուն, և՛ նրա ընտանիքի անդամին տրամադրվող տեղեկանքը տրվում է աշխատանքային պայմանագրի ժամկետով, եթե պայմանագիրը կնքված է անժամկետ, տեղեկանքը տրվում է մեկ տարի վավերականության ժամկետով։

Граждане ЕАЭС в Армении освобождены от необходимости получения разрешения на работу и вида на жительство
Для получения вида на жительство граждане ЕАЭС, работающие в Армении, должны получить номер общественной службы, зарегистрироваться на платформе Workpermit и загрузить трудовой договор.
Для этого необходимо выполнить следующие действия:
- Войдите на сайт http://workpermit.am/ru
- Нажмите на ссылку «Регистрация» в правом верхнем углу открывшегося окна.
- В открывшемся окне выберите вкладку «Гражданин ЕАЭС», нажав на запись «Гражданин ЕАЭС».
- Заполните пустые поля в открывшемся окне и подтвердите.
* В Армении для получения номера общественной службы необходимо обратиться в региональное паспортное отделение. Рекомендуется одновременно проводить регистрацию по месту жительства, чтобы организовать дальнейшие процессы беспрепятственно.
** Граждане государств-членов ЕАЭС, имеющие активную учетную запись на Платформе, могут зарегистрировать членов семьи (родителей, жену, мужа, детей), приехавших с ними в Армению, под своей учетной записи Платформы.
*** Удостоверение гражданину ЕАЭС, а также члену его семьи, выдается на срок действия трудового договора, если договор заключается на неопределенный срок, удостоверение выдается сроком на один год.