Երևանը խաղաղության օրակարգի առնչությամբ Բաքվին իր առաջարկներն է ուղարկել
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջոցով խաղաղության օրակարգի բանակցությունների առնչությամբ առաջարկներ է հղել Ադրբեջանին: Այս մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով` Հայաստանի առաջարկներն ամբողջությամբ բացահայտված են իր` «Արմենպրես» պետական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Չկա մի բան մեր առաջարկներում, որ ըստ էության բացակայում է այդ հարցազրույցից: Մեր առաջարկների մեխերից մեկն այն է, որ մեզ համար շարունակում է սկզբունքային մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և կարգավիճակի հարցը, և հնարավոր չէ որևէ օրակարգն անվանել ամբողջական, քանի դեռ այդ հարցն այնտեղ չի քննարկվում»,- ասաց նա:
Նախարարը հստակեցրեց, երբ հայտարարվեց, թե Հայաստանը պատասխանել է ադրբեջանական կողմի հինգ կետանոց առաջարկին, որոշակի մեկնաբանություններ եղան, որոնց մի մասը թյուր էին:
«Գնահատականն էնպիսին է, որ Հայաստանը մերժել է Ադրբեջանի առաջարկները, ես ուզում եմ ասել, որ Ադրբեջանի առաջարկներում Հայաստանի համար անընդունելի ոչինչ ըստ էության չկա, այլ բան, որ այդ առաջարկներն ամբողջովին չէին հասցեագրում հնարավոր բանակցությունների ողջ օրակարգը, և ահա համապարփակ խաղաղության համար մենք լրացրել ենք մեր առաջարկներով և փոխանցել ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանագահությանը: Մինսկի խմբի համանախագողներից ինձ տեղեկացրել են, որ այդ առաջարկները փոխանցվել են պաշտոնական Բաքվին, Բաքվից առայժմ արձագանքեր չունենք»,- եզրափակեց նա:

Ереван передал Баку свои предложения по повестке мира
Министерство иностранных дел Армении передало Азербайджану через сопредседательство Минской группы ОБСЕ предложения по повестке мирных переговоров. Об этом сообщил сегодня во время правительственного часа в парламенте министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
По словам главы МИД, все предложения Армении изложены в его интервью государственному информагентству “Арменпресс”.
“В наших предложениях ключевым является пункт о том, что принципиальным для нас продолжает оставаться вопрос о праве и статусе армянства Нагорного Карабаха и что ни одну повестку нельзя назвать полной, если в ее рамках этот вопрос не обсуждается”,- подчеркнул глава МИД.
По словам А.Мирзояна, после сообщения о том, что азербайджанская сторона ответила на наши предложения из пяти пунктов, последовали комментарии, часть которых была ошибочной.
“Оценка сводилась к тому, что Армения отклонила предложения Азербайджана. Хочу сказать, что в предложениях Азербайджана ничего неприемлемого для Армении, по сути, нет. Другое дело, что эти предложения не охватывали всю повестку возможных переговоров. И вот, с целью достижения всеобъемлющего мира мы дополнили нашими предложениями, которые передали сопредседательству Минской группы ОБСЕ. Сопредседательство Минской группы сообщило мне, что эти предложения переданы официальному Баку. Мы пока не получили ответ из Баку”,- отметил Арарат Мирзоян.