Շուշիում մեկնարկել է «Կովկասակասպիական տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդները» գիտաժողովի կազմկոմիտեի նիստը
Մայիսի 8-ին Արցախի Շուշի քաղաքի Shushi Grand Hotel-ում մեկնարկել է «Կովկասակասպիական տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդները» թեմայով գիտաժողովի կազմկոմիտեի ընդլայնված եռօրյա նիստը։
Հայաստանյան ներկայացուցիչներից զատ՝ կազմկոմիտեում ընդգրկված են նաև գիտնականներ ու հասարակական գործիչներ Ադրբեջանից, Վրաստանից, Իրանից, Թուրքիայից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից և Հյուսիսային Ամերիկայից։
Հանդիպման ծրագրով կքննարկվեն առաջիկա գիտաժողովի (Երևան, 5-7 հոկտեմբեր, 2012) ձևաչափը, ընդգրկումը, թեմաներն ու բաժինները։
Հանդիպման երկրորդ օրը՝ մայիսի 9-ին, կազմկոմիտեի անդամները կմասնակցեն Արցախի պաշտպանության բանակի տոնական շքերթին՝ նվիրված ադրբեջանական երկարատև բռնազավթումից Շուշիի ազատագրմանը։
Կազմկոմիտեի քարտուղար Խաչիկ Գևորգյանը հայտնում է, որ հանդիպման վերջին օրը Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի երաժշտական կենտրոնում առաջին անգամ կներկայացվի թալիշ երաժիշտների հեղինակած «Թալիշստան քայլերգը»։

Organizing Committee of “ Indigenous Peoples of the Caucasian-Caspian Region” Conference to be Held in Shushi
On May 8 in the Shushi Grand Hotel, the 3 day general meeting of the organizing committee of “Indigenous Peoples of Caucasian-Caspian region” international conference was launched.
The organizing committee, along with representatives from Armenia, includes various intellectuals, academics and public leaders from Azerbaijan, Georgia, Iran, Turkey, Russia, Europe and North America.
The program of the meeting includes discussions concerning the format of forthcoming conference in Yerevan (5-7 October, 2012), it’s coverage, sections and panels.
The second day of meeting (May 9) the delegation of the organizing committee will attend the military parade of Artsakh Defense Army devoted to 20th anniversary of Shushi liberation from the long lasting Azerbaijani occupation.
Dr. Khachik Gevorgyan, Secretary of the Organising Committee, reports that during the concluding day of the conference in the Central Music Hall of Stepanakert, the capital of the Republic of Artsakh, the first presentation of the “Marsh Talishistan” created by Talishi musicians will be performed.