Արցախում կսահմանափակվի հավաքների ազատության իրավունքը. Արայիկ Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրել
Նախագահ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր ռազմական դրության պայմաններում իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների մասին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 26-ին ստորագրել է հրամանագիր ԱՀ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների մասին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Համաձայն հրամանագրի՝ ԱՀ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության ժամկետի ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով՝
1. սահմանափակվում է հավաքների ազատության իրավունքը,
2. արգելվում են գործադուլները և կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները,
3. կասեցվում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն և այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
Սույն հրամանագրով սահմանված իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառման ապահովման պատասխանատվությունը դրվում է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության և ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության վրա:

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ о временном ограничении прав и свобод в условиях военного положения
26 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ о временном ограничении прав и свобод в условиях объявленного на территории Республики Арцах военного положения.
Согласно указу, в период действия военного положения, объявленного на территории Республики Арцах, в установленном законом порядке:
1. ограничивается право на свободу собраний,
2. запрещаются забастовки и другие мероприятия, которые способствуют прекращению или приостановлению деятельности организаций,
3. приостанавливается работа организаций, занимающихся пропагандой или другой деятельностью, направленной против обороноспособности и безопасности Республики Арцах.
Ответственность за обеспечение применения временных ограничений прав и свобод, установленных данным указом, возлагается на Министерство внутренних дел и Службу национальной безопасности Республики Арцах.