ՊՆ-ն հերքում է Ռուսաստանին ՍՈՒ-30 ինքնաթիռներ փոխանցելու մասին թուրքական լրատվամիջոցի լուրը
Թուրքիայում հեռարձակվող ադրբեջանական «Haber Global» հեռուստաընկերությունը, հղում կատարելով Թուրքիայի հետախուզության անհայտ աղբյուրների, հրապարակել է մի նյութ, որում պնդում է, թե Հայաստանը Ռուսաստանին է փոխանցել չորս ՍՈՒ-30 ինքնաթիռ՝ Ուկրաինայի դեմ մարտական գործողությունների ընթացքում կիրառելու նպատակով։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը նշված տեղեկությունները որակել է բացարձակ սուտ: «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպառազինության մեջ գտնվող բոլոր ինքնաթիռները, անձնակազմով հանդերձ, իրենց տեղում են և կատարում են առաջադրված խնդիրները։
Իրականությանը չի համապատասխանում նաև նշված հրապարկման մեջ արվող ևս մեկ պնդում, ըստ որի՝ Հայաստանը հանդիսանում է հիմնական ուղղություններից մեկը, որով Սիրիայից վարձկաններ են տեղափոխվում Ուկրաինա՝ Ռուսաստանի կողմից կռվելու համար»,- նշված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

Информация о передаче Арменией РФ самолетов Су-30 абсолютная ложь – Минобороны РА
Вещающая в Турции азербайджанская телекомпания «Haber Global» со ссылкой на неизвестные источники в турецкой разведке, показала видеорепортаж, в котором утверждается, что Армения передала России четыре самолета Су-30 с целью использования в боевых действиях против Украины.
Министерство обороны Армении квалифицировало эти сведения как “абсолютную ложь”.
“Все находящиеся на вооружении Вооруженных Сил Республики Армения самолеты вместе с экипажами находятся на своих местах и выполняют поставленные задачи.
Также не соответствуют действительности прозвучавшее в репортаже утверждение о том, что якобы Армения является одним из основных направлений переброски наемников из Сирии в Украину для ведения боевых действий на стороне России”,- говорится в сообщении МО РА.