Շուշիում մեկնարկել է «Կովկասակասպիական տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդները» գիտաժողովի կազմկոմիտեի նիստը
Մայիսի 8-ին Արցախի Շուշի քաղաքի Shushi Grand Hotel-ում մեկնարկել է «Կովկասակասպիական տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդները» թեմայով գիտաժողովի կազմկոմիտեի ընդլայնված եռօրյա նիստը։
Հայաստանյան ներկայացուցիչներից զատ՝ կազմկոմիտեում ընդգրկված են նաև գիտնականներ ու հասարակական գործիչներ Ադրբեջանից, Վրաստանից, Իրանից, Թուրքիայից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից և Հյուսիսային Ամերիկայից։
Հանդիպման ծրագրով կքննարկվեն առաջիկա գիտաժողովի (Երևան, 5-7 հոկտեմբեր, 2012) ձևաչափը, ընդգրկումը, թեմաներն ու բաժինները։
Հանդիպման երկրորդ օրը՝ մայիսի 9-ին, կազմկոմիտեի անդամները կմասնակցեն Արցախի պաշտպանության բանակի տոնական շքերթին՝ նվիրված ադրբեջանական երկարատև բռնազավթումից Շուշիի ազատագրմանը։
Կազմկոմիտեի քարտուղար Խաչիկ Գևորգյանը հայտնում է, որ հանդիպման վերջին օրը Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի երաժշտական կենտրոնում առաջին անգամ կներկայացվի թալիշ երաժիշտների հեղինակած «Թալիշստան քայլերգը»։

В Шуши будет проведена встреча оргкомитета конференции “Коренные народы Кавказско-Каспийского региона”
8 мая 2012 в гостинице Shushi Grand Hotel, Республика Арцах, началась трехдневная расширенная встреча оргкомитета международной конференции “Коренные народы Кавказско-Каспийского региона”.
Оргкомитет, наряду с представителями Армении, включает представителей научного сообщества, общественных деятелей Азербайджана, Грузии, Ирана, Турции, России, европейских стран и Северной Америки.
Программа встречи включает обсуждения формата предстоящей конференции в Ереване (5-7 октября 2012 года), ее информационного освещения, секций и групп.
В ходе второго дня встречи (9 мая) делегация оргкомитета посетит военный парад Армии Обороны Арцаха, посвященного 20-ой годовщине освобождения Шуши от длительной азербайджанской оккупации.
Секретарь оргкомитета Хачик Геворгян сообщает, что в заключительный день конференции в Центральном Мюзик-холле Степанакерта, столицы республики Арцах, будет состоится первое представление "Марша Талышистана, созданного талышскими музыкантами.