Անհասցե շինարարը` հանրային շահառու
Կառավարության որոշմամբ` Կոզեռն թաղամասը նույնպես ընդգրկվել է «բացառիկ գերակա հանրային շահի» տարածքում, որի շահառուն այս դեպքում «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն է:
Ընկերության հիմնադիրները ամուսիններ Սամվել Մայրապետյանը եւ Գոհար Քյալյանն են: Վերջինս Բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտորն է, իսկ Մայրապետյանը հանրությանն ավելի շատ հայտնի է որպես «Հ2» հեռուստաընկերության սեփականատեր:
Սակայն Սամվել Մայրապետյանը լայն գործունեություն է ծավալում նաեւ շինարարության ոլորտում: Նա Կենտրոն համայնքում մի շարք նորակառույցների սեփականատեր է, Հյուսիսային պողոտան կառուցապատողներից, այժմ էլ պետք է իրացնի այս պողոտայի հարեւանությամբ գտնվող նախկին «Պիոներ» կինոթատրոնի տարածքը, իրականացնի Նալբանդյան, Պուշկին եւ Աբովյան փողոցներով ու Սախարովի հրապարակով սահմանափակված տարածքի օտարումը, բազմահարկ շենքեր կառուցի Կենտրոնի այլ հատվածներում եւս:
Այս ամենը Մայրապետյանին վերապահվել է Կառավարության որոշումներով (N 108-Ն, 977-Ն, 168-Ն եւ այլն), որոնք բոլորն էլ միանշանակ կարելի է դասել «էլիտար» որոշումների շարքին: Քանզի տարիներ շարունակ նմանատիպ որոշումներով «ազգային էլիտայի» ներկայացուցիչներին հնարավորություն է տրվում, պետական լծակներն օգտագործելով, Երեւանի կենտրոնում շուկայականից անհամեմատ ցածր գնով ձեռք բերել տարածքներ, կառուցել էլիտար շենքեր ու խիստ շուկայական գներով վաճառել` ստանալով աստղաբաշխական եկամուտներ:
«Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն, որով Մայրապետյանը ստանձնում է «պետական կարիքների» հոգածությունը, պետության 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում չկա: Այս խոշոր ընկերության տվյալները` հասցեն ու հեռախոսահամարները, տեղեկատվական ծառայություններում («ԱրմենՏել», «Արեգ», «Սփյուռ») չգիտեն: Իրացվող տարածքների բնակիչներին ընկերության ուղարկած առաջարկ-փաթեթներից դրանք նույնպես բացակայում են:
Իսկ պետության կողմից ՍՊԸ-ի հետ «շփվող» լիազոր մարմինը` քաղաքապետարանի «Երեւանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ-ը (ԾԻԳ), պաշտոնապես տեղեկացնում է, որ «Լոկալ Դիվելոփըրզի» իրավաբանական հասցեն Տերյան 71-ն է:
Այս հասցեում, սակայն, նման ընկերություն չկա: 71 շենքի կողքին տեղակայված խանութի աշխատակիցն ասում է, որ ընկերության անունն արդեն անգիր է արել ու նաեւ հոգնել անընդհատ հարցնողներին կրկնելուց` նման ընկերություն այս շենքում երբեւէ չի էլ եղել:
Կոզեռնցի Սուրեն Մելքոնյանը, որ հիշյալ հասցեով անպատասխան նամակներ է հղել Սամվել Մայրապետյանին, նշում է, որ «Լոկալ Դիվելոփըրզն» ընդհանրապես հավատ չի ներշնչում, եւ չկա ոչ մի հավաստիք, որ վաղը բնակիչները կարող են ստանալ իրենց սեփականության դիմաց ընկերության գնահատած թեկուզ չնչին գումարը: Բնակիչները քաղաքապետարանից նույնպես մինչ օրս չեն կարողանում ստանալ իրենց գրավոր հարցումների պատասխանները` ֆինանսական ինչպիսի՞ հնարավորություններ ունի կառուցապատողը: ԾԻԳ-ն ուղղակի տրամադրել է 2009 թ. փետրվարին Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Լոկալ Դիվելոփըրզի» միջեւ կնքված պայմանագրի պատճենը, ըստ որի` քաղաքաշինական ծրագրի վերջնաժամկետը 2015 թ. հունվարի 1-ն է:
«Թե կոնկրետ ինչ պետք է կառուցվի, պետք է նշված լինի պայմանագրի հավելվածներում, որոնք, փաստորեն, մեզ չեն տալիս, բայց պարտավոր էին ի սկզբանե տրամադրել»,- ասում է կոզեռնցի Սամվել Սարգսյանը:
«Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանի խոսքերով` հիշյալ պայմանագիրը պարզապես անվավեր է. նախ` դրանում առկա չէ կողմերից մեկի` ձեռք բերող «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ի կնիքը, երկրորդ` այն նոտարական վավերացում չի ստացել, ինչպես պահանջում է հենց նույն պայմանագրի կետերից մեկը: Բաղդասարյանը չի բացառում կոռուպցիայի առկայությունն այն իրողությունում, որ պետությունը, փոխանակ ինքը գներ իրացվող հատվածը, բնակչին փոխհատուցեր, հետո տարածքը վաճառեր, բոլոր իրավունքները զիջել է մասնավոր ընկերությանը: Այն դեպքում, երբ վերջինս վաղը կարող է պարզապես սնանկանալ կամ, ինչպես փորձն է ցույց տալիս, ձգտելու է ամեն ինչ անել, որ քիչ տա, բայց ստանա շատ:
Այս սկզբունքի կիրառությամբ դեռ Հյուսիսային պողոտայի կառուցապատումից «Լոկալ Դիվելոփըրզն» աչքի է ընկել: Այսօր էլ Ս. Մայրապետյանն առաջնորդվում է դրանով ու նույնիսկ իր ընկերոջն օտարվող ունեցվածքի դիմաց առաջարկում է ինքնարժեքից մի քանի անգամ ցածր գումար: Անտեսելով հողատարածքի առկայությունը` նա Ալֆրեդ Կզարթմյանին Պուշկինի փողոցում գտնվող եռահարկ առանձնատան համար առաջարկել է 66 մլն 300 հազար դրամ: Մինչդեռ Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն նույն առանձնատունը գնահատել է 100 մլն 516 հազար դրամ, իսկ ամբողջ ունեցվածքը` 700 քմ մակերեսով հողատարածքով, մոտ 364 մլն դրամ:
Այս տարվա հունվարի 10-ին Կոզեռնում արկղով ծրարներ են բերել ու բնակիչներին կանչելով` պատվիրել` ջոկեք, թե որն ումն է: «Լոկալ Դիվելոփըրզը» դրանցով բնակիչներին ուղարկել է 2010 թ. դեկտեմբերի 30-ով թվագրված (ժամկետը լրանալուց 1 օր առաջ) պայմանագրի նախագծեր, ըստ որոնց` «Արաքս 80» կազմակերպությունն արդեն գնահատել է նրանց ունեցվածքը:
«Քաղաքացիներից մեկն ունի 67 քմ հողատարածք եւ 49 քմ մակերեսով շինություն: Նրան առաջարկել են 2 մլն 900 հազար դրամ: Մեկ ուրիշն էլ 27 քմ հող եւ բնակարան ունի: Նրան էլ առաջարկել են 1 մլն 300 հազար դրամ: Էդ մարդը տուն ունի, ապրում է, այդ գումարով ի՞նչ է անելու»,- հարցնում է Սեդրակ Բաղդասարյանը:
«Մեր տուն ոչ ոք չի եկել, ոչ մի արձանագրություն չեն կազմել, չափագրումներ չեն արել. ինչի՞ հիման վրա են գնահատում կատարել: Մենք մինչ օրս պահանջում ենք ներկայացնել գնահատման հաշվետվությունը, բայց թե ՍՊԸ-ն, թե պետական ատյանները պատասխան չեն տալիս»,- ասում է Սուրենի կինը` Լիլի Կարապետյանը:
Նրանց 146 քմ մակերեսով սեփականաշնորհված հողատարածքի եւ 108,9 քմ շինությունների (տուն, ստուդիա, ավտոտնակ) դիմաց «Լոկալ Դիվելոփըրզն» առաջարկել է 11 մլն 845 հազար դրամ` ներառած գնահատման արժեքին ավելացրած 15% հավելավճարը:
«Փաստորեն, եթե նույնիսկ շինություններն էլ հանենք, ստացվում է, որ մեզ 1 քմ-ի դիմաց առաջարկել են 250 ԱՄՆ դոլար: Սա ինքնարժեքից առնվազն 6-7 անգամ ցածր է: Հետո` տարբեր ընտանիքների տարբեր առաջարկներ են արել, ոմանց` նույնիսկ շահավետ, եւ չես հասկանում, թե ինչ տրամաբանությամբ են առաջնորդվում»,- հավելում է Լիլի Կարապետյանը: Հունվարի 13-ին կոզեռնցիները Կառավարության շենքի մոտ կազմակերպել էին հերթական ակցիան, որի ժամանակ կոզեռնցիների դիրքերից էր հանդես գալիս «Համայնք եւ իրավունք» ՀԿ նախագահ Սամվել Մկրտչյանը:
«Քանի որ անշարժ գույքի այսօրվա շուկայական արժեքը բավականին ցածր է` կապված երկրի տնտեսական ծանր վիճակով, ուստի, որպեսզի մենք չտուժենք, ես փորձեցի եւ «Լոկալ Դիվելոփըրզի» ու Կառավարության հետ ձեռք բերեցի համաձայնություն, որպեսզի մեզ գումարով չփոխհատուցեն: Դա անձամբ իմ նախաձեռնությունն է: Արդյունքում գումար հասկացությունը դուրս եկավ, որովհետեւ ցանկացած գնահատող պետք է գնահատեր միայն դատարկ հող. տներն այնպիսի վիճակում են, որ ավել բան չէր կարող գնահատվել»,- ասում էՍամվել Մկրտչյանը:
Նա շեշտում է, որ ՍՊԸ-ն «այսօր բնակիչներին բավականին լավ պայմաններ է առաջարկում»` սեփական բնակտարածքը փոխհատուցելով նույն տեղում կառուցվելիք շենքում համարժեք բնակտարածքով: Ավելին, ավտոտնակը կամ նկուղը զբաղեցրած մակերեսի 1/2-ով կփոխարինվեն բնակտարածքով, իսկ դատարկ հողակտորը` 1/3-ով: Այսինքն` 300 քմ տարածքով հողամասի սեփականատերը կստանա 100 քմ մակերեսով բնակարան:
Սակայն կոզեռնցիներից ոմանք, գումարային փոխհատուցումից բացի, այլ առաջարկ մինչ օրս չեն ստացել: Սարգսյանների ընտանիքը, ինչպես իրենց հարեւանները, վերջիններիս թվում են:
«Մեր հողատարածքն ամբողջությամբ սեփականաշնորհված է` մոտ 460 քմ, իսկ շինությունը` 359: Մեզ առաջարկել են 17 մլն 480 հազար դրամ` ներառյալ 15% հավելավճարը: Բայց այդ գումարն առաջարկում են միայն մեր տան 78,52 քմ-ի դիմաց, մնացածի մասին, չգիտես ինչու, խոսք չկա»,- ասում է Սամվել Սարգսյանը եւ հավելում, որ «կոզեռնցիները նախանձախնդիր չեն, կարող են այլ թաղամասերում էլ բնակվել, միայն թե փոխհատուցումը համարժեք լինի»:
«Խոշորները փորձում են փոքրերի հաշվին շահեկան իրավիճակում հայտնվել: Ասում է` ունեմ 700 քմ հողատարածք, ինձ թող տա 700 քմ շենք-շինություն: Այդպիսի պահանջը տրամաբանությունից դուրս է»,- նշում է «Համայնք եւ իրավունք» ՀԿ նախագահ Մկրտչյանը եւ ընդգծում, որ իրացման գոտում 147 տնատիրությունից միայն 46-ն է դեմ առաջարկված պայմաններին, ընդ որում` «բողոքավոր» է դրանց միայն կեսը. մյուսները «դիվանագիտություն են անում»: Սակայն նշյալ «բողոքավորներն» էլ ասում են, որ Սամվել Կարապետյանն իրականում «Լոկալ Դիվելոփըրզի» ներկայացուցիչն է. «Նա տարիներ առաջ բնակիչների շահերը պաշտպանելու պատրվակով չգիտես որտեղից հայտնվել է, տարօրինակ կերպով թաղամասում դարձել սեփականատեր, հիմա էլ մարդկանց վախեցնում է, որ եթե չհամաձայնվեք, կզրկվեք նաեւ եղածից»:
«Ես «Լոկալ Դիվելոփըրզի» հետ բացարձակ կապ չունեմ: Կոզեռնում ունեմ 160 քմ սեփականություն եւ այն բացահայտ գնել եմ քաղաքացուց, ոչ թե նվեր ստացել: Ալամ աշխարհը գիտի` փողը տվել եմ, առել,- վստահեցնում է Մկրտչյանը:- Այո, ես մարդկանց խորհուրդ եմ տալիս համաձայնվել, որովհետեւ իրատեսորեն այսօր ոչ մի կոզեռնցի չի գնում իր գույքը գնահատելու: Որովհետեւ եթե գնահատեց, այն արժենալու է չնչին գրոշներ»:
«Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանն էլ նշում է, որ գնահատող կազմակերպությունները մեծ վերապահումով են վերաբերվում օտարման գոտիներին, քանզի շատ լավ տեղյակ են, թե ինչպես մի քանի կազմակերպություն լիցենզիայից զրկվեց` Հյուսիսային պողոտայում բնակիչների ունեցվածքն օբյեկտիվորեն գնահատելու համար: Բայց, այնուամենայնիվ, նա շեշտում է, որ Կոզեռնում նախկին իրադարձությունները չեն կրկնվի. նախ` հիմա «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին» օրենք ունենք, եւ այն լիովին հնարավորություն է տալիս ձեռք բերողի առաջարկները չընդունել ու առաջ քաշել սեփական արդարացի պայմանները: «Շատ կարեւոր է, որ քաղաքացիները տեղյակ լինեն իրենց իրավունքներից եւ իմանան, թե ինչպես կարող են պաշտպանվել»,- ընդգծում է Բաղդասարյանը:
Ինքը` Սամվել Մայրապետյանը, ըստ էության, ընդունել է, որ քաղաքացիների բնակարանների համար շուկայականից ցածր գին է առաջարկում: «Ինչո՞ւ» հարցին ի պատասխան` նա լրագրողներից մեկին ասել է, որ «դրանք խարխուլ են, հին են, տուն չեն»: Մայրապետյանը զարմացել է, թե ինչու պետք է կոզեռնցիներին վճարի նաեւ իրենց սեփականաշնորհած հողերի համար, այն դեպքում, երբ վերջիններս սեփականաշնորհելու համար դրամ չեն ծախսել: «Քստիկներով գնացին նախագահի մոտ, սեփականություն ստացան»,- նշել է «Լոկալ Դիվելոփըրզի» հիմնադիրը:
«Անամոթությունը հասել է այն աստիճանի, որ անօրինականությունը ներկայացվում է որպես օրենք, որին զուգահեռ աշխատում են ներդրված «Փանջունիներ», – վարչապետին հասցեագրված բաց նամակում գրել են կոզեռնցիները:- Ո՞վ պետք է տեր կանգնի օրենքին, որը մինչեւ այսօր չի պահպանվում: Եվ, ի վերջո, ոչ ոք շուկայում ինքնակամ, իր որոշած գնով չի վերցնում ապրանքը` առանց վաճառողից գինը հարցնելու` վաճառողի բուռը խցկելով իրական արժեքից մի քանի անգամ ցածր գին եւ սպառնալիքներով հեռանում` համարելով առեւտուրը կայացած»:
Նամակագիրները նշել են, որ ձեռքի տակ չունեն Կոզեռնում իրականացվելիք ծրագիրը, որ կարողանան ստույգ հաշվարկել իրացնողի ստանալիք եկամուտը: Սակայն մոտավոր հաշվարկներով` այն կկազմի մոտ 200 մլն ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ Մայրապետյանն իբրեւ փոխհատուցում առաջարկվող պայմաններով կծախսի առավելագույնը 8 մլն դոլար: Կառավարությունը Կոզեռն թաղամասը բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչելը հիմնավորել է նրանով, որ «Երեւանի կենտրոնից կվերանա կիսախարխուլ, ոչ սեյսմակայուն, ոչ բավարար խտությամբ եւ հիմնականում վթարային հանդիսացող բնակելի ֆոնդը, որի փոխարեն կկառուցվեն բազմաֆունկցիոնալ միջին եւ բարձր հարկայնությամբ շենքեր եւ շինություններ, որոնք ապահովելու են նոր բնակարանային ֆոնդ, ինչպես նաեւ հասարակական տարածքների ավելացում»:
Իսկ Կառավարության մոտ ժամանակ առ ժամանակ բողոքի ակցիա անցկացնող կոզեռնցիները տարակուսում են, թե ինչպես է ստացվել, որ իրենց «տան կողքը կառուցված «Արմենիա» հեռուստաընկերության խմբագիր Արտեմ Սարգսյանի, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների սեփականատեր Արտակ Սարգսյանի կամ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Նախշուն Տավարացյանի դղյակներն իրացման գոտում չեն հայտնվել»:

Застройщик Козерна – безадресная строительная компания
Решением правительства ереванский квартал Козерн признан территорией "превалирующего общественного интереса", застройщиком которой в данном случае является ООО "Локал Дивелоперз". Учредители компании – Самвел Майрапетян и Гоар Кялян. Последняя до недавнего времени занимала пост ректора Медицинского университета, а Майрапетян больше знаком общественности как владелец телекомпании "Второй канал".
Однако Самвел Майрапетян разворачивает широкую деятельность и в сфере строительства. Он является собственником ряда новостроек в центре Еревана, одним из застройщиков Северного проспекта, а сейчас ему предстоит реализовать территорию вокруг кинотеатра "Пионер", расположенную по соседству с этим проспектом, осуществить отчуждение территории, ограниченной улицами Налбандяна, Пушкина, Абовяна и площадью Сахарова, построить многоэтажные здания в других частях столичного административного района Кентрон.
Все это строительство Майрапетян осуществляет на основе решений правительства (N 108-Ն, 977-Ն, 168-Ն и др.), которые однозначно можно причислить к ряду "элитных" решений. Дело в том, что на протяжении многих лет аналогичными решениями представителям "национальной элиты" дается возможность, используя государственные рычаги, приобретать в центре Еревана территории по цене намного ниже рыночной, строить элитные здания и продавать их по самой высокой рыночной цене, получая астрономические прибыли.
ООО "Локал Дивелоперз", посредством которого Майрапетян берет на себя заботу о "государственных нуждах", не входит в список 1000 крупных налогоплательщиков. Данные этой крупной компании – адрес и номера телефонов – в информационных службах ("АрменТел", "Арег", "Спюр") не значатся. Отсутствуют они и на пакетах предложений, которые компания высылает жителям реализуемых территорий. "Общающийся" от имени государства с ООО полномочный орган – ОРП "Офис по реализации инвестиционных программ застройки Еревана" официально сообщает, что юридический адрес "Локал Дивелоперз" ул.Терьяна, 71. Однако по этому адресу такой компании нет. Сотрудник магазина, размещенного по соседству с домом номер 71, сказал, что уже выучил наизусть название компании и к тому же устал повторять многочисленным посетителям, что в указанном здании такая компания никогда не располагалась.
Житель Козерна Сурен Мелконян, отправлявший на упомянутый адрес безответные письма Самвел Майрапетяну, отмечает, что "Локал Дивелоперз" вообще не внушает доверия, и нет никаких гарантий, что завтра жители смогут получить даже ту ничтожную сумму, в которую оценила их собственность эта организация. Козернцы и от мэрии до сих пор не получили ответы на свои письменные запросы о том, какие финансовые возможности имеет застройщик. ОРП просто предоставил копию договора, заключенного в феврале 2009 г. между мэрией Еревана и "Локал Дивелоперз", согласно которому конечным сроком реализации градостроительной программы является 1 января 2015 г. "В приложениях к договору должно быть указано, что конкретно планируется построить, однако эти документы нам не предоставляют, хотя обязаны были предоставить с самого начала",- говорит житель Козерна Самвел Саркисян.
По словам председателя общественной организации "Жертвы государственных нужд" Седрака Багдасаряна, упомянутый договор недействителен. Во-первых, на документе отсутствует печать одной из сторон – ООО "Локал Дивелоперз", во-вторых, документ не утвержден нотариально, как того требует один из пунктов данного договора. Багдасарян не исключает, что наличие коррупции в том, что государство вместо того, чтобы самому купить реализуемый участок, выплатить жильцам компенсацию, а потом продать территорию, уступило все права частной компании. И это в том случае, когда последняя может просто обанкротиться или, как показывает опыт, постараться сделать так, чтобы заплатить как можно меньше, но получить как можно больше.
По этому принципу компания "Локал Дивелоперз" действовала еще во время застройки Северного проспекта. Сегодня С.Майрапетян продолжает руководствоваться этим принципом и даже своему другу за отчуждаемое имущество предложил сумму в несколько раз ниже себестоимости. Проигнорировав наличие земельного участка, Майрапетян предложил Альфреду Кзартмяну 66 млн 300 тыс.драмов за трехэтажный особняк на улице Пушкина. Между тем Национальное бюро экспертиз оценило дом в 100 млн 516 тыс.драмов, а все имущество с земельным участком площадью 700 кв.метров – почти в 364 млн драмов.
10 января этого года ООО "Локал Дивелоперз" прислало в Козерн ящик с конвертами, предназначенными для каждой семьи. В конвертах находились проекты договоров, датированные 30 декабря 2010 г. (за день до истечения срока), согласно которым организация "Аракс 80" уже оценила их имущество.
"У одного из жителей 67 кв.метров земли и строение площадью 49 кв.метров. Ему предложили 2 млн 900 тыс.драмов. У другого – 27 кв.м земли и квартира. Ему предложили 1 млн 300 тыс.драмов. У этого человека есть дом, в котором он живет. Что он сможет приобрести на эти деньги?" – спрашивает Седрак Багдасарян.
"К нам никто не приходил, протокол не составлял, ничего не измерял. На каком основании была проведена оценка? Мы до сих пор требуем представить отчет об оценке, но ни ООО, ни государственные инстанции не дают ответа",- говорит жена Сурена Лили Карапетян. За их приватизированный земельный участок площадью 146 кв.м и строение площадью 108,9 кв.м (дом, студия, гараж) "Локал Дивелоперз" предложило 11 млн 845 тыс.драмов, включая 15%-процентную доплату. "Если даже не считать строения, то фактически получается, что за 1 кв.м нам предлагают 250 долларов США. Это как минимум в 6-7 раз меньше себестоимости. К тому же разным семьям сделали разные предложения. Некоторым – очень выгодные. Непонятно, какой логикой они руководствуются",- недоумевает Лили Карапетян. 13 января козернцы организовали перед зданием правительства очередную акцию, в ходе которой от их имени выступил председатель общественной организации "Община и право" Самвел Мкртчян.
"Поскольку из-за тяжелого экономического положения в стране рыночные цены на недвижимость упали, то я сумел договориться с "Локал Дивелоперз" и правительством о том, чтобы нам компенсировали не деньгами. Это моя личная инициатива. В результате понятие "сумма" перестало фигурировать",- сказал С.Мкртчян. Он подчеркнул, что сегодня ООО "предлагает жителям довольно хорошие условия", возмещая жилплощадь равноценной квартирой в здании, которое будет построено на этом же месте. Более того, жилплощадью будут компенсированы также территории, занятые гаражами или подвалами, а земельные участки возместят на 1/3. То есть владелец земельного участка площадью 300 кв.метров получит квартиру в 100 кв.метров. Однако некоторые козернцы по сей день не получали никаких других предложений, кроме предложения о денежной компенсации. К их числу принадлежит семья Саркисянов. "Наш земельный участок – около 460 кв.метров – полностью приватизирован, площадь строения составляет 359 кв.м. Нам предложили 17 млн 480 тыс.драмов, включая 15-процентную доплату. Но эту сумму нам предлагают только за 78,52 кв.м жилплощади, об остальном почему-то речи нет",- говорит Самвел Саркисян.
"Крупные собственники пытаются выиграть за счет мелких. Они говорят: у меня участок площадью 700 кв.м, пусть мне выделят такую же площадь. Но такое предложение лишено какой-либо логики",- отмечает председатель ОО "Община и право", подчеркивая, что из находящихся в зоне застройки 147 домохозяйств только 46 выступают против предлагаемых условий. При этом половина из них недовольна, остальные "играют в дипломатию". Но "недовольные" в свою очередь утверждают, что Самвел Мкртчян на самом деле является представителем "Локал Дивелоперз". "Много лет назад он появился непонятно откуда под предлогом защиты интересов жителей, страннымм образом стал собственником в квартале, а сейчас пугает людей тем, что если они не согласятся, то лишатся даже того, что предлагают".
"Я не имею никакого отношения к "Локал Диверлоперз". В Козерне у меня собственный участок площадью 160 кв.м, который я купил, а не получил в подарок,- уверяет Мкртчян. – Да, я советую людям согласиться, потому что сегодня ни один житель Козерна реально не обращается для оценки своего имущества. Поскольку если оценят, то сумма будет мизерной".
Между тем председатель ОО "Жертвы государственных нужд" Седрак Багдасарян отмечает, что оценивающие организации относятся к зонам отчуждения с большой оговоркой – они осведомлены о том, что несколько организаций лишилось лицензий за объективную оценку имущества жителей бывшего квартала на месте Северного проспекта. Тем не менее Багдасарян подчеркивает, что в Козерне не повторится то, что происходило раньше. "Очень важно, чтобы граждане знали о своих правах и знали, как их защищать",- говорит С.Багдасарян.
Сам Самвел Майрапетян, по сути, признал, что предлагает за дома граждан суммы ниже их рыночной стоимости. На вопрос журналиста "почему?" он сказал, что "это старые развалившиеся дома". Майрапетян удивился, почему он должен платить козернцам и за их приватизированные земли, если на приватизацию они ничего не потратили. "Они пошли к президенту как оборванцы и получили собственность",- заявил Майрапетян.
"Кто должен встать на защиту закона, который не соблюдается по сей день? Ведь на рынке никто не может купить товар по самовольно установленной цене, не спросив его стоимости у продавца, и уйти с угрозами, считая куплю-продажу законченной",- написали козернцы в адресованном премьер-министру открытом письме. Авторы письма отметили, что не имеют под рукой программы, которая должна быть реализована в Козерне, чтобы точно подсчитать возможную прибыль застройщика. Однако, по приблизительным подсчетам, она составит около 200 млн долларов США. Компенсация на предлагаемых условиях обойдется Майрапетяну максимум в 8 млн долларов. Признание квартала Козерн территорией превалирующего общественного интереса правительство обосновало тем, что "в центре Еревана исчезнет полуразрушенный, несейсмоусточивый, являющийся в основном аварийным жилой фонд, вместо которого будут построены многофункциональные здания и сооружения средней и высокой этажности, которые обеспечат новый квартирный фонд".
Между тем козернцы, проводящие время от времении акции протеста перед зданием правительства, недоумевают: "как получилось, что построенные рядом с их домами шикарные особняки редактора телекомпании "Армения" Артема Саркисяна, владельца сети супермакетов "САС" Артака Саркисяна или судьи Апелляционного гражданского суда Нахшун Таварацян не оказались в зоне реализации?".