«Ընդդիմությունը հիշում է՝ ինչի է եկել ԱԺ, այս մանդատը վերցրել ենք իշխանափոխության համար»․ Հայկ Մամիջանյան
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը նախաձեռնել է խորհրդարանական լսումներ` ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծի թեմայով: Ըստ այդ նախագծի` ընդդիմադիր խմբակցությունը պահանջում է, որ ԱԳ նախարարը և վարչապետը տարեկան համապատասխանաբար՝ չորս և երկու անգամ զեկուցեն խորհրդարանում արտաքին քաղաքականության ոլորտում տարվող բանակցությունների վերաբերյալ: Նիստին ներկա են հանրային, քաղաքական գործիչներ թե՛ Հայաստանից, թե՛ Արցախից:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանն ու Թուրքիան խաղաղության համար նոր պահանջներ են առաջ քաշում, որոնք իր համոզմամբ Արցախից հրաժարվելու, Արցախի հարցը վերջնական փակելու մասին են: Վանեցյանը հիշեցրեց Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերի ուղղությամբ վերջին օրերի սադրանքների, հումանիտար աղետի մասին, ինչին ի պատասխան՝ Հայաստանի իշխանություններն, ըստ նրա, խոսում են խաղաղության դարաշրջանի մասին:
«Նախագծի իմաստն այն է, որ այլևս երբեք որևէ մեկը լկտիության չունենա ասել` ինչ պետք է, դա էլ բանակցում ենք։ Այս գումարման ԱԺ-ի խորհրդարանական ընդդիմությունը կոֆե խմող ընդդիմություն չէ: Ընդդիմությունը հիշում է՝ ինչի է եկել ԱԺ, այս մանդատը վերցրել ենք իշխանափոխության համար, բայց նմանօրինակ սահմանափակումները անհրաժեշտ են քանի դեռ իշխանությունում կան կարդիկ, որոնք Ադրբեջանի թեզերն են հնչեցնում, որոնք այս ամբիոնից չեն համարձակվում ասել, որ Շուշին, Հադրութը և մնացյալ հատվածները օկուպացված են, և որ չեն համարձակվում ասել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում»,- ասաց նախագծի հեղինակ Հայկ Մամիջանյանը։

“Оппозиция помнит, для чего она пришла в парламент: мы взяли мандаты ради смены власти” – А.Мамиджанян
Оппозиционная фракция “Честь имею” инициировала парламентские слушания по проекту поправок в регламент Национального Собрания. Согласно проекту, министр иностранных дел и премьер-министр соответственно четыре и два раза в год должны отчитываться перед депутатами о проводимых ими политических переговорах. На сегодняшнем заседании НС присутствовали общественные и политические деятели Армении и Арцаха.
В своем выступлении лидер фракции “Честь имею” Артур Ванецян отметил, что Азербайджан и Турция в обмен на установление мира выдвигают новые требования, цель которых отказаться от Арцаха и окончательно закрыть арцахскую проблему. Ванецян напомнил об организованных в последние дни провокациях в отношении приграничных населенных пунктов Арцаха и вызванной там гуманитарной катастрофе, между тем власти Армении в ответ на это говорят об “эпохе мира”.
“Смысл законопроекта состоит в том, чтобы больше никто никогда не имел наглость заявлять: о чем нужно, о том и ведем переговоры. Оппозиция помнит, для чего пришла в парламент: мы взяли мандаты ради смены власти, но подобные ограничения необходимы, поскольку во власти все еще есть люди, которые провозглашают тезисы Азербайджана и не осмеливаются говорить с этой трибуны о том, Шуши, Гадрут и другие территории оккупированы, не осмеливаются заявлять, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана”,- заявил автор законопроекта Айк Мамиджанян.