Խրամորթի և Փառուխի տարհանված բնակիչներին առաջին անհրաժեշտության աջակցություն է ցուցաբերվում
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հայտնել է, որ հանձնարարականներ է տվել՝ առաջին անհրաժեշտության աջակցություն ցուցաբերել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ և Փառուխ գյուղերի տարհանված բնակիչներին։ Բեգլարյանի ֆեյսբուք գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է հետևյալը․
«Քանի որ հաճախակի են հարցումներով դիմում կատարվող աշխատանքների մասին, հայտնեմ, որ այս օրերին տարբեր պետական մարմիններ իրենց աշխատանքն են կատարում իրավիճակից բխող հիմնախնդիրների կարգավորման ուղղությամբ: Ես քանիցս այցելել եմ Խրամորթ համայնք, կապ եմ պահում շրջվարչակազմերի ղեկավարների ու լիազոր նախարարների հետ, տալիս համապատասխան հանձնարարականներ:
Նախ, Խրամորթի ու Փառուխի բնակիչների (շուրջ 200 երեխա, կին ու տարեց) տարհանման կազմակերպումից հետո հանձնարարել եմ սոցիալական զարգացման ու միգրացիայի նախարարությանը արագորեն գնահատել տարհանված ընտանիքների կարիքները և ցուցաբերել առաջին անհրաժեշտության աջակցություն: Արդեն սննդամթերքի տեսքով որոշակի ծավալի աջակցություն տրվել է և առաջիկայում աջակցության լրացուցիչ միջոցներ ևս կկիրառենք: Կառավարության հետ համագործակցությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ևս ցուցաբերում է աջակցություն, այդ թվում՝ ֆինանսական բնույթի, և, ըստ կարիքի, կառավարությունը նույնպես կտրամադրի ֆինանսական օգնություն տարհանված անձանց՝ հաղթահարելու իրենց սուր հիմնախնդիրները:
Հանձնարարված է լիազոր մարմիններին կարիքների գնահատման արդյունքների հիման վրա ապահովել Խրամորթից ու Փառուխից տարհանված կարիքավոր ընտանիքներին ժամանակավոր կացարաններով՝ մինչև իրավիճակի կարգավորումը և նրանց վերադարձը հայրենի տներ: Աշխատանքներ են տարվում նաև տարհանված երեխաների կրթության պատշաճ կազմակերպման ուղղությամբ:
Գյուղատնտեսության նախարարությունը միջոցներ է ձեռնարկում կենդանիների պաշտպանության ու անասնակերի ապահովման ուղղությամբ:
Մի շարք աշխատանքներ են կատարվել ու կատարվում նաև այլ ուղղություններով, այդ թվում՝ Հայրենիքի պաշտպանության գործին աջակցելու առումով, որոնց մասին լիազոր մարմինները առանձին հրապարակումներով հանդես կգան»:

Жителям Храморта и Паруха оказана первая необходимая помощь
Госминистр Республики Арцах Артак Бегларян поручил оказать перемещенным жителям сел Храморт и Парух Аскеранского района первую необходимую помощь.
На своей странице в Бегларян отметил, что поддерживает связь с местной администрацией и полномочными министрами, которым отдает соответствующие поручения.
“После организации эвакуации жителей Храморта и Паруха (около 200 детей, женщин и пожилых людей) я поручил министерству соцразвития и миграции как можно скорее провести оценку нужд эвакуированных семей и оказать им первую необходимую помощь. Уже предоставлена помощь в виде определенного количества продуктов питания, в ближайшее время будут осуществлены дополнительные мероприятия. В свою очередь Международный Комитет Красного Креста в сотрудничестве с правительством оказывает дополнительную помощь, в частности финансовую. В случае необходимости материальную поддержку перемещенным семьям с целью преодоления наиболее острых проблем окажет также правительство”,- сообщил А.Бегларян.
Кроме того, полномочным органам поручено обеспечить эвакуированные из Храморта и Паруха семьи временным жильем до урегулирования ситуации и их возвращения в родные дома. Ведутся работы по надлежащей организации обучения эвакуированных детей.
Министерство сельского хозяйства предпринимает шаги по защите животных и обеспечения их кормом, пишет госминистр.