Դատ բացելու միշտ պատրաստ թուրքական խմբի՝ ցեղասպանության վերաբերյալ հայցադիմումը մերժվել է
Վերջին տարիներին, դատ բացելու մոլուցքով տարված Ամերիկայի թուրքական համախմբումը (ԱԹՀ) դատական գործեր է հարուցել այն դասախոսների, պետական ծառայողների և քաղաքացիական խմբերի դեմ, ովքեր սատարում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Անցյալ շաբաթ, դաշնային վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորները վերջ դրեցին ԱԹՀ-ի դատական քաշքշուկներին ընդդեմ Մինեսոտայի համալսարանի և միաձայն վերահաստատեցին դաշնային դատարանի նախկին որոշումը՝ մերժելով ԱԹՀ-ի անհիմն պնդումները։
Թուրքական շահերին ջատագով խումբը հայց էր ներկայացրել ընդդեմ Մինեսոտա համալսարանի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրության կենտրոնի պրոֆեսոր Բրունո Չաուաթի, ով պիտակել էր ԱԹՀ-ի ինտերնետային կայքը և մի քանի այլ կայքեր որպես «ոչ արժանահավատ»։ Համալսարանի ինտերնետային էջում տեղադրվել էր հետևյալ խիստ զգուշացումը ուսանողներին. «Խորհուրդ չենք տալիս օգտվել այդ կայքերից։ Ուսումնասիրություն կատարող ուսանողներին պետք է զգուշացնել, որ նրանք չօգտվեն այս կայքերից, քանի որ դրանք ժխտում են ցեղասպանությունը, աջակցվում են անհայտ կազմակերպության կողմից կամ պարունակում են այնպիսի բովանդակություն, որ փաստերի և կարծիքների տարօրինակ խառնուրդն է»։
Ի սկզբանե, ԱԹՀ–ն բողոքել էր, որ իր ինտերնետային էջի ներառումը Համալսարանի «Ոչ արժանահավատ ինտերնետային էջերի ցուցակում» ոտնահարում է Թուրքական խմբի խոսքի ազատությունը։ Համալսարանը մերժեց ԱԹՀ–ի ամբաստանությունը, թեև 2010 թվականի նոյեմբերի 18–ին Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրության կենտրոնը վերանայեց իր ինտերնետային կայքը՝ հանելով «Ոչ արժանահավատ ինտերնետային կայքեր» ցուցակը և առաջարկելով ցեղասպանության ուսումնասիրության համար ավելի ստույգ նոր աղբյուրներ։ Համալսարանը հավաստիացրեց, որ այս վերանայումը պայմանավորված չէր ԱԹՀ–ի բողոքով և հերքեց, որ կատարվել է որևէ խախտում։ 2010 թվականի նոյեմբերի 24–ին պրոֆեսոր Չաուաթը Կենտրոնի ինտերնետային էջում տեղադրեց հայտարարություն, որտեղ բացատրում էր, որ «Ոչ արժանահավատ ինտերնետային էջերի» ցուցակը հանվել է, քանի որ ինքը չի ցանկանում «խթանել, նույնիսկ բացասական ձևով, անվավեր տեղեկատվական աղբյուրները»։
ԱԹՀ–ն ապա դատական հայց հարուցեց համալսարանի, նրա նախագահի և պրոֆեսոր Չաուաթի դեմ՝ պնդելով, որ իրենց ինտերնետային էջի ներառումը նույն ցուցակում, որտեղ ներառված են հրեաների հոլոքոստը մերժող ինտերնետային էջերը, վնասում է թուրքական կազմակերպության հեղինակությանը։ Դատարանը մերժեց հայցը։
2012 թվականի մայիսի 3–ին 8–րդ շրջանի դաշնային վերաքննիչ դատարանի 3 դատավորները մերժեցին ավելի ցածր ատյանի դատարանի վճիռը՝ որոշում կայացնելով, որ համալսարանը չի խախտել ԱԹՀ–ի՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված խոսքի ազատության իրավունքները, քանի որ դա ոչ արգելափակում, ոչ էլ սահմանափակում է թուրքական կայքէջի օգտագործումը։
Դատավորները նաև մերժեցին թուրքական խմբի երկրորդ պահանջը, այն, որ զրպարտանք է եղել, երբ համալսարանը հայտարարել է, որ ԱԹՀ–ի կայքէջը «արժանահավատ չէ», «ժխտողական է», ներակայացնում է «փաստերի և կարծիքների տարօրինակ խառնուրդ» և «անվավեր տեղեկատվական աղբյուր է»։ Դատը շահելու անհույս փորձ անելով՝ ԱԹՀ–ն պնդեց, որ իր ինտերնետային էջը չի ժխտում հիմնական որոշակի պատմական փաստեր՝ հայտարարելով, որ «անշուշտ հարյուր հազարավոր հայեր են մահացել»։ Այնուամենայնիվ, քանի որ թուրքական կայքէջը պնդում է, որ «խիստ անհավանական է, որ ցեղասպանության մեղադրանք կարող է կիրառվել Օսմանյան կառավարության կամ նրա իրավահաջորդներին նկատմամբ», դատավորները որոշում կայացրեցին համալսարանի օգտին՝ պնդելով, որ ԱԹՀ–ն իրականում ներգրավված է «ժխտման» գործընթացում։
ԱԹՀ–ի այս չարամիտ դատական գործերը մտահոգել են բազմաթիվ ԱՄՆ դասախոսների, ովքեր անհանգստացած են, որ այս գործը կլինի վտանգավոր նախադեպ և սառն ազդեցություն կունենա ակադեմիական ազատության վրա։ Այս լուրջ մտահոգությունները ստիպեցին Մերձավոր արևելքի ուսումնասիրությունների ընկերակցությանը պահանջել, որպեսզի ԱԹՀ–ն հետ վերցնի իր հայցը։
Թեև ԱԹՀ–ի Մինեսոտայի համալսարանի դեմ վարած ագրեսիվ մարտավարությունը տապալվեց, ոչ մի երաշխիք չկա, որ թուրքական խումբը կդադարի դատի տալ այլ ակադեմիական կամ քաղաքացիական կազմակերպություններին, որոնք կհրաժարվեն ներգրավվել Թուրքիայի ժխտողական արշավներում։ Հարկ է նկատել, որ ԱԹՀ–ն իր 2010 թվականի 3.6 միլիոն դոլարի բյուջեից դատական հայցերի վրա ծախսել է 630,000 ԱՄՆ դոլար։ Հատկանշական է, ԱԹՀ–ն իր տարեկան հաշվետվությունում չի նշում իր ֆինանսավորման աղբյուրների մասին, բացառությամբ մի հպանցիկ հիշատակմանը, որ «այն ամբողջությամբ աջակցվում է մասնավոր նվիրատվությունների» հաշվին։ «Boston Business Journal»-ը հայտնում է, որ «Hittite Microwave» կորպորացիայի հիմնադիր թուրք–ամերիկացի Յալչին Այասլին 2007 թվականին ԱԹՀ–ին հատկացրել է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
2010 թվականին ԱԹՀ–ն իրագործել է հետևյալ լայնածավալ գործողությունները և քաղաքական աշխատանքները` ծախսելով 3.6 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝
- ներկայացրել է 75 քաղաքական հուշագրեր Կոնգրեսի անդամներին և ԱՄՆ կարծիք ձևավորողներին,
- վերահսկել է Ամերիկյան մամուլին,
- Թուրքիա այցելության է տարել բնիկ ամերիկացիների գործարարների պատվիրակությանը,
- լոբբիստական գործունեություն է իրականացրել Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի դեմ,
- գովազդել է «Roll Call» և «Washington Quarterly» թերթերում,
- կազմակերպել է թուրք ուսանողների համար ստաժավորման ամառային դասընթացներ Վաշինգտոնում,
- կրթաթոշակներ է տվել աֆրիկա–ամերիկացի, հայ–ամերիկացի, իսպանա–ամերիկացի, բնիկ ամերիկացի և թուրք ուսանողներին՝ Թուրքիայի համալսարաններում սովորելու համար,
- դրամաշնորհներ է տվել գիտական համաժողովների համար,
- հետազոտական դրամաշնորհներ է տվել պրոֆեսոր Մայքլ Գունթերին, Ջասթին Մքքարթիին, Հական Յավուզին և այլոց,
- նվիրաբերել է 100,000 ԱՄՆ դոլորի դրամաշնորհներ Թուրք-Ամերիկյան ընկերակցությունների համախմբմանը և Թուրք- ամերիկյան ընկերակցությունների դաշնությանը և ավելի նվազ գումար՝ Ամերիկայի Ադրբեջանական ընկերությանը,
- ծախսել է 630,000 ԱՄՆ դոլար դատեր բացելով Հայոց ցեղասպանության հարցում աջակցող տարբեր մարմինների դեմ,
- ֆինանսավորել է Ամերիկայի կոնգրեսականների այցը Թուրքիա և
- ներկայացրել է բողոք ԱՄՆ կառավարությանը, որով մեղադրում էր Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբին «ատելություն սերմանող խումբ» լինելու մեջ։
Հաշվի առնելով ԱԹՀ–ի հարկերից ազատված բարեգործական կազմակերպություն լինելու կարգավիճակը՝ ԱՄՆ հարկային վարչությունը պետք է ստուգի Թուրքական համախմբման՝մեծածախս քաղաքական և լոբբիստական գործունեություն ծավալելու օրինականությունը։

The Turkish Coalition of America (TCA) has been on a rampage in recent years, filing lawsuits against scholars, public officials, and civic groups who support the recognition of the Armenian Genocide.
Last week, a federal appeals court put an end to TCA’s legal tirade against the University of Minnesota by unanimously upholding a federal court’s decision dismissing TCA’s baseless allegations.
The Turkish advocacy group had filed a lawsuit against Prof. Bruno Chaouat, Director of the Center for Holocaust and Genocide Studies at the University of Minnesota, for labeling TCA’s website and others as "unreliable." The university’s webpage had posted the following stern admonition to students: "We do not recommend these sites. Warnings should be given to students writing papers that they should not use these sites because of denial, support by an unknown organization, or contents that are a strange mix of fact and opinion."
Initially, TCA had complained that the inclusion of TCA’s website on the university’s list of "Unreliable Websites" violated the Turkish group’s freedom of speech. The university rejected TCA’s allegation, although, the Center for Holocaust and Genocide Studies revised its website on Nov. 18, 2010, removing the "Unreliable Websites" and recommending new resources for genocide research. The university asserted that the revision was not prompted by TCA’s complaint and denied any wrongdoing. On Nov. 24, 2010, Prof. Chaouat posted a statement on the Center’s website explaining that the list of "Unreliable Websites" was removed because he did not want to "promote, even negatively, sources of illegitimate information."
TCA then filed a lawsuit against the university, its president, and Prof. Chaouat, claiming that including its website on the same list as websites denying the Jewish Holocaust, stigmatized the Turkish organization. The court dismissed the lawsuit.
A three-judge panel of the 8th circuit federal appeals court upheld the lower court’s decision on May 3, 2012, ruling that the university did not violate TCA’s First Amendment rights, since it neither blocked nor restricted access to the Turkish website.
The judges also rejected the Turkish group’s second claim that it was defamed when the university stated that TCA’s website is "unreliable," engages in "denial," presents "a strange mix of fact and opinion," and is an "illegitimate source of information." In a sinister attempt to win the lawsuit, TCA claimed that its website did not deny certain underlying historical facts, affirming that "certainly hundreds of thousands of Armenians died." However, since the Turkish website had alleged that it is "highly unlikely that a genocide charge could be sustained against the Ottoman government or its successor," the judges ruled in favor of the university asserting that TCA had in fact engaged in "denial."
TCA’s malicious lawsuit disturbed many US scholars who were worried that this case would set a dangerous precedent and have a chilling effect on academic freedom. The gravity of these concerns had prompted the Middle East Studies Association to demand TCA to withdraw its lawsuit.
Although TCA failed in its bullying tactics against the University of Minnesota, there is no guarantee that this Turkish group will stop suing other academic or civic organizations for refusing to cave in to Turkey’s denialist campaign. It should be noted that TCA spent $630,000 on legal fees out of its 2010 budget of $3.6 million. Significantly, no mention was made in its annual report of the sources of TCA’s funding, except a passing remark that it is "supported entirely by private donations." The Boston Business Journal reported that Turkish-American Yalcin Ayasli, founder of Hittite Microwave Corp., contributed $30 million to TCA in 2007.
TCA engaged in the following wide ranging activities and political objectives with its $3.6 million budget in 2010:
-- Delivered 75 position papers to members of Congress and US opinion leaders;
-- Monitored the American media;
-- Took a Native American business delegation to Turkey;
-- Lobbied the Congress against the Armenian Genocide resolution;
-- Advertised in Roll Call and Washington Quarterly;
-- Organized Summer internships in Washington for Turkish students;
-- Provided scholarships to African-American, Armenian-American, Hispanic American, Native American, and Turkish-American students to study in Turkish universities;
-- Awarded grants for academic conferences;
-- Offered research fellowships to professors Michael Gunter, Justin McCarthy, HakanYavuz, and others;
-- Contributed $100,000 grants to each of the Assembly of Turkish American Associations and Federation of Turkish American Associations, and a smaller amount to the Azerbaijan Society of America;
-- Spent $630,000 on lawsuits against various entities that support the Armenian Genocide issue;
-- Funded congressional trips to Turkey, and
-- Filed a report with the US government accusing the Armenian National Committee of America (ANCA) of being a "hate group."
Given TCA’s tax-exempt charitable status, the Internal Revenue Service should investigate the legality of this Turkish group’s involvement in such extensive political and lobbying activities.