Սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագիրը մեկնարկում է
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» 2022 ծրագիրը, որը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ծրագրին կարող են դիմել այն մասնագետները, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
«2022 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև ապրիլի 30-ը՝ հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Վերջնաժամկետից հետո կսկսվի հայտադիմումների դիտարկման գործընթացը, և առաջին փուլն անցած մասնակիցները կհրավիրվեն հարցազրույցի: Վերջնական ընտրությունից հետո սփյուռքահայ մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից մեկ տարի ժամկետով աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում: Եթե ցանկանում եք դիմել «իԳործ» 2022 ծրագրին, խնդրում ենք լրացնել հայտադիմումն այստեղ:
«իԳործ»-ը ծրագիրն իրականացվում է 3-րդ անգամ: Այն Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում և այլ գերատեսչություններում: Սա բացառիկ հնարավորություն է սփյուռքահայ մասնագետների համար ներդրում ունենալ Հայաստանի պետականաշինության գործում և իրենց փորձն ու գիտելիքները բերել պետական կառավարման ոլորտ։
Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 100-ից ավելի մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի 25 գերատեսչություններում և Արցախի պետնախարարի գրասենյակում: Նրանց մեծամասնությունը հայրենադարձվելու որոշում է կայացրել, մի մասը մնացել է պետական համակարգում՝ զբաղեցնելով բարձր պաշտոններ:
Ծրագրի ծախսերն ամբողջությամբ հոգում է պետությունը: Ընտրված մասնագետները ծրագրի շրջանակներում ստանում են ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճար, կացության վճար և առողջապահական ապահովագրություն:
Հարցերի պարագայում ազատ եղեք կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ [email protected] էլ. հասցեով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Заявки на iGorts 2022 принимаются до 30 апреля 2022 года на армянском, английском и русском языках
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА объявляет о старте программы «iGorts-2022», которая дает возможность армянским профессионалам из диаспоры год проработать в более чем 20 органах государственного управления Армении. В программе могут принять участие специалисты, имеющие степень бакалавра и не менее 5 лет опыта работы или степень магистра (или выше) и 3 года профессионального опыта работы.
Заявки на 2022 год принимаются до 30 апреля на армянском, английском и русском языках. После окончания приема заявок начнется процесс их рассмотрения, и участники, прошедшие первый этап, будут приглашены на собеседование. После прохождения всех отборочных этапов армянские специалисты из диаспоры с 1 сентября приступят к трудовой деятельности в соответствующих ведомствах, где проработают один год. Для того, чтобы принять участие в программе «iGorts-2022» необходимо заполнить заявку.
Программа реализуется в третий раз. Это первая в истории Республики Армения программа, в рамках которой специалисты из диаспоры на государственном уровне приглашаются на работу в Правительстве РА и другие ведомства. Это исключительная возможность для армянских специалистов из диаспоры внести вклад в дело государственного строительства Армении и принести свой опыт и знания в сферу государственного управления.
В рамках программы уже более 100 специалистов из диаспоры приступили к работе в 25 ведомствах Армении и Аппарате госминистра Арцаха. Большинство из них приняли решение о репатриации, часть осталась в государственной системе, занимая высокие должности.
Программа полностью финансируется Правительством Республики Армения. Специалисты, прошедшие отбор, в рамках программы получают авиабилет (в Армению и обратно), пособие на проживание - 336 000 драм в месяц, плату за предоставление вида на жительство в течение одного года и медицинскую страховку.
Для получения дополнительной информации свяжитесь с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА по эл.адресу: [email protected].