Փառուխն ու հարակից դիրքերը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են. հայկական կողմն ունի 1 վիրավոր
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:
«Ավելին, ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ: Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ»,-նշված է ԱՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

Парух и соседние позиции находятся под контролем Азербайджана: с армянской стороны есть один раненый
24 марта подразделения вооруженных сил Азербайджана, грубо нарушив требования трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 г., вторглись в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в Республике Арцах, взяв под контроль село Парух Аскеранского района и соседние с ним позиции, после чего попытались обеспечить продвижение на восточном участке границы РА.
Длившиеся несколько часов переговоры с участием российского миротворческого контингента и соответствующих органов Арцаха не дали соответствующих результатов, противник не вернулся на исходные позиции.
“Более того, ночью 25 марта азербайджанские подразделения обстреляли подразделения Армии обороны, применив как стрелковое оружие различного калибра, так и ударные беспилотники. В результате начавшейся перестрелки со стороны противника погибли как минимум пять военнослужащих. С армянской стороны есть один раненый.
По состоянию на 09։00 ситуация относительно стабильная. Мы ожидаем, что российские миротворцы примут меры по возвращению азербайджанских подразделений на исходные позиции”,- говорится в сообщении Минобороны Республики Арцах.