Ռաֆիկ Պետրոսյանը դեռ չգիտի` ընտրվե՞լ է պատգամավոր, թե՞ ոչ
«Այսօր կամ վաղը կորոշվի, դեռ հայտնի չի խորհրդարան անցնում եմ, թե ոչ»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
Կրթությամբ իրավաբան պատգամավորն ասաց, որ Հայաստանի ֆինանսական հնարավորություններից ելնելով առայժմ հստակ կարգավորված չէ, թե ինչ է անելու այն պատգամավորը, որը բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի եւ ընտրությունների արդյունքում էլ չի ընտրվել:
Ռաֆիկ Պետրոսյանն ասում է, որ միջազգային պրակտիկայում, եթե պատգամավորը չի ընտրվում, կամ ավարտում է նստաշրջանը, ապա պարտադիր վերադառնում է այն աշխատանքին, որտեղից եկել էր խորհրդարան, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա նրան ապահովում են համարժեք աշխատանքով:
Այդ դրույթը գործել է նաեւ խորհրդային տարիներին, սակայն անկախությունից հետո, երբ ամեն ինչ մասնավորեցվեց, այդ դրույթն ուժը կորցրեց: «Բոլոր ոլորտներում էլ փոփոխություններ անհրաժեշտ են, այդ թվում նաեւ այդ ոլորտում է անհրաժեշտ փոփոխություն իրականացնել»,- ավելացրեց պատգամավորը:
ՌԱՖԻԿ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԻ ՊԱՏՄԱԿԱՆ ՀԱՐՑԸ Ռաֆիկ Պետրոսյանը դիմում է լրագրողին. ՛՛Ի՞նչ է անելու այն պատգամավորը, որը բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի և ընտրությունների արդյունքում էլ չի ընտրվել՛՛: Լրագրողը պատասխանում է. ՛՛ Իսկ ի՞նչ են անում այն մարդիկ, որոնք աշխատավարձ չեն ստանում, այլ եկամուտ չունեն և պատգամավոր չեն: Դուք դեռ թոշակ էլ եք ստանում: Այնպես որ, լավ կլիներ այդ հարցը ժամանակին բարձրացնեիք Ազգային ժողովում՝ ժողովրդի առումով: www.z1.am

Рафик Петросян пока не знает, пройдет он в парламент или нет
“Пока неизвестно, пройду я в парламент или нет. Это выяснится сегодня или завтра”,- сказал в беседе с “Hetq”-ом депутат Национального Собрания Рафик Петросян.
Будучи юристом по образованию, он отметил, что в Армении из-за финансовых возможностей пока не отрегулирован вопрос о том, чем будет заниматься депутат, который не избран в результате выборов и никаких других источников дохода, кроме зарплаты, не имеет.
В соответствии с международной практикой, если депутат не избирается или завершает сессию, то он обязан вернуться к той работе, с которой пришел в парламент, а если это невозможно, то его должны обеспечить равноценной работой, говорит Рафик Петросян.
По его словам, это положение действовало и в советские годы, однако после обретения независимости, когда все было приватизировано, оно утратило силу. “Изменения необходимы во всех сферах, в том числе и в этой”,- добавил депутат.