«Արցախում իրադրության որոշակի լարում ունենք»․ Նիկոլ Փաշինյան
«Վերջին օրերին, հատկապես Արցախում իրադրության որոշակի լարում ունենք, ինչն ընդգծվում է նաև Արցախին բնական գազ մատակարարող խողովակաշարի խափանմամբ։ Այս պահին որևէ հավելյալ գնահատական տալուց զերծ կմնամ»,- այս մասին կառավարության մարտի 10-ի նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը նշեց, որ այս պահին աշխատում են Արցախի իշխանությունների և միջազգային գործընկերների հետ իրադրությունը կայունացնելու համար։
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև Փարիզում կայացած հայ-ֆրանսիական ֆորումին։
«Կարծում եմ, որ պետք է այդ համաժողովն օգտագործելով՝ նոր լիցք հաղորդենք Ֆրանսիայի և Հայաստանի տնտեսական համագործակցությանը, և ոչ միայն տնտեսական։ Փարիզյան այցում քննարկել ենք հարցերի լայն շրջանակ։ Կարևոր է ընդգծել Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահող երկիր։ Ես առիթ ունեցա նաև ոչ պաշտոնական հանդիպում ունենալ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։ Քննարկվեցին ԵՄ-Հայաստան համագործակցության հարցեր»,- ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ այցը բավական հաջող էր։

“Имеем некоторую эскалацию ситуации в Арцахе” – Н. Пашинян
“В последние дни имеем некоторую эскалацию ситуации в Арцахе, что проявляется также в повреждении газопровода, обеспечивающего Арцах газом. На данный момент я воздержусь от других оценок”,- сказал на заседании правительства сегодня, 10 марта, премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, в настоящее время ведется работа с властями Арцаха и международными партнерами по стабилизации ситуации.
Касаясь состоявшегося на днях в Париже армяно-французского форума, Пашинян сказал: “Мы должны использовать этот форум для придания нового импульса экономическому сотрудничеству Франции и Армении, и не только экономическому. В ходе парижского визита мы обсудили широкий круг вопросов. Важно подчеркнуть роль Франции как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. У меня также была возможность провести неофициальную встречу с председателем совета ЕС Шарлем Мишелем. Были обсуждены вопросы сотрудничества ЕС и Армении”,- отметил глава правительства, добавив, что визит был довольно успешным.