Հետընտրական գնաճ. քննարկվում է ջրի սակագնի բարձրացման հարցը
«Սպառողների միության» նախագահ Արմեն Պողոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ընտրություններից հետո սովորաբար սպառողական ապրանքների գներն աճում են: Որպես կանոն մինչեւ ընտրությունները գների աճը դանդաղում է եւ սառեցվում է, իսկ ընտրություններից հետո գնաճի նոր ալիք է սկսվում:
«Առայժմ շատ քիչ ժամանակ է անցել ե'ւ կենցաղային, ե'ւ լայն սպառման ապրանքների աճ չի նկատվում, բայց այս պահին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում դրված է հայտը եւ քննարկվելու է Երեւան քաղաքի եւ հարակից 34 համայնքներում խմելու ջրի բարձրացման հարցը: Նախատեսվում է ջրի գինը բարձրացնել 2 տոկոսով»,-ավելացրեց սպառողների միության նախագահը:
Արմեն Պողոսյանն ասաց, որ եթե հավատանք վիճակագրությանը, ապա Ազգային ժողովի պատգամավորների 58 տոկոսը գործարարներ են, բացի այդ տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւս բիզնես ունեն, եւ օլիգարխիայի շահերը թելադրելու հնարավորությունները մեծ են:
«Այդ հնարավորությունները թելադրում են, որ նախընտրական շրջանում սիրաշահեն ժողովրդին եւ զսպեն գնաճը, եւ դա արվում է բոլոր ոլորտներում: Օրինակ` գազի կամ ջրի թանկացումներն ունեն պարբերական բնույթ եւ այդ պարբերականությունը միշտ համընկնում է ընտրություններից հետո ընկած ժամանակահատվածին, մինչեւ ընտրությունները նման բան չի լինում»,-ավելացրեց Արմեն Պողոսյանը:
2013թ. սկզբին նաեւ նախագահական ընտրություններ են, Արմեն Պողոսյանի կարծիքով այս օրինաչափությունը կգործի նաեւ այդ ժամանակ: «Երբ մոտենան ընտրությունները, նախընտրական մի քանի ամիսներին հնարավորինս  կզսպվի գների աճը, եւ գնաճի ալիքը կսկսվի ընտրություններից հետո»,-ավելացրեց ՀԿ-ի նախագահը:

Поствыборный рост цен: обсуждается вопрос повышения тарифов на воду
Председатель Союза потребителей Армен Погосян в беседе с “Hetq”-ом отметил, что после выборов обычно наблюдается повышение цен на потребительские товары. До выборов рост цен, как правило, замедляется и замораживается, а после выборов начинается новая волна повышений. “Прошло еще очень мало времени, поэтому роста цен на товары широкого потребления пока не наблюдается.
Но в настоящий момент в Комиссию по регулированию общественных услуг поступила заявку на повышение тарифа на питьевую воду в Ереване и 34-х сопредельных общинах. Тариф на воду предлагается повысить на 2 процента”,- сообщил председатель СП.
По словам Армена Погосяна, если верить статистике, то 58% депутатов Национального Собрания являются предпринимателями, бизнес имеют и многие высокопоставленные чиновники, так что вероятность того, что диктовать будут интересы олигархии, очень велика.
“Повышение тарифов на газ или воду носит периодический характер и всегда наблюдается после выборов”,- отметил А.Погосян.
Он также добавил, что в начале 2013 г. предстоят президентские выборы, поэтому эта закономерность будет действовать и в указанное время. “За несколько месяцев до выборов рост цен будет максимально сдерживаться, а после выборов начнется новая волна повышений”,- сказал Армен Погосян.