Ադրբեջանական գերության մեջ է 38 անձ, որոնցից 3-ը՝ քաղաքացիական. ԱԳ նախարար
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի մարտի 21-ի նիստում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձավ Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայերին։
«Ադրբեջանում դեռևս ապօրինաբար պահվում են հայ ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք: Եվ Հայաստանը շարունակում է միջազգային տարբեր ձևաչափերով բարձրաձայնել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը: Ադրբեջանը դեռևս պահում է 38 անձի՝ ռազմագերու, պատանդի և այլ կարգավիճակով պահվող անձինք: 38-ից 3-ը քաղաքացիական անձինք են: Ուշագրավ է, որ 38-ից 2-ը գերեվարվել են նախքան նոյեմբերի 16-ը տեղի ունեցած էսկալացիան»,-ասաց նախարարը:
Նշենք, որ Քննչական կոմիտեն այսօր հայտնել էր պատերազմի զոհերի թիվը`3822: Այսօրվա` մարտի 21-ի դրությամբ անհայտ է 187 զինծառայողի և 21 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։

В азербайджанском плену находятся 38 человек, в том числе трое гражданских лиц – глава МИД РА
На состоявшемся 21 марта заседании парламентской комиссии по внешним отношениям министр иностранных дел Арарат Мирзоян коснулся вопроса находящихся в азербайджанском плену армян.
“В Азербайджане все еще незаконно удерживаются армянские военнопленные и гражданские лица. Армения продолжает поднимать в различных международных форматах вопрос немедленного возвращения удерживаемых Азербайджаном армянские военнопленных, заложников и других лиц. Эта страна до сих пор удерживает 38 человек – военнопленных, заложников, лиц с другим статусом. Трое из них – гражданские лица. Примечательно, что два человека были взяты в плен до эскалации 16 ноября”,- сообщил министр.
Отметим, что сегодня Следственный комитет назвал число погибших в 44-дневной войне – 3822 человека. На данный момент незвестно местонахождение 187 военнослужащих и 21 гражданского лица.