Ակնկալում ենք, որ Մինսկի համանախագահությունը կկարողանա կազմակերպել խաղաղ բանակցություններ․ ԱԳ նախարար
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուի հետ հանդիպման արդյունքների մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Ուրախ եմ հյուրընկալել Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնև Ռաուին Հայաստանում՝ որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ: Մենք այսօր բովանդակային քննարկումներ ունեցանք առանձնազրույցի և ընդլայնված կազմով հանդիպումների ընթացքում, անդրադարձանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, գործընկերոջս մանրամասներ ներկայացրի Փառուխ գյուղ Ադրբեջանի զինված ուժերի ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրադրության վերաբերյալ, քննարկեցինք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում տիրող իրավիճակի հետ կապված խնդիրները: Մենք երկխոսություն ունեցանք նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի, ԵԱՀԿ-ում լեհական նախագահության առաջնահերթությունների և հեռանկարների շուրջ: Գործընկերոջս ներկայացրի նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացի շուրջ զարգացումները:
Հարգելի՛ պարոն Ռաու,
Դուք այսօր Հայաստան եք այցելում որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ: Օգտվելով առիթից` ցանկանում եմ շնորհավորել ևս մեկ անգամ և արդյունավետ գործունեություն մաղթել Ձեզ այս պատասխանատու առաքելությունում: Լեհաստանի կողմից նախագահության ստանձնումը և այս կարևոր կազմակերպության ղեկավարումը համընկավ եվրոպական անվտանգության լրջագույն ճգնաժամի՝ Ուկրաինայում ծավալվող ռազմական գործողությունների հետ։ Հասկանալի է, որ այս պահին այն իր վրա է սևեռում ԵԱՀԿ ուշադրության մեծ մասը, սակայն ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը կմնա ԵԱՀԿ օրակարգում: Սա հատկապես կարևոր է այս օրերին, երբ Ադրբեջանն օգտագործում է աշխարհաքաղաքական զարգացումները` Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների քաղաքականությունը շարունակելու համար։
Դրա վառ վկայությունն է մարտի 24-ին Ադրբեջանի ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածք՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում գտնվող Փառուխ գյուղ, և այս իրավիճակը շարունակվում է մինչ այսօր: Այս ներխուժմանը և ռազմական գործողությունների հրահրմանը նախորդել էին հայկական բնակավայրերի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ անդադար արձակվող հրազենային կրակահերթերը։ Ադրբեջանը խափանել էր Լեռնային Ղարաբաղի` կենսական նշանակություն ունեցող միակ գազատար խողովակի աշխատանքը և գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ ցրտաշունչ եղանակային պայմաններում, և այս ներխուժումն Ադրբեջանի կողմից նախապես ծրագրված ագրեսիա է, ինչը բացահայտ արհամարհանք է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին:
Այս իրավիճակում ԵԱՀԿ գործող նախագահի և միջազգային հանրության հստակ արձագանքը դառնում է հրամայական, իսկ Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների անարգել ներգրավումը՝ հրատապ՝ հումանիտար ճգնաժամը կանխելու համար: Եվ մենք գոհունակությամբ ենք փաստում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներն արդեն իսկ հստակ գնահատական են տվել Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության վերջին սրմանը՝ փաստելով, որ այն հետևանք է ադրբեջանական զորքերի շարժի:
Չեմ կարող չնշել, որ 44-օրյա պատերազմի ավարտից մոտ մեկուկես տարի անց Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը, ինչպես նաև իր կողմից ստորագրված նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ պատանդառության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին:
Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բոլոր փուլերում հանդես է եկել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին. նույնը և այսօր։ Ինչպես գիտեք՝ Ադրբեջանը որոշակի առաջարկներ է փոխանցել հայկական կողմին, և մենք այս առաջարկները համարել ենք ընդունելի՝ միաժամանակ ասելով, որ նրանք, այնուամենայնիվ, ամբողջապես չեն հասցեագրում խնդիրների ողջ օրակարգը։ Մենք մեր առաջարկներով ամբողջացրել ենք այս օրակարգը՝ ավելացնելով, որ մեզ համար սկզբունքային է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
Ակնկալում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահությունն առաջիկայում, այնուամենայնիվ, կկարողանա կազմակերպել խաղաղ բանակցություններ՝ այս օրակարգով և համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքելու նպատակով: Մենք, համենայն դեպս, հետևողական ենք այս հարցում, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում մեր ստանձնած պարտավորություններին և նախանշված ուղենիշներին:
Ուզում եմ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը` սահմանագոտում ձեռնարկելու կայունության բարձրացման քայլեր, և այնուհետև ձեռնամուխ լինել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացի մեկնարկին։ Ուզում եմ նշել նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես գիտեք, ընթանում են խորհրդակցություններ` տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ, և այստեղ մենք ևս հանդես ենք եկել առաջարկներով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին։ Մենք հավատում ենք, որ ինչպես տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման հարցում, այնպես էլ, ավելի լայն առումով` համապարփակ խաղաղություն հաստատելու հարցում միջազգային գործընկերների համապատասխան դիրքորոշմամբ և նաև, հավանաբար, Ադրբեջանի կառուցողական դիրքորոշման դեպքում կկարողանանք ունենալ շոշափելի արդյունքներ։
Մենք նաև անդրադարձել ենք մեր երկկողմ օրակարգին։ Այս տարի, ինչպես բազմաթիվ այլ երկրների հետ, այնպես էլ Հայաստանի և Լեհաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակն է։ Ուզում եմ ավարտել այս ուրախ նոտայով, շնորհավորել բոլորիս այս առթիվ»,- ասված է հայտարարությունում։

Armenian Foreign Minister Wants OSCE to Refocus on Karabakh Conflict
The Armenian Foreign Ministry issued the following transcript of the remarks made by Foreign Minister Ararat Mirzoyan following a meeting today in Yerevan with Polish Foreign Minister Zbigniew Rau, the OSCE Chairman-in-Office.
I am delighted to host the Foreign Minister of Poland Zbigniew Rau in Armenia in his capacity as the OSCE Chairman-in-Office. Today we have had substantive discussions during our tête-à-tête and enlarged meetings, touching upon the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. I presented to my colleague details on the situation resulting from the incursion of the Azerbaijani armed forces into the village of Parukh. We discussed the issues related to the situation on the Armenia-Azerbaijan bordering area. We also had a dialogue on a wide range of regional security and stability issues, as well as the priorities and prospects of the Polish chairmanship in the OSCE. I also briefed my colleague on the developments in the normalisation of relations between Armenia and Turkey without preconditions.
Dear Mr. Rau,
Today, you are visiting Armenia as the OSCE Chairman-in-Office. I would like to seize this opportunity to congratulate you once again and wish you fruitful work in this responsible mission. Poland's assumption and leadership of the chairmanship of this important organisation coincided with a severe crisis around European security - the military events unfolding in Ukraine. It is clear that the primary attention of the OSCE is riveted to it at the moment, but we expect that the Nagorno-Karabakh conflict will remain on the agenda of the OSCE. This is especially important these days when Azerbaijan uses geopolitical developments to carry out ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
The blatant demonstration of this is the invasion of the village of Parukh in the area of responsibility of the peacekeeping contingent of the Russian Federation in Nagorno-Karabakh by Azerbaijan on March 24, which continues to this day. This incursion and incitement of hostilities were preceded by consistent artillery shelling in the direction of Armenian settlements and civilian infrastructure. Azerbaijan has disrupted the operation of the only critical gas pipeline and gas supply to Nagorno-Karabakh amid the cold weather. This incursion is a pre-planned aggression by Azerbaijan, which is a clear defiance to the commitments under the Trilateral Statements of November 9, 2020.
In this situation, the clear response of the OSCE Chairman-in-Office and the international community becomes imperative, and the unhindered involvement of international humanitarian organisations in Nagorno-Karabakh is urgent for the prevention of the humanitarian crisis. We are pleased to note that the OSCE Minsk Group Co-Chair countries have already made a clear assessment of the recent escalation of the situation in Nagorno-Karabakh, stating that it is a consequence of the movement of the units of Azerbaijani armed forces.
I should note that more than a year after the end of the 44-day war, Azerbaijan continues to violate international humanitarian law, as well as the Trilateral Statement it signed on November 9, holding the Armenian prisoners of war hostage.
I want to emphasize that Armenia has been standing for an exclusively peaceful settlement of the issues at all stages of the Nagorno Karabakh conflict; and so is today. As you know, Azerbaijan has conveyed certain proposals to the Armenian side, and we considered these proposals acceptable, at the same time underling that, nevertheless, they do not fully address the whole agenda of the issues. We have completed this agenda with our proposals, adding that the issue of the rights of the people of Nagorno-Karabakh and the status of Nagorno-Karabakh is fundamental for us.
We expect the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship to organize peace talks in the near future with this agenda aimed at concluding a comprehensive peace agreement. We, at least, are consistent in this issue, as well as in the obligations and outlined landmarks within the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, 2021 and November 26, 2021,
I want to reiterate the readiness of the Armenian side to undertake steps towards increasing the stability in the bordering area, and then to launch the process of demarcation between Armenia and Azerbaijan. I would also like to mention that, as you know, consultations are conducted between Armenia and Azerbaijan on the unblocking of transport and economic roads, and here we have come up with proposals and are waiting for Azerbaijan's response. We believe that, both in terms of unblocking economic roads and, more broadly, pursuing a comprehensive peace, with the appropriate position of international partners and, probably, the constructive position of Azerbaijan, we will be able to achieve tangible results.
We also touched upon our bilateral agenda. This year, as with many other countries, marks the 30th anniversary of Armenia-Poland diplomatic relations. I want to end with this happy note and congratulate all of us on this occasion.