Ադրբեջանի զինուժը հրաձգային զինատեսակների եւ ականանետերի կիրառմամբ խախտել է հրադադարը
Մարտի 9-ին օրվա ընթացքում, այնուհետև ողջ գիշեր Ադրբեջանի զինուժը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների, ինչպես նաև ականանետերի կիրառմամբ, պարբերաբար խախտել է հրադադարը։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Մասնավորապես՝ մարտի 9-ին, ժամը 14։00֊14։30 ի սահմաններում ԱՀ Մարտունու շրջանի Խնուշինակ գյուղի հարակից տարածքի ուղղությամբ արձակվել է 60 մմ տրամաչափի ականանետի 2 հատ ական, իսկ ժամը 15։50֊ից մինչև մարտի 10֊ի ժամը 05։40֊ը ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը 15 անգամ 60 մմ. տրամաչափի ականանետ է կիրառել արևելյան ուղղությամբ՝ Խրամորթ գյուղի հարակից տարածքի վրա արձակելով ընդհանուր առմամբ 23 հատ ական։
Հայկական կողմից տուժածներ չկան։
Հրադադարի կոպիտ խախտումների վերաբերյալ տեղեկացվել է Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորակազմը»,- նշված է ԱՀ ՊՆ տարածած մամուլի հաղորդագրությունում։

ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня, использовав стрелковое оружие и минометы
9 марта и всю последующую ночь вооруженные силы Азербайджана, используя стрелковое оружие различного калибра и минометы, периодически нарушали режим прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах.
“В частности, 9 марта в промежутке между 14։00 и 14։30 в направлении территории, сопредельной с селом Хнушинак Мартунинского района Арцаха, из 60-мм миномета было выпущено 2 снаряда, а около 05։40 10 марта противник 15 раз применил на восточном направлении 60-мм миномет, выпустив в направлении сопредельной с селом Храморт территории в общей сложности 23 снаряда.
О грубом нарушении режима прекращения огня проинформирован осуществляющий в Арцахе миротворческую миссию военный контингент РФ”,- говорится в сообщении пресс-службы Минобороны Республики Арцах.