ՄԻՊ-ը կոչով դիմում է մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կազմակերպություններին ու դերակատարներին
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղ ադրբեջանական զինուժի այսօրվա ներխուժման մասին։ Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղ ադրբեջանական զինուժի այսօրվա ներխուժումը Ադրբեջանի հանցավոր պետական քաղաքականության ուղղակի տրամաբանական շարունակությունն է։
Միջազգային իրավունքի բոլոր հանրաճանաչ նորմերը խախտող այս վարքագիծը շարունակվում է շաբաթներ ու ամիսներ՝ Արցախի բնակչության ճնշման, ահաբեկման, բնականոն կյանքի համար անտանելի պայմանների ստեղծման տարբեր գործողություններով։ Այս ներխուժումը ևս մեկ վկայությունն է այն փաստի, որ շաբաթներ տևող Խրամորթի ու մյուս գյուղերի խաղաղ բնակչության թիրախավորումը չտվեց իր ցանկալի արդյունքը՝ մարդիկ չլքեցին իրենց բնօրրանը, ուստի, Ադրբեջանը կիրառեց իր փորձված վարքագիծը՝ դիմեց սադրանքի։
Ամոթալի փաստ է, որ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտման քաղաքականությունն Ադրբեջանի պետական առաջնահերթությունն է, որին ստորադասվում են այդ իսկ պետության կողմից ստանձնած միջազգային իրավունքի պարտավորությունները, դրժվում են իր իսկ կողմից ստանձնած իրավական պարտավորությունների ներքո դրված ստորագրությունները։
Արցախում մարդու իրավունքների խախտումներն արձանագրելու վերաբերյալ միջազգային հանրության «անհարմար» լռությունն առայժմ չի ուղեկցվում իրավիճակի շտկմանն ուղղված իրական գործողություններով։ Իսկ մարդիկ Արցախում ունեն նույն իրավունքներն, ինչպես աշխարհի մյուս ծայրերում։
Խստորեն դատապարտում եմ ադրբեջանական հանցավոր վարքագիծն ու կոչ անում մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կազմակերպություններին ու դերակատարներին գործել՝ դադարեցնելու Արցախի բնակչության դեմ ուղղված ցեղասպան այս քաղաքականությունը»։

Today’s infiltration of Azerbaijani military forces into the village of Pharukh of Askeran region of the Republic of Artsakh is the logical continuation of criminal policy of Azerbaijan.
In breach of all well-known norms of international law this behavior continues weeks and months – through the various acts of intimidation, terrorization and creation of unbearable conditions for normal life of people of Artsakh. This penetration is yet another proof of the fact that the weeks-long targeting of the population of Khramort village didn’t bring the desired result – people didn’t leave their homeland, so Azerbaijan applied to its well-proven behavior which is the provocation.
It is a shameful fact that the ethnic cleansing policy of Artsakh is the state priority of Azerbaijan which undermines the fulfillment of the obligations of international law and infringes the signatures of that country put under its legally binding commitments.
The “uncomfortable” silence of international community about voicing out the human rights violations is not being remedied by real actions to address the situation. Meanwhile the people of Artsakh have same rights as humans in any other part of the world.
I strongly condemn criminal behavior of Azerbaijan and call on international human rights organizations and actors to ACT to STOP this policy of genocidal policy towards people of Artsakh.