ԱՀ դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելու առթիվ
Մարտի 24-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ ծառայողներ ապօրինի մուտք են գործել ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ զավթել այն և տիրացել դրա մոտակայքում գտնվող բարձունքին՝ այդպիսով խախտելով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:
Արցախի դատախազությունը տեղեկացնում է, որ նկարագրված դեպքի առթիվ ԱՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով (Տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունները) նախատեսված հանցանքի հատկանիշներով և նախաքննության կատարման համար ուղարկվել ԱՀ քննչական կոմիտե:

Прокуратура РА возбудила уголовное дело в связи с нарушением территориальной целостности Арцаха
24 марта около 16:00 группа военнослужащих вооруженных сил Азербайджана незаконно проникла в находящуюся в зоне ответственности российских миротворческих сил общину Парух Аскеранского района, который в соответствии с законом НКР “Об административно-территориальном делении” составляет часть территориальной целостности Республики Арцах, и с применением и под угрозой применения оружия захватили село, завладели расположенной рядом с ним высотой, нарушив тем самым территориальную целостность Республики Арцах.
По данному факту в Генпрокуратуре Республики Арцах возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст.313 Уголовного кодекса РА (действия, направленные на нарушение территориальной целостности), которое направлено в Следственный комитет РА для проведения предварительного следствия.